„Začala mi svítit televize!“ TikTokem se šíří záhadné, ale velmi intimní zpovědi. Co trend „svítících beden“ ve skutečnosti znamená?
Velmi nebinární tvůrčí tým
Za režií mysteriózního dramatu stojí nebinární Jane Schoenbrun – a uměleckou reprezentaci lidí, kteří se neidentifikují ani jako muž, ani jako žena, najdeme i v obsazení. Roli Maddy, kamarádky ústředního hrdiny, ztvárňuje Brigette Lundy-Paine, nebinární hvězda ze seriálu Atypický. Hlavní role Owena se zhostil Justice Smith, který se v minulosti objevil například v historicky prvním hraném filmu o Pokémonech (do kin šel jako Detektiv Pikachu). A o čem že Světlo v bedně vypráví?
Coming out jako dilema
Hlavní hrdina, mladý outsider Owen, by si přál projít coming outem jako trans člověk, zároveň ale zápasí sám se sebou – a to i navzdory vší podpoře, které se mu dostává od jeho kamarádky Maddy. Ani ta do kolektivu vrstevníků dvakrát nezapadá.
Zoufalou touhu po autentickém životě ve filmu symbolizuje právě svítící televizní obrazovka – Maddy totiž Owenovi ukáže hororový seriál The Pink Opaque, který v příběhu sehraje zásadní roli. Samotná tranzice (ani „vyoutování se“) záměrně není ústředním tématem příběhu – film má sloužit jako alegorie transgender zkušenosti, čímž se chce odlišit od jiných dramat s podobnou tematikou.
Taky jste viděli „světlo v bedně“?
A nyní už se dostáváme ke slibovanému online trendu: na sociální síti TikTok přibývají příspěvky, v nichž uživatelé pózují před kamerou a vyprávějí o momentech, kdy sami „viděli svítit televizi“ – čímž myslí situace, kdy se potýkali s nejistotou ohledně vlastního genderu. Příspěvky často doprovází píseň „Anthem for a Seventeen-Year-Old Girl“, kterou bychom našli i na soundtracku Světla v bedně – stojí za jí Yeule, což je hudební projekt singapurského interpreta jménem Nat Ćmie.
Jednou z TikTokerek, které se na vlně tohoto trendu svezly, je i Denali, drag queen, jež v roce 2021 zazářila ve 13. sérii RuPaul's Drag Race a údajně se vrátí v All Stars 10. „Viděla jsem televizní záři, když jsem byla malá, ale teď ožívá skrze Denali – a za to jsem jí navždy vděčná,“ napsala umělkyně.
Ne každý je připravený nechat „televizi zářit“
Další uživatelka se zase svěřila: „Televize svítila, ale musela jsem ji vypnout, když jsem otěhotněla. Ještě jsem nikomu neřekla o tom, že mi září televize, a myslím, že to ani nikdy nedokážu udělat.“
„Viděla jsem, jak televize svítí, tak jsem ji odpojila, nalíčila se a nechala si narůst vlasy. Někdy ale z dálky vidím, jak televize slabě problikává,“ zněla další tiktoková zpověď.
Někdo jiný také prozradil, že: „viděl televizní záři a nechal ji věčně zářit a třpytit se“.
Trend tak v zásadě „zabíjí“ dvě mouchy jednou ranou: narážky na „svítící telku“ poskytují útěchu těm, pro které je hledání genderové identity osobní téma, a zároveň vzbuzují zvědavost veřejnosti, čímž zvyšují povědomí o trans tématech.