Vládo, splň si své úkoly. Přinášíme queer „to do list“ pro politiky a političky na rok 2025
Zaprvé: Odškrtnout manželství pro všechny, pryč s náhražkami
Začneme jednoduše, manželstvím pro všechny. Co to znamená, už dávno víte, absolvovali jste na toto téma nespočet debat, při kterých jste nás stihli mnohokrát urazit i zranit. Na stole dnes nezbyl jediný relevantní argument, proč by dvě dospělé ženy nebo dva dospělí muži, kteří se milují, neměli mít stejné postavení jako heterosexuální manželské páry. Stejné daně, stejné dědictví, stejná práva a povinnosti při výchově nebo adopci dětí.
Zatímco vy se tu roky hádáte, jestli nastane konec civilizace, v Německu, Rakousku nebo Francii už stejnopohlavní páry dávno adoptují děti, kupují domy a řeší, jestli jet na dovolenou na Bali nebo na Maledivy. A vy si pořád nejste jisti, jestli to náhodou neohrozí vaši tradiční rodinu? Tu spolehlivě rozbijí třeba neúnosně vysoké ceny bydlení, ne sousedky Hanka s Katkou.
V programovém prohlášení vlády slibujete podporu demokratických hodnot a rovných příležitostí, v předvolební kampani jste mávali letáčkem „Patříme na Západ“. Pokud to tak je, bude také nutné se tu jako na Západě chovat. Tak kde to vázne? Na takové rozhodnutí už nepotřebujete ani odvahu, většina společnosti je podle průzkumů veřejného mínění pro. Teď už stačí jen trocha opravdového zájmu o lidské životy. Partnerství a další paskvily, kterými z nás tvoříte nižší kategorii lidí, si strčte za klobouk.
Zadruhé: Těla trans lidí nejsou hračkou státu
V tomto případě předvádíte tak žalostnou práci, že se za vás při debatách v zahraničí stydím. Česká republika je kvůli vám jednou z posledních evropských zemí, která stále vyžaduje, aby trans osoby při změně pohlaví absolvovaly chirurgickou sterilizaci. Jinými slovy: kvůli změně jednoho písmenka v občance musí podstoupit riskantní invazivní zásah do svého těla.
Země, která byla díky Václavu Havlovi ve světě známá bojem za lidská práva, tu předvádí praxi, která je s lidskými právy v absolutním rozporu. Nyní nás za to kritizují zahraniční odborníci i vysocí představitelé Evropské unie.
Evropský soud pro lidská práva opakovaně rozhodl, že sterilizace trans lidí je v rozporu s článkem osm Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Musí se Česko řídit judikaturou tohoto soudu? Ano. Musí novelizovat zákony? Ano. Udělalo to? Ne.
Co tedy dělá český právní systém? Předhání se s Rumunskem nebo Maďarskem, kdo bude mít zpátečničtější přístup.
Zasáhnout musel už i český Ústavní soud. Ten v minulém roce rozhodl, že podmínka chirurgického zákroku, včetně sterilizace, je v rozporu se základním právem trans lidí na ochranu tělesné integrity, osobní autonomie a že narušuje jejich lidskou důstojnost. Je teď na vás, abyste to napravili.
Co kdybyste místo chirurgické sterilizace zavedli jednoduchý administrativní proces a přidali vzdělávací programy pro lékaře a úředníky? Nepotřebujeme začínat od nuly, stačí se podívat na to, co funguje jinde. Doporučuji zaměřit svůj fokus například do Dánska.
A je tu ještě jedna věc. Spousta trans lidí přišla kvůli vaší nečinnosti k újmě. Kdybyste byli co k čemu, už zároveň dávno řešíte, jakým způsobem tyto lidi odškodníte. Je to myšlenka v civilizované společnosti naprosto normální. Protože ale léta svou rétorikou rozdmýcháváte nenávistnou atmosféru, stala se z ní myšlenka kontroverzní a racionální diskuze v podstatě není možná.
Pojďme si pojmenovat aktuální stav: jakákoliv zmínka o trans lidech strhává sociální sítě do bažiny hnusu a nelidského chování. Je to z velké části i vaše zodpovědnost. Teď, před volbami, se tomuto tématu vyhýbáte, jako by bylo lepší se jím „nezašpinit“, a o odškodnění trans lidí pokrytecky mlčíte. Že vám není hanba.
