
Zákaz pochodu hrdosti? Dvacet zemí EU posílá Maďarsku jasný vzkaz
Zákon, který maďarský premiér Viktor Orbán podepsal letos v březnu, byl předložen vládnoucí stranou Fidesz. Stanovuje pokuty až do výše 200 000 forintů (přibližně 12 700 korun) pro organizátory i účastníky akcí typu Budapest Pride. Policii zároveň umožňuje využívat technologie rozpoznávání obličeje k identifikaci a následnému postihování účastníků těchto shromáždění.
Zákon kritizovali zástupci Rakouska, Belgie, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Irska, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Malty, Nizozemska, Portugalska, Slovinska, Španělska a Švédska. V oficiálním prohlášení státy upozorňují, že aktuální vývoj v Maďarsku je v rozporu s hodnotami EU: „lidskou důstojností, svobodou, rovností a respektem k lidským právům“. Vyzývají proto maďarskou vládu, aby opatření revidovala a zajistila ochranu práv všech občanů bez rozdílu.
Proti zákazu Pride se v Maďarsku zvedla i vlna odporu ze strany veřejnosti. Proběhly protesty, včetně pochodu „Gray Pride“, který se zaměřil na podporu starších členů LGBT+ komunity. Odpůrci nového zákona tvrdí, že není veden snahou chránit děti, jak argumentuje vláda, ale že slouží k odvádění pozornosti od skutečných problémů, které zemi sužují.
Zákaz navíc přichází v kontextu širšího omezování práv LGBT+ osob. Maďarsko nedávno schválilo ústavní změnu, která formálně uznává pouze dvě pohlaví – muže a ženu – a prohlašuje je za neměnná. Tato formulace připomíná exekutivní nařízení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, které mělo podobný cíl.
Kritiku nového maďarského přístupu vyjádřili také právní experti a diplomaté. Podle jednoho z právníků zákaz „ponižuje“ trans a intersex osoby a porušuje jejich důstojnost. K iniciativě se připojily i zahraniční ambasády – 22 z nich, včetně francouzské, německé a britské, podepsalo otevřený dopis, v němž upozorňují, že opatření omezují právo na pokojné shromažďování a svobodu projevu.