Svoboda slova podle Facebooku? „Gaye a trans osoby klidně nálepkujte jako duševně choré,“ šokuje Meta novými „pravidly hejtování“
Žena jako „věc do domácnosti“?
Z nejnovější verze facebookových pravidel zveřejněné k 7. lednu 2025 doslova vyplývá, že za nenávistný projev není považované, když libovolnou ženu ponížíte tím, že ji budete pokládat za „věc do domácnosti či majetek“, ani když osoby tmavé barvy pleti hanlivě onálepkujete jako „farmářské vybavení“.
Aktualizovaný pohled na to, které hejty už jsou „za hranou“, bohužel znamená i výrazně menší zastání pro LGBT+ menšinu. Podle oficiálních materiálů se Facebooku zdá v pořádku, když kterýkoli uživatel bude popisovat trans a nebinární lidi slovem „to“, a komunitní pravidla neporuší ani ten, kdo bude gayům a lesbám spílat do duševně pomatených jedinců.
Zdůvodnění, co zní jako špatný vtip
„Vzhledem k politickému a náboženskému diskurzu o transgenderismu a homosexualitě a běžnému neserióznímu používání slov jako ‚divný‘ připouštíme obvinění z duševní nemoci nebo abnormality, pokud se zakládají na genderu nebo sexuální orientaci,“ stojí v pravidlech. Zní vám to skoro jako výzva k troše toho „neškodného“ hejtování a shazování? Inu, to nejste sami.
Zahraniční server Wired.com žádal od zástupců společnosti Meta vysvětlení, jestli skutečně chtějí umožnit šíření takovýchto postojů ke queer lidem, žádného vyjádření se však nedočkal.
Stal se Facebook nástrojem cenzury?
K nevoli mnohých uživatelů navíc Meta ve Spojených státech ukončuje program ověřování faktů třetí (nezávislou) stranou. „Odborníci, stejně jako všichni ostatní, mají své vlastní předsudky a perspektivy. To se projevilo v rozhodnutích, která někteří z nich učinili ohledně toho, co a jak ověřit,“ stojí ve zdůvodnění na firemním blogu Facebooku, pod nímž je podepsaný Joel Kaplan, ředitel pro globální záležitosti.
„Program, který si kladl za cíl informovat, se příliš často stal nástrojem cenzury,“ vysvětluje dále článek, podle něhož mnozí uživatelé Facebooku brali zásahy expertů jako bránění legitimní politické debatě.
Zdroj: Giphy
Místo nezávislých expertů rozhodne „hlas lidu“
Profesionální ověřovatele, jenž na Facebooku doteď působili, nahradí systém Community Notes – uživatelé budou moct sami vyhodnotit, které příspěvky jim připadají potenciálně zavádějící.
Meta se nijak netají skutečností, že následuje přístup, který už se „osvědčil“ provozovatelům sítě X, a celou změnu v zásadě komunikuje jako předání větší moci uživatelské komunitě – aby mohla sama rozhodovat, kterým příspěvkům chybí kontext (či respekt a soudnost).
Jestli má takto v praxi vypadat vize „svobodného vyjádření“, za níž se údajně žene spoluzakladatel a výkonný ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, tak bychom slavnému CEO pro rok 2026 možná doporučili nějaké jiné, inkluzivnější předsevzetí.