Nebinární bizon v pohádce pro děti? „Úchylárna!“ myslí si Fiala z SPD. Politici z KDU-ČSL naopak překvapili sympatickou reakcí
Rok starý coming out – a bouřlivé emoce
Animovaný seriál o zvědavé Ridley Jones, která zažívá dobrodružství v Přírodovědeckém muzeu, kde vedle vycpaného bizona ožívá také egyptská mumie, dinosaurus a další muzejní exponáty, „visí“ na Netflixu už pěknou řádku let. Ano, poslední – a z něčího pohledu i šokující – pátá série, během níž se jedno z kreslených zvířátek „vyoutuje“ jako nebinární, sice přibyla ke zhlédnutí až loni, přesto je silná reakce zarážející. Proč zrovna teď budí v Česku kontroverze pořad, který všichni předplatitelé mohli pustit svým dětem už drahnou řádku měsíců – a nikoho to doteď nepobuřovalo?
Televizní stanice CNN Prima News dokonce v úterý večer věnovala nebinárnímu bizoněti samostatný příspěvek v Hlavních zprávách. „Dětská pohádka o nebinárním bizonovi, který zjednodušeně řečeno není výlučně samec ani samice, budí vášně po celém světě,“ otevřel třaskavé téma moderátor CNN Prima News Petr Suchoň – a rázem tak z vedlejší postavy udělal hlavní hvězdu dětského pořadu. „Ano, debata, jestli je téma vhodné pro děti, se rozproudila už i v Česku,“ sekundovala mu kolegyně Eva Perkausová, která rovnou předeslala, že pohádku ostře kritizují politici i lékaři.
„Pohádky už nemají jen zdánlivě jednoduché poselství, že dobro vítězí nad zlem. Americký dětský seriál chtěl prý ukázat, že různorodost je přirozená,“ promlouvá k divákům dále hlas reportérky, zatímco se promítají záběry ze seriálu – který CNN Prima News (dost možná záměrně) nejmenuje. Zazní zde pochopitelně to nejkontroverznější, co ve všech 35 epizodách Ridley Jones najdete – scéna, kterou někteří označují jako „písmenkovou propagandu“ (čímž myslí LGBT osvětu).
Seriál skončil v podezřelé tichosti
„Moje srdce mi napovídá, že se nejlépe cítím jako bizon jménem Fredy. To proto, že jsem nebinární. A jméno Fredy mi sedí nejlíp,“ říká postavička své babičce (které v originále propůjčila svůj hlas zpěvačka Cyndi Lauper). „A pokud jde o rody, tak nejspíš ono, protože ani ona, ani on… To prostě nejsem já,“ uvažuje nahlas mluvící bizon.
„Producentkou a scénáristkou seriálu je Chris Nee, která je hrdou lesbickou matkou a považuje za velmi důležité ukazovat všechny skupiny – nejen pro vývoj dětí, ale také pro LGBT komunitu,“ dozvídáme se dále ve zpravodajském příspěvku. Když zapátráme v zahraničních médiích, dozvíme se, že sama tvůrkyně nevyloučila, že právě nebinární zvířecí postava – kterou konzervativní část publika ostře kritizovala i za hranicemi ČR – mohla sehrát roli v tom, proč se Netflix v tichosti rozhodl v seriálu o zvědavé Ridley nepokračovat.
„Já jsem nevyrůstali s žádnými pohádkami, které by ukazovaly nebo vyobrazovaly trans a nebinární lidi. Byla by to možná daleko jednodušší cesta toho hledání a nějaké seberealizace,“ zaznělo dále v Hlavních zprávách z úst nebinární osoby jménem Matty Oaks (preferující zájmeno „oni“). Z bezprostředně navazujícího komentáře – „takový přístup ale může být pro děti podle lékařů velmi problematický“ – je ovšem zřejmé, že zde vyjádření člověka ze spolku Trans*parent mělo posloužit spíše jako „odstrašující příklad“.
Sexuální, nebo pohlavní identita?
„Dneska víme, že sexuální identita se hodně formuje i z vnějších faktorů. To znamená, co člověk zažije za život, co ho potká,“ promluvila na kameru Dagmar Stroszková, lékařka Psychiatrické nemocnice Bohnice. „V poslední době se u dětí často objevuje taková nejistá, fluidní problematika té pohlavní identity, kdy děti dneska nejsou dostatečně prostě upevněné,“ zhodnotila v obecné rovině odbornice.
Poněkud nešťastně zde vystřídala pojmy „sexuální identita“ a „pohlavní identita“, které se tak úplně nepřekrývají – pohlavní identita (menší chaos do terminologie by asi vnášelo adjektivum „genderová“) je součástí sexuální identity – a do té vedle sebepojetí spadá i sexuální orientace, tedy to, kdo vás přitahuje a na koho se citově vážete. Pro diváky, kteří se méně orientují v cizích „termitech”, jak se někdy vtipně říká, ale může takové sdělení zavánět dojmem, že si snad lidé vybírají i vrozenou sexuální orientaci – na základě toho, co k nim „přiletí” zvenku.
Když si oponenti notují…
Aby té kritiky nebylo málo, Prima CNN News dále věnovala prostor anonymnímu hlasu lidu – tedy prinstcreenům komentářů ze sociálních sítí. „Tohle už je vrchol totálního úpadku společnosti. Kam se to jenom řítíme, takhle vymývat mozečky malým dětem,“ vzkazuje rozhořčený příspěvek s rozostřeným jménem a fotkou autora. Další si vystačil jen s velmi lakonickým: „Zakázat!!!!!“
„Nebinární bizon sjednotil i názor jinak nesmiřitelných rivalů,“ dozvídáme se dál od reportérky.
„Já osobně říkám, že je to úchylárna,“ podělil se o svůj názor Radim Fiala z SPD, od kterého jsme vzhledem k jehostranické příslušnosti snad ani nemohli čekat jinou reakci. „Mně je z toho špatně, protože sám mám dceru, která bude mít šest let… Bojím se toho, že někdo přijde do školky a bude jí říkat, že si může rozmyslet, co je, jestli holka nebo kluk,“ přihodil špetku strašící rétoriky politik.
„Zvláště u malých dětí by ten obsah do jisté míry kontrolovaný být měl, protože my musíme děti ochránit,“ navázala svým komentářem Renáta Zajíčková, poslankyně ODS.
Lidovci tentokrát překvapili
Proti dětskému seriálu se postavil i nestraník Zdeněk Hraba, předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR:„Ať se cítí každý, jak chce, ale cpát tyhle nesmysly do dětí, to už je opravdu za hranou.“
Velmi smířlivým názorem naopak překvapila politická strana, od které bychom to asi nečekali. „Podle názoru KDU-ČSL je tohle věc rodičů. Ti musí rozhodnout, na co se jejich dítě bude, nebo nebude dívat,“ vzkázal z auta náměstek ministra zdravotnictví, Václav Pláteník. Že by snad lidovci skutečně začali omezovat výchovné moralizování, jak nedávno slibovali?