Na záchod? Nikdy! Japonec razí životní filozofii noguso: už 50 let se vyprazdňuje jen v lese a místa vykonané potřeby bedlivě sleduje
News
Zdroj: AdobeStock

Na záchod? Nikdy! Japonec razí životní filozofii noguso: už 50 let se vyprazdňuje jen v lese a místa vykonané potřeby bedlivě sleduje

Když nám dá tělo vědět, že se potřebujeme vyprázdnit, většina z nás hledá nejbližší toaletu, ideálně vybavenou toaletním papírem. Ne tak Masana Izawa. Čtyřiasedmdesátiletý Japonec je zastáncem noguso, tedy takzvaného vyměšování v přírodě. Netradiční životní filosofii dodržuje bez výjimek a neváhal riskovat i životní lásku.
Kateřina Kučerová Autor
14. 4. 2025

Příroda naše výkaly potřebuje, je přesvědčený japonský nadšenec

Masana Izawa každý den praktikuje to, k čemu se my ostatní uchylujeme většinou jen v okamžicích nouze. Jakmile přijde chvíle na defekaci, zamíří do lesa. Místo záchodu si Masana vždy najde vhodné místo, vyhrabe důlek, vykoná do něj potřebu a vše pak zahrabe. Místo toaletního papíru používá vodu a listy různých stromů a rostlin, které jsou podle něj účinnější a hlavně ekologičtější. „Existuje celá řada listů, které můžete použít pro utření a které jsou příjemnější než toaletní papír. Příroda je neuvěřitelně bohatá,“ vysvětluje Japonec, který si do lesa spolu s listy nosí lahev vody, a tvrdí, že to je pro hygienu naprosto dostačující.

Japonský nadšenec propadl vyprazdňování v přírodě ve dvaceti letech, když se náhodou stal svědkem demonstrace proti stavbě čističky odpadních vod. To si uvědomil, jak energeticky náročný celý systém kanalizace je. „Vypadám jako blázen, ale to jen proto, že naše společnost je orientovaná na člověka. V celém ekologickém systému používají záchod jedině lidé. Zvířata se vyprazdňují v přírodě, kde se jejich exkrementy rozkládají a obohacují půdu o živiny. Je to koloběh života. Naopak lidský svět je podle mě v mnoha ohledech absurdní,“ dodává Masana Izawa.

Úspora energie i vody

Japonci vadí fakt, že při splachování spotřebujeme velké množství vody a další voda i energie jsou potřebné na provoz celého systému i výrobu toaletního papíru. „Toaletní papír se přirozeně nerozkládá. A jak ho navíc vyrábíme? Pokácíme stromy, spotřebujeme velké množství energie na jejich převoz do továrny a další energii, vodu a také chemikálie použijeme při výrobě. To všechno je špatně,“ popisuje Masana, který se ve své zemi proslavil jako mistr noguso, tedy mistr vyprazdňování v přírodě.

A zdůrazňuje i to, že naše výkaly by mohly obohacovat půdu živinami – stejně jako v případě těch zvířecích. A pro své tvrzení shromažďuje důkazy. Každé místo, kde vykonal velkou potřebu, označí klacíky a vede si také pečlivé záznamy. Na místa se totiž vrací a vyhodnocuje, jak se exkrementy rozkládají a sleduje, jak se na takovém místě daří životu: třeba zda se rostou houby nebo nějaké rostliny.

Masana se neobává ani škodlivin, které ve výkalech zůstávají. Je přesvědčený, že si příroda poradí třeba i s antibiotiky a dalšími látkami, které naše tělo vyloučí. Hygienici ale stejný názor nemají a důkazů je víc než dost. Například v Edu, tedy předchůdci dnešního Tokia, se lidské exkrementy používaly ke hnojení a sedmdesát procent tehdejších obyvatel město trpělo parazitickými onemocněními. 

<Path> Japonský výrobce plenek končí s dětmi. Zaměřit se chce totiž na dospěléZdroj: bbc.com, ojiholdings.co

Přírodě možná nepomůžeme, sobě ale určitě

Naopak lékaři hodnotí Masanův zvyk pozitivně. Pro zdravější vyprazdňování se totiž doporučuje být v podřepu. Ten je pro naše tělo i přirozený a méně namáhavý. Při sezení je totiž tlusté střevo staženo puborektální kličkou, svalem, který pomáhá stolici zadržovat v těle. Když se proto vyprazdňujeme vsedě, musíme tlačit. V podřepu se ale tento sval uvolní, tlusté střevo se zarovná s konečníkem a cesta pro vyprázdnění je volná.

Podřep je ale značně namáhavý a snad i proto naši předkové vymysleli záchod, na kterém pohodlně sedíme. Naše zdraví by ale více ocenilo třeba turecký záchod anebo alespoň stoličku, kterou si při vyprazdňování podložíme nohy a nasimulujeme tím podřep, aniž by to bylo namáhavé.

Tipy redakce

Japoncův Poopland láká desítky zvědavců

Masana Izawa noguso zcela propadl a neváhal riskovat manželství. Když zjistil, že by se na slavné peruánské památce Machu Picchu nesměl vyprázdnit v přírodě, raději tuto část líbánek zrušil. „Našel jsem smysl života v praktikování noguso. Jsem přesvědčený, že pro přírodu není nic tak důležitého, jako právě výkaly, které se vracejí zpět do divočiny. To je ten důvod, proč tohle dělám už víc než půl století,“ dodává muž, který v Japonsku pořádá související exkurze, přednášky, píše knihy a je hlavním hrdinou řady dokumentů.

Při praktikování noguso se ale musí mít na pozoru. V Japonsku je defekace na veřejnosti nezákonná. Masana má ale za domem vlastní lesík o rozloze sedmi tisíc metrů čtverečních, který si vysloužil přezdívku Poopland. A poněkud překvapivě je to místo, které se stává turistickou atrakcí.

„Po katastrofě v jaderné elektrárně ve Fukušimě v roce 2011 se hodně mladých lidí s malými dětmi odstěhovalo z měst na venkov, protože chtějí děti vychovávat v bezpečnějším prostředí. I když je to ve městě pohodlnější. Takoví lidé mé filosofii rozumí nejvíc,“ popisuje Masana nejčastější zájemce, kteří za ním přijíždějí a chtějí se o noguso dozvědět víc. Každý měsíc jich je i několik desítek a Masana ochotně rozdává tipy a rady, jak potřebu pod širým nebem vykonávat co nejlépe.

Zdroj: france24.com, straitstimes.com, defekace.info, aci.health.nsw.gov.au, scmp.com

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop