
Komentář Filipa Titlbacha: Tleskáte-li Trumpovi (s růžovým trojúhelníkem), tleskáte taky jednomu z nejděsivějších utrpení v dějinách lidstva
Je cesta zpět?
„Jestli jsem se předtím bál, teď jsem vyděšený k smrti. Prezident Spojených států právě zveřejnil tohle. Nikdy v životě jsem neměl větší strach než právě teď. Je to znamení toho, co přijde,“ říká na videu rozklepaným hlasem uživatel @onlyausername. Jeho video vidělo během pár dnů přes dva miliony lidí.
Odpověď, která nasbírala nejvíce lajků – přes 55 tisíc –, zní takto: „Zdravím z Německa. Viděli jsme to a spousta z nás je vyděšená také. Ale musíš se naštvat! Musíš bojovat, protože jinak není cesty zpět. Naše historie nemusí být vaší budoucností,“ napsala uživatelka @liisaa1503.
Je to reakce na uživatele @realDonaldTrump na sociální síti Truth Social. Americký prezident na svém účtu zveřejnil článek konzervativního deníku Washington Times s názvem „Reklamy na nábor do armády vypadají za Trumpa dost odlišně“. Názorový text tvrdí, že se Pentagon za Trumpa posouvá od sociálních a kulturních témat k důrazu na vojenskou připravenost a smrtící schopnosti armády. Článek je doplněný grafikou televize, ve které se za zákazovou značkou objevuje růžový trojúhelník.

Foto: @realDonaldTrump/Truth Social/se svolením
Nacistické „okénko“
Během nacistického režimu byla stejnopohlavní láska považována za hrozbu pro „árijskou rasu“. Stejně jako Židům, komunistům nebo „kriminálníkům“, i gay mužům dozorci v koncentračních táborech násilně připevňovali na uniformy rozdělující symboly, v tomto případě růžový trojúhelník. Vůči homosexuálům byli věznitelé zvlášť krutí. Toto označení udělalo z mnoha mužů terče na střelnicích. Nacisté je navíc využívali pro své chladnokrevné „lékařské“ experimenty, při kterých se snažili najít „lék na homosexualitu“.
Jeden z pokusů financovaných SS například zahrnoval řezy do slabin, kam lékař implantoval kovovou trubici, která uvolňovala do těla testosteron. Nacisté totiž věřili, že příčinou homosexuality je nedostatek testosteronu. Hlavními centry lidského experimentování na gay mužích byly koncentrační tábory Dachau a Buchenwald.
Mezi lety 1933 a 1945 bylo kvůli homosexualitě zatčeno přibližně 100 000 mužů, asi polovina z nich byla oficiálně odsouzena. Většina si trest odpykala v běžných věznicích. V koncentračních táborech skončilo podle odhadů kolem deseti tisíc lidí. Přesný počet obětí není znám, ale odhaduje se, že míra úmrtnosti těchto vězňů byla vyšší než u jiných skupin, jako byli političtí vězni nebo svědkové Jehovovi. Podle výzkumníka Rüdigera Lautmanna dosahovala úmrtnost gay mužů až šedesáti procent.
Kromě lékařských experimentů byli homosexuálové v koncentračních táborech vystaveni také extrémnímu týrání, nuceným pracím a sexuálnímu zneužívání. V táborové hierarchii patřili k „nejnižší“ skupině a často je od sebe izolovali i ostatní vězni.
Satisfakce se obětem nedostalo ani po válce. Homosexuální přeživší totiž nebyli uznáni jako oběti nacismu a v drtivé většině států dál čelili diskriminaci. V samotném Německu zůstala homosexualita trestná až do konce šedesátých let. Částečného odškodnění se dožila jen hrstka z nich. Německý Bundestag zrušil nacistické rozsudky proti homosexuálům až v roce 2002. A teprve v roce 2017 byly obětem nabídnuty kompenzace. Uznání tak přišlo po desetiletích boje za spravedlnost.
A o pár let později přichází druhé období Donalda Trumpa v prezidentském úřadu. Dva jeho muži – Elon Musk a Steve Bannon – zvedali před kamerami pravici. A samotný americký prezident se nezdráhá sdílet přeškrtnutý růžový trojúhelník, nášivku, kterou z donucení nosily na hrudi oběti nacistického režimu. Kdo tleská Trumpovi, tleská jednomu z nejděsivějších a nejzrůdnějších utrpení v dějinách lidstva. A společně s ním otevírá nenávisti dveře dokořán.