8 unikátních projektů a konceptů aut z historie. Některá z nich se dokonce nikdy nezačala vyrábět

19. 10. 2018 10:00 Auto-Moto
8 unikátních projektů a konceptů aut z historie. Některá z nich se dokonce nikdy nezačala vyrábět

Automobilový průmysl se v poslední době mění neuvěřitelnou rychlostí. V horizontu několika let by již mnohá nově vyráběná auta měla mít elektrický pohon a měla by být také plně autonomní. Nejen technologie, ale i design vozidel však prochází výraznou proměnou.

S následujícím žebříčkem se ale vydáme trochu do minulosti. Podíváme se na automobily, které byly ve své době průlomové a překvapovaly svět a některé z nich byly dokonce tak nadčasové, že byste se nestyděli říct, že se jedná o modely příštího roku.

30. 11. 2018Vynálezy slavných osobností: Víte, na co drží patent Prince nebo Abraham Lincoln?

Buick Y-Job

Vůz byl navržen Harleyem J. Earlem a poprvé odhalen v roce 1938. Je považován za vůbec první světový koncept tohoto významného výrobce automobilů. Nechyběla mu dokonce střecha na elektrické ovládání, elektrická okénka a robustní karoserie, která se stala inspirací i pro další tvůrce.

Buckminster Fuller’s Dymaxion

V roce 1933 se na Světovém veletrhu v Chicagu představil vůz vizionáře a designéra R. Buckminster Fullera. Ten prezentoval své myšlenky o vozu budoucnosti – tříkolové vozidlo s aerodynamickým tělem, které je efektivní a dosahuje obrovských rychlostí. Nikdy se však do produkce nedostal.

GM Firebird

Tento vůz byl inspirován oborem letectví a vesmírnými cestami a společnost General Motors ho představila poprvé v roce 1953. Tento automobil měl být poháněn plynovou turbínou a na první pohled vypadal spíše jako raketa.

Alfa Romeo B.A.T. 7

Působivý a skvěle aerodynamicky stavěný vůz. Koncept tohoto vozu poprvé spatřil světlo světa někdy okolo roku 1950 a možná vám tak trochu připomíná slavný batmobil.

Lamborghini Marzal

Vůz zkonstruoval designér Marcello Gandini a byl to jeden z nejrychlejších vozů tehdejší doby. Automobilka Lamborghini i tímto modelem definovala italský design automobilů. ultra nízké sportovní kupé je oblíbené dodnes. Poprvé byl vůz představen v Ženevě roku 1967.

27. 11. 2018Proč jsou lidé tak posedlí mačkáním beďarů a proč byste to dělat neměli?

Ferrari Modulo

Vůz, který vypadá jako z budoucnosti. Extravagantní tvary vznikly někdy v roce 1968. Vysoký byl vůz jen 94 centimetrů a údajně dosahoval rychlosti až 350 km/h. Taková rychlost již opravdu dokáže rozvířit vítr ve vlasech.

Maserati Boomerang

Vůz vytvořil proslulý průmyslový designér Giorgetto Giugiaro, který má na kontě třeba vozy jako Alfa Romeo, Fiat Panda, Seat Ibiza či VW Passat a Golf. Tento design však vynikl snad úplně nejvíce. Vznikl v roce 1971, ale i tak vypadá velmi nadčasově.

Audi Avus

Avus, to je vůz! Další nadčasové vozidlo z roku 1994, které dříve spíše konzervativní značku Audi posunulo do úplně jiných sfér. A i když se tento koncept, který byl poprvé představen v Tokiu, nikdy nezačal vyrábět, byla to inspirace pro další modely jako Audi TT či Audi R8.

Zdroj: CNN
Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop