TikTokem se šíří „teorie hroznů“. Co máte s bobulemi udělat, aby se vám příští rok lépe dařilo?
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

TikTokem se šíří „teorie hroznů“. Co máte s bobulemi udělat, aby se vám příští rok lépe dařilo?

Španělé už po staletí vítají Nový rok slavnostním rituálem: o půlnoci snědí dvanáct hroznů, aby do svého života přilákali štěstí a prosperitu. Tato stará tradice proslula jako „uvas de la suerte“, což v překladu znamená „hrozny štěstí“. Nyní si zvyk našel nové publikum na TikToku, kde se uživatelé dělí o úspěchy, jaké jim přineslo pojídání hroznového vína – zejména pak v oblasti lásky.
Veronika Košťálková Autor
30. 12. 2024

Synchronizované pojídání
Kořeny této tradice sahají až do roku 1909, kdy pěstitelé vína ve španělském Alicante propagovali konzumaci dvanácti hroznů jako způsob, jak oslavit Nový rok a přivolat si štěstí. Každý hrozen symbolizuje jeden měsíc nadcházejícího roku a štěstí prý zajistí snědení všech dvanácti hroznů synchronizovaně s půlnočním odbíjením hodin.

Španělé se shromažďují na náměstích a v domácnostech, popřípadě si pouštějí přímý přenos z madridského náměstí Puerta del Sol, kde hodiny na věži odpočítávají čas zbývající do Nového roku. Úkolem je sníst jeden hrozen za každé odbití zvonu a tímto způsobem spořádat všech dvanáct kusů před posledním úderem.

Magnet na milostné úspěchy
Postupem času se tradice rozšířila do hispánských a latinskoamerických kultur, často s kreativními obměnami. Někteří například jedí hrozny pod stolem, prý aby přilákali romantický úspěch – a právě tento detail si zamilovali uživatelé na TikToku.

Tiktokeři dali této tradici digitální podobu a nazvali ji #grapetheory (teorie hroznů). Mnozí tvrdí, že snědení dvanácti hroznů přinese v nadcházejícím roce nejen všeobecné štěstí, ale že navíc zažehne i lásku.

<Path> LGBTQ+ komunita našla útočiště na TikToku, teenageři si tu utvořili nový alternativní světZdroj:

Otestováno tiktokerkami
Ve svém virálním videu z loňského Nového roku jistá Izzy Dwyer na TikToku ukazuje, jak o půlnoci pozřela dvanáct hroznů. Poté následuje láskyplný sestřih videí, které ji zachycují společně s jejím přítelem. Dwyer připisuje zásluhu za svůj nově nalezený vztah právě tomuto rituálu.

„Na TikToku jsem viděla, že vám [snědení dvanácti hroznů] má přinést štěstí v milostném životě, a tak jsem to udělala se třemi přáteli,“ řekla britskému deníku Metro. „Jedna z nich měla přítele, zatímco já a moje další kamarádka jsme byly single – teď jsme obě zadané."

Zdroj: Giphy

Další uživatelka TikToku, Liliana Tuskia, se o svůj zážitek s pojídáním hroznů podělila ve videu, ve kterém sedí pod stolem a konzumuje svých dvanáct bobulí. Klip pak přechází do záběrů z její svatby v srpnu 2024. „Opravdu to funguje,“ napsala.

Pokud chcete přivítat nadcházející rok se směsicí štěstí, lásky a tradice, španělský rituál s hrozny můžete snadno vyzkoušet. Začněte tím, že si připravíte hrozny – pro hladký průběh se nejlépe hodí ty bez semínek, popřípadě můžete běžné hrozny oloupat a zbavit jadérek.

Tipy redakce

Jak se na rituál připravit?
Když hodiny 31. prosince začnou odbíjet půlnoc, snězte s každým úderem jeden hrozen a snažte se spolykat všech dvanáct bobulí před posledním zvukem zvonu. Pokud si chcete vyhrát s něčím trochu víc osobním, zkuste například pojídat hrozny pod stolem a připojte konkrétní záměr.