Zatřetí: Přestaňte kašlat na naši bezpečnost
Česko sice má řadu antidiskriminačních zákonů, jejich vymáhání je ale efektivní asi jako tělocvik při lockdownu. Ve Španělsku a Portugalsku chrání LGBTQ lidi nejen na papíře, ale i v praxi. Mají například mechanismy pro hlášení diskriminace, zavedli velmi dobrou spolupráci s policií a podporu obětí. Co dělá Česko? Pomalu se probouzí a tvrdí, že legislativa je v pořádku. Nestačí mít zákony, musí se také hledat současné cesty, jak je dodržovat. Možná vás to překvapí, ale i to je vaše práce.
Chápu, že je vaše situace komplikovanější. Ve slušné zemi by vám totiž mohl dát doporučení z praxe veřejný ochránce práv. V zemi, kde je ombudsmanem Stanislav Křeček, který relativizuje diskriminaci a veřejný prostor zaplňuje xenofobními, rasistickými a šovinistickými výroky, to tak jednoduché nebude. Naštěstí na našem území pracuje řada neziskových lidskoprávních organizací, které se tématu dlouhodobě věnují a sledují vývoj v zahraničí. Stačí jim jen naslouchat.
Zdroj: Giphy
S čím jste také příliš nepohnuli, to je legislativa týkající se předsudečných trestných činů. Náš trestní zákoník pořád neobsahuje motivaci pachatele založenou konkrétně na sexuální orientaci nebo genderové identitě oběti jako přitěžující okolnost. To znamená, že pokud je trestný čin spáchán z nenávisti vůči queer lidem, není to v trestním řízení dostatečně zohledněno a může to vést k nižším trestům. Opět se ptám: na co přesně čekáte?
Začtvrté: Intersex lidé existují, probuďte se
A teď, milí politici, přichází téma, které jste ještě neotevřeli, protože je to „příliš komplikované“ nebo „to není naše starost“. Ale hádejte co? Je to naše starost. Intersex lidé, tedy ti, kteří se narodili s různými variacemi mužských a ženských pohlavních znaků, jsou součástí naší společnosti. Rozumím, že vás teď zajímají hlavně auta se spalovacími motory, ale rád bych vaši pozornost aspoň na minutu zaměřil zpátky na lidské životy.
Intersex lidé jsou pro veřejnost tak neviditelní, že to často vede k nepochopení a předsudkům. Tito lidé pak bohužel čelí úplně zbytečné diskriminaci a stigmatizaci. Například ve zdravotnictví jsou intersex osoby vystaveny neinformovaným a často zbytečným chirurgickým zákrokům, které pak mohou mít dlouhodobé negativní důsledky na jejich zdraví a psychiku.
Je na čase probudit se, promnout oči a začít jednat. Zajistěte, aby intersex lidé měli přístup k informovanému souhlasu při lékařských zákrocích, aby nedocházelo k nevratným a nebezpečným procedurám u nezletilých, aby měli komplexní poradenství a podporu, aby měli dobrovolnou možnost vynechat určení pohlaví v registrech státu… chraňte zkrátka práva všech lidí v této zemi, i těch intersex.
A zapáté: Nepodceňujte vzdělávání, osvětu a odstraňujte předsudky
Problémem nejsou queer lidé, ale systém, který je ignoruje a vylučuje. Co kdybyste začali vzdělávat učitele a učitelky, zdravotnický personál a úředníky s úřednicemi, co znamená být LGBTQ? Kdyby každý z nás pochopil, že není potřeba nikoho diagnostikovat, ušetřili bychom si spoustu bariér, kterým úplně zbytečně čelíme.
Inspiraci najdeme třeba ve Velké Británii, kde je výuka o LGBTQ tématech součástí školních osnov. Co kdyby si české školy vzaly příklad a zařadily queer historii do dějepisu? To by byla změna, která skutečně povede k rozhledu, empatii, respektu a pochopení rozmanitosti světa.
A to je váš to do list, vážení. Pět bodů, které byste v této oblasti letos mohli zvládnout. Nejde o žádné revoluční myšlenky, ale o napravení léta zanedbávaného stavu, který komplikuje životy mnoha lidí. Těšíme se, až uvidíme, jak se těchto úkolů chopíte. A jestli ne, nevadí. Společnost se posune dál i bez vás. Ale to už nebudete moct říct, že jste byli těmi, kdo změnili svět k lepšímu.