
„Je pan náměstek gay? Koupil si dítě?“ rýpla si Kovářová do Pospíšila kvůli šuškandě o náhradní matce a blížícím se porodu dcery
Povinný coming out pro politiky?
Vše začalo na sociálních sítích. Kovářová si dne 12. února na svůj profil na síť X napsala: „Jsou u nás děti na prodej? Třeba Jiří Pospíšil vysvětlí, jak že se taková dcera dělá. Asistovaná reprodukce je u nás jen pro neplodné hetero páry, nikoliv pro jednoho homosexuála. Je pan náměstek gay? Koupil si dítě? A komu bude dívka říkat ‚maminko‘?“ Reagovala tak na (dodnes nepotvrzenou) informaci, která se objevila v bulvárních médiích – a sice, že se bývalý ministr a nynější náměstek pražského primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči těší, že se mu v dubnu díky náhradnímu mateřství narodí dcera.
Právě kvůli této kauze byla Kovářová pravděpodobně pozvána na rozhovor do DVTV. „Mají politici v jednadvacátém století veřejně obhajovat svoji sexuální orientaci?“ začal interview zostra moderátor Martin Veselovský. „Asi když (...) si nekupují děti, tak ne. Jinak je to jedno,“ reagovala politička, která i s odstupem několika dní – a navzdory faktu, že se sám Pospíšil k celé věci dodnes nevyjádřil – prohlásila, že si stále stojí za každým slovem, které na jeho adresu zveřejnila.
Miminka v krabicích a „normální Daniela“
Svoji neochvějnou jistotu Kolářová zdůvodnila tím, že se problematice náhradního mateřství věnuje již patnáct let. Postavila se tak i za příspěvek, který publikovala na síti X dne 15. února. „Rodinné právo je mým hlavním oborem. (...) Proto mě zaujala stručná zpráva z bulváru, podle které si jeden mediálně oblíbený politik TOP 09 pořizuje dcerku prostřednictvím ‚náhradní matky‘... Zpozorněla jsem, a protože mi chyběly zásadní údaje, vznesla jsem několik otázek (jak bylo dítě počato, jak bude řešeno právo matky, kdo myslí na právo holčičky na rodinný život se svou matkou atd.). Případ budí pochybnosti, zda nenaplňuje znaky trestného obchodování s dětmi,“ napsala tehdy Kovářová a k dlouhému příspěvku připojila promo fotku ke sborníku ze senátního kulatého stolu, který loni v říjnu pořádala na téma náhradního mateřství (tiskem vyšel letos v lednu). Růžový vizuál zachycuje miminka zabalená a vyskládaná na polici – asi jako panenky v hračkářství. V rohu potom vidíme vodoznak „normální Daniela“, který hovoří za vše.
V rozhovoru v DVTV se Kovářová dále nechala slyšet, že nejde o Jiřího Pospíšila, ale o „jakékoli celebrity, které si objednávají dítě z náhradního mateřství“.
„Celebrity ukazují trend. Vždycky jsou to celebrity známé a bohaté,“ konstatovala. Když se Veselovský zarazil, proč by měl být zrovna Pospíšil vnímaný jako celebrita, reagovala Kovářová takto: „Zcela jistě, pohybuje se posledních dvacet let ve veřejném prostoru. A vždycky jsou ty náhradní matky chudé a nechávají si zaplatit. Altruismus v náhradním mateřství je úplně výjimečný. A je tam tolik právních kliček, otazníků, nesrovnalostí, že jsem si říkala, že to snad není možné. Že to určitě pan Pospíšil dementuje.“
Sexuální orientace jako věc veřejná
Moderátor se nadále nevzdával a stále se vracel ke klíčové otázce: proč by se měl politik zpovídat občanům ve věcech své sexuální orientace? „Musíme se ptát proto, že pokud společnost akceptuje obchod s dětmi, tak to podle mého úplně narazí na zásady společnosti. Co se může dítěti stát horšího, než že ho matka opustí nebo prodá? A co může matka udělat horšího, než že prodá nebo daruje své vlastní dítě? A české právo pořád říká, že je to jeho maminka,“ vedla si dál svou Kovářová a jala se popisovat údajný „společenský posun“, který dle svých slov odmítá připustit.
„Nemůžeme mít všechno a společnost nemůže dopustit obchod s dětmi jen proto, že všechno ostatní už ten dospělý člověk má. A teď mu chybí dítě,“ argumentovala senátorka, jako by upřímná touha po rodině měla být legitimní jen u heterosexuálů.
Pospíšil by se podle Kovářové měl ke své sexuální orientaci vyjádřit, protože „jestli podstoupil s tou matkou asistovanou reprodukci, tak musel lhát v centru asistované reprodukce. Protože ta je u nás umožněna jenom heterosexuálním neplodným párům“.
Možnost, že se dá surogátní mateřství sjednat i v zahraničí, kde je přístup k rodičovství stejnopohlavních párů výrazně otevřenější – jak dokládají zkušenosti některých českých gayů, kteří se touto cestou stali tatínky – Kovářová v potaz zjevně nebrala. Přesně tento fakt jí vytkli i někteří komentující na Facebooku a na YouTube, kde se objevila krátká ukázka z rozhovoru.
A co pestrost místo šedé zóny?
„Místo honu na čarodějnice by se politici mohli podívat, jak se to dělá v zahraničí, aby to nebyla ani šedá zóna, natož kriminální prostředí. Jsou například země, kde náhradní matku může dělat pouze žena, co už má svoje děti, není ve finanční nouzi, a pokud se něco platí, tak pouze zdravotní péče atd. Tento typ náhradních matek to dělá altruisticky, rodiny většinou zůstávají v kontaktu... Čeští politici si stěžují, že je málo dětí, plodnost klesá, adoptovat dítě v ČR je oproti jiným evropským státům extrémně těžké, tak proč ještě nezakázat toto, že?“ vzkázala s jistou ironií jedna z komentujících na Facebooku.
„Já bych chtěl, aby tahle paní nerozhodovala o mém životě. Ať si rozhoduje jen o svém, nemůže mít všechno,“ rýpnul si další uživatel do výroku Kovářové, že neexistuje „právo na dítě“ a že lidé „nemohou mít všechno“.
„Náhradní mateřství je asi poslední možnost mít dítě. Moc dětí se teď nerodí, mladí je ani nechtějí. Tak proč brát tu možnost lidem, co po dítěti touží a sami ho mít nemohou?!“ zapoji se do diskuze další z uživatelů.
Jiná komentující výstižně shrnula téma v komentářové sekci na YouTube: „No, není to sice něco zcela běžného, ale zajímalo by mě, jak paní senátorka vnímá např. Borise Kollára a jeho 16 či kolik dětí s rozdílnými matkami, kde se vědomě rozhodl plodit s tím, že nikdy nebude plnohodnotným otcem pro své děti. Svět je holt rozmanitý, nedokonalý.“