Ačkoli má tato tradice své kořeny v pověrách a zábavných taškařicích, mnoho uživatelů TikToku ji drze prohlásilo za spolehlivou taktiku pro nalezení lásky.

Jak uvedla Dwyer: „Nemáte co ztratit – co nejhoršího se asi může stát?“

© Independent Digital News & Media Ltd

Zdroj: independent.co.uk, metro.co.uk, wikipedia.org

Populární
články

Londýnská restaurace The Fair Pour chce upozornit na majetkové nerovnosti – i proto bude otevřena ve speciálně vybraném termínu
FUN

„Platím dvě piva a příplatek za vilu s bazénem!“ Jak to chodí v hospodě, která majetným schválně účtuje vyšší částky?

Autor: Veronika Košťálková
Nadnárodní firmy, které dříve ochotně slavily tzv. „pride month“ a otevřeně podporovaly LGBT+ menšinu, v důsledku změny politického klimatu „převlékají kabáty“
AKTUALITY

Přistiženy při pinkwashingu? Obří firmy ukazují LGBT+ lidem záda, duhové škrty dělá McDonald’s, Amazon i Meta

Autor: Veronika Košťálková
Ketamin, původně vyvinutý jako anestetikum, se v posledních letech dostává do popředí jako kontroverzní nástroj pro léčbu deprese
TĚLO & MYSL

„Bral jsem 3 gramy za noc“: Proč muži používají ketamin k léčbě deprese

Autor: Michal Černý
I když spal dvanáct hodin denně, stále byl vyčerpaný a nešťastný
LIDÉ

„Na vyhoření je nejhorší, že vám ho lidi nevěří,“ vypráví Daniel o dnech na dně. „U mě to odstartoval coming out,“ dodává

Autor: Irena Piloušková
Mnohé studie i mediální titulky líčí generaci Z jako „kutilsky neschopnou“. Často ale zapomínají na fakt, že pronajímatelé DIY projektům příliš nefandí – a s vlastním bydlením to mají „sněhové vločky“ těžší než generace jejich rodičů
LIDÉ

Každá pátá „sněhová vločka“ se bojí vyměnit žárovku. Důvody, proč generace Z radši volá na pomoc řemeslníky, vás pobaví i rozesmutní

Autor: Veronika Košťálková
Takzvaní „treatleři“ si hlasitě stěžují na dovážkové služby – často jim však nedochází, v jakých podmínkách kurýři pracují
TRENDY

Napůl zákazník, napůl Hitler. Tzv. „treatleři“ jsou postrachem kurýrů i sociálních sítí. Jak rozvážkové služby mění běžné lidi na tyrany?

Autor: Veronika Košťálková
I když některé studie říkají, že žádný gay gen neexistuje, ještě pořád zůstává poměrně velký prostor pro to, abychom zjistili opak
TĚLO & MYSL

Moje rodina je důkaz, že existuje „gay gen“, říká bisexuální TikToker Sam Williams. A není sám

Autor: Michal Černý
Průvodce Karel, který si prošel mnoha pekelnými situacemi, ze kterých si dnes umí udělat legraci
LIDÉ

Bezdomovec nemusí smrdět, žebrat a může být i hezky oblečený, pokud skutečně chce, říká speciální pražský průvodce Karel

Autor: Michal Černý
Pes jako dítě? I to se může stát
TRENDY

Pes či kočka místo dětí: Mladí lidé nemají (a nechtějí) potomky, do mazlíčků investují majlant. Kdo jsou „příslušníci generace Fido“?

Autor: Mirka Dobešová
Mladší generace se stále častěji vyhýbají nejen manželství, ale též i označování svého vztahu jakoukoliv oficiální nálepkou
TRENDY

Zapomeňte na manželství aneb Čeho se bojí moderní „vztahofobové“

Autor: Redakce LUI

E-Shop