„Co kdyby to bylo vaše dítě?“ Barack Obama v podcastu prozradil, jak o trans právech mluvit tak, aby společnost začala naslouchat
Bývalý americký prezident Barack Obama se v nedávném rozhovoru podělil o svůj přístup k tomu, jak měnit společenské postoje k transgender lidem. Podle něj je klíčové vést debatu nikoli konfrontačně, ale s empatií, pochopením a důrazem na základní lidskost.
Obama, 44. prezident Spojených států, v červenci veřejně vzpomínal na svého vysokoškolského profesora, který byl gay a v době jeho dospívání mu projevil pochopení a laskavost i ve chvílích, kdy sám chyboval. „Byl pro mě jedním z vzorů,“ uvedl tehdy Obama. Právě tato zkušenost podle něj zásadně ovlivnila jeho pohled na LGBTQ+ témata.
„Co kdyby to bylo vaše dítě?“
V podcastu WTF moderátora Marca Marona Obama popsal, jak se jako politik stavěl k debatám o transgenderových otázkách. Přiznal, že jeho „staromódní“ hodnoty – tedy důraz na respekt, empatii a zdrženlivost v odsudcích – mu pomohly hledat způsob, jak téma otevřít i u lidí s odlišnými názory.
„Když jsem mluvil o trans problematice, neříkal jsem lidem svrchu: ‚Jste fanatici.‘ Místo toho jsem zdůrazňoval: ‚Víte co? Být teenagerem je těžké. Chovejme se ke všem dětem slušně. Proč bychom chtěli vidět šikanované nebo zostuzované děti? Co kdyby to bylo vaše dítě?‘“ popsal Obama. Dodal, že právě tyto hodnoty považuje za klíčové pro posun společenského myšlení.
Trumpův návrat a rétorika proti trans lidem
Obamova slova přicházejí v době, kdy současný prezident Donald Trump ve svém druhém funkčním období výrazně stupňuje rétoriku namířenou proti transgender lidem. Část své prezidentské kampaně v roce 2024 postavil na programu zaměřeném proti LGBTQ+ komunitě, především proti trans lidem, a po návratu do Bílého domu začal vydávat sérii výkonných nařízení, která jejich práva omezují.
Na začátku října se Trump dokonce vysmíval trans lidem během setkání s kanadským premiérem Markem Carneym – přestože Carney má nebinární dítě. Prezident rovněž opakovaně obviňuje demokraty z „blbostí“ a tvrdí, že republikáni jsou „stranou silných hranic“ a „ochránci ženského sportu před muži“.
„Nevezmeme vám dítě a nezměníme mu pohlaví,“ prohlásil Trump během jednoho ze svých projevů.
Varování před důsledky
Na začátku roku 2025 varovala organizace GLAAD, že prezidentova posedlost zaváděním výkonných nařízení namířených proti trans lidem „bude mít svou cenu pro každého Američana“. Podle GLAAD jde nejen o útok na základní lidská práva transgender osob, ale i o vytváření nebezpečného precedentu, kdy se menšiny stávají politickým terčem.