
Miliony na právní bitvy o „biologické pohlaví“. Rowlingová zakládá vlastní fond
Podle oficiálního webu fondu budou prostředky poskytovány jednotlivcům, organizacím či skupinám, které „bojují za zachování práv žen na základě pohlaví“, a to například v pracovním prostředí, ve veřejném životě nebo v tzv. chráněných ženských prostorech. Cílem je podpořit mimo jiné i ty, kteří čelí soudním sporům kvůli svému přesvědčení, nesouhlasí s některými inkluzivními politikami nebo se brání legislativě, jež podle fondu „oslabuje práva žen“.
Financování fondu zajišťuje Rowlingová osobně. Její majetek byl v roce 2021 odhadován na více než 820 milionů liber. Fond není registrován jako charitativní organizace, což znamená, že nepřijímá veřejné příspěvky – veškeré granty jsou udělovány výhradně z jejího soukromého jmění.
Kdo může žádat o podporu
Žadatelé musejí mít sídlo ve Spojeném království nebo Irsku. V žádosti musí popsat, jak se jich dotýká přesvědčení o „neměnnosti biologického pohlaví“ a proč potřebují právní či finanční podporu. Granty jsou poskytovány výhradně na konkrétní právní kroky s jasně definovaným cílem a časovým rámcem. O každé žádosti rozhoduje správní rada fondu po interním posouzení.
Kontext: dlouhodobé postoje Rowlingové
Založení fondu přichází po jejím dřívějším finančním příspěvku organizaci For Women Scotland, která napadla výklad pojmu „žena“ ve skotské legislativě. Nejvyšší soud Spojeného království tehdy rozhodl, že v právním kontextu se má pojem vztahovat výhradně k „biologickým ženám“.
Rowlingová se dlouhodobě profiluje jako hlasitá zastánkyně tzv. genderově kritického feminismu, který odmítá začleňování trans žen do některých ženských prostor. V roce 2022 spoluzaložila krizové centrum Beira’s Place pro oběti sexuálního násilí, které cíleně vylučuje trans ženy z přístupu ke službám.
Současná situace ve Spojeném království
Založení fondu přichází v době, kdy Spojené království prochází intenzivní debatou o právech trans osob. V dubnu rozhodl Nejvyšší soud v případu trans osob způsobem, který některé instituce – včetně Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC) – interpretují jako základ pro přísnější pravidla vůči trans lidem.
Například návrh nových pokynů pro poskytovatele služeb, včetně posiloven nebo komunitních center, naznačuje možnost vyloučení trans osob z genderově oddělených prostor a povinnost nosit doklady o právním uznání genderu. Tyto návrhy jsou momentálně předmětem veřejné konzultace.
Odezva a dopady
Zatímco někteří podporovatelé Rowlingové její nový fond vítají jako obranu ženských práv, mnozí odborníci a aktivisté naopak varují před další institucionalizací exkluzivních a diskriminačních postojů vůči trans lidem. Kritici upozorňují, že snahy o „ochranu žen“ často přehlížejí složitost genderové identity a přispívají k marginalizaci zranitelných skupin.
Vzhledem k mezinárodnímu vlivu Rowlingové a napětí okolo trans práv v britské politice bude další vývoj a působení fondu bedlivě sledováno nejen v queer komunitě.