
Intersex a nebinární lidé? Na Slovensku existují jen muži a ženy, tvrdí schválená ústavní novela. Její znění nepotěší ani gay páry
Facka do tváře intersex a nebinárních lidí
Co naplat, že vědci vzkazují konzervativním politikům, ať laskavě nepopírají biologická fakta – tedy například existenci intersex lidí – kabinet premiéra Roberta Fica chce, aby slovenská ústava jasně deklarovala, že uznává pouze dvě pohlaví, tedy mužské a ženské. Tato legislativní úprava by se logicky dotkla i genderově nekonformních osob – což je o to bolestnější, když si uvědomíme, že se jako nebinární člověk identifikoval i Juraj Vankulič, zavražděný v říjnu 2022 při střeleckém útoku před bratislavskou LGBT+ kavárnou Tepláreň.
Kouřová clona? Velký eufemismus
Ani zločin z nenávisti, který nenávratně ukončil dva mladé životy, zjevně nebyl pro slovenské populisty dostatečným impulsem, aby se začali krotit v prohlášeních a opatřeních, která polarizují společnost a utiskují menšiny. Často se hovoří o tom, že Ficovo „budování hráze proti progresivismu“ je ve skutečnosti „kouřovou clonou“, jež má zamaskovat neschopnost vlády čelit problémům, které Slovensko doopravdy pálí.
Možná bychom oblíbenou strategii evropských populistů ale měli nazývat přesněji. Kdykoli zcela cíleně přesměrovávají frustraci voličů na LGBT+ lidi, kdykoli jim komplikují už tak dost komplikované životy – připomeňme, že Slovensko dosud nemá uzákoněné ani registrované partnerství – nelze to vzletně pokládat za neškodné politikaření, které odvede pozornost čímsi abstraktním, co se rozplyne jako pára nad hrncem. Je to bezohledná politická strategie, která si z queer lidí – a z jejich soukromého bytí, zakládání rodiny nevyjímaje – dělá živé štíty.
Adopce pouze pro „tradiční“ rodiny
Kromě ústavního zakotvení binarity pohlaví by se novela měla dotknout i slovenských pravidel pro osvojování dětí, která doposud upravuje tamější zákon o rodině. Z ústavy by tak vyplývalo, že si dítě mohou adoptovat pouze manželé (muž a žena) nebo jednotlivci, což by jasně signalizovalo, že se ve slovenské společnosti nepočítá se stejnopohlavními páry jako s potenciálními adoptivními rodiči právně volných dětí.
„Pokud budou tato drakonická opatření schválena, (...) prohloubí potlačování práv LGBTIQ+ osob, což bude odrážet nebezpečné praktiky jiných zemí v regionu, jako je Maďarsko a Polsko. Poslanci slovenského parlamentu musí svým hlasováním odmítnout tento mnohostranný útok na lidská práva,“ apeloval na politiky ještě před prvním čtením Rado Sloboda, ředitel slovenské pobočky Amnesty International.
Druhé čtení rozhodne
A dobrá zpráva na závěr? Naděje, že inkriminovaná novela neprojde, stále ještě neumřela – pro definitivní schválení změn v ústavě by muselo „zvednout ruku“ alespoň 90 poslanců (tzv. ústavní většina musí být třípětinová). V prvním čtení ovšem návrh podpořilo „pouze“ 81 zákonodárců, tříčlenná Ficova vládní koalice (Smer) nemá v Národní radě Slovenské republiky obsazených dost křesel pro ústavní většinu. Vše se tedy rozhodne až na příští schůzi tamního parlamentu.