Do ulic českých měst vyjíždějí osvětové tramvaje – upozorní na rizika HIV/AIDS a nabídnou odborný výklad i o bezpečném sexu
1. prosinec – den, kdy se pozornost obrací na HIV/AIDS
Psal se rok 1987, když dvojici úředníků, kteří pracovali pro Global Programme on AIDS realizovaný Světovou zdravotnickou organizací (WHO), poprvé napadlo, že právě toto onemocnění by si zasloužilo také zvláštní, celosvětovou pozornost v rámci jednoho celého dne, který by mu byl zasvěcen. Nápad se setkal se vřelým přijetím – právě tak vznikl Světový den boje proti AIDS.
Pokud už je nějaká událost spojena také s konkrétním datem, kdy je připomínána, obvykle to má hlubší (či historický význam). V případě Světového dne boje proti AIDS však byl termín 1. prosince přece jen stanoven docela pragmaticky. Měl totiž maximalizovat mediální pokrytí západními zpravodajskými médii, a to v době, kdy v Americe již bude po volbách, ale vánoční svátky budou ještě dostatečně daleko…
Od roku 1988 si tedy celý svět pravidelně 1. prosince připomíná Světový den boje proti AIDS – a je na jednu stranu příležitostí vyjádřit podporu těm, kdo s HIV/AIDS žijí, a na stranu druhou také vzpomenout na ty, kteří onemocnění v minulosti podlehli. Kromě toho ale směřuje ke zvyšování informovanosti veřejnosti a v důsledku také ke snižování stigmatizace.
Zatímco první dva roky konání se pozornost Světového dne boje proti AIDS upírala na děti a mládež, postupně se každý jednotlivý ročník začal zaměřovat na konkrétné téma. Pro letošní rok je jím „Vydání se na cestu práv“.
Jak skoncovat s AIDS?
Lék na HIV/AIDS stále neexistuje, léčba však přece jen od dob, kdy onemocnění podléhali lidé po statisících, významně pokročila. Vhodnou medikací lze dokonce dosáhnout toho, že HIV+ pacienti mají tzv. nulovou virovou nálož, což jednoduše řečeno znamená, že pro své okolí nejsou žádnou hrozbou. Jsou totiž neinfekční. I proto nyní organizace, jež se tematikou HIV/AIDS zabývají, směřují k jasnému cíli: skoncovat s AIDS jako hrozbou pro veřejné zdraví, a to ideálně nejpozději do roku 2030. A právě na toto téma se tedy zaměřuje i letošní Světový den boje proti AIDS.
„Aby onemocnění AIDS již nebylo hrozbou, je nutné oslovit a zapojit všechny, kdo žijí s HIV nebo jsou jím ohrožení, a to především ty, kteří jsou kvůli tomu společensky vyloučeni nebo marginalizováni. (…) Přijetí, respekt a péče jsou životně důležité. Zákony, politiky a praktiky, které trestají, diskriminují nebo stigmatizují lidi, jim zároveň brání v přístupu k prevenci, testování, léčbě a péči. Totéž platí pro zákony a postupy, které znemožňují práci lidem, kteří poskytují životně důležité služby HIV+ komunitám,“ uvádí tak organizace UNAIDS s tím, že jedině cesta práv je tou, která může udělat za AIDS jako hrozbou pro veřejné zdraví tlustou čáru.
Osvětové tramvaje vyjedou do ulic českých měst
Mnoho stigmat, která se ve společnosti vyskytují, staví na prosté neznalosti. A platí to i pro HIV/AIDS. I proto je právě osvěta jedním z klíčových nástrojů, jak přispět k destigmatizaci HIV a především těch, kteří s HIV žijí. V Česku tak bude hlavní osvětová kampaň probíhat již dnes odpoledne – v Praze Brně, Plzni, Ostravě a Liberci vyjedou ve 14.00 do ulic osvětové tramvaje (jejich jízdní řády lze dohledat jak na webech zapojených dopravních podniků, tak i České společnosti AIDS pomoc – ČSAP).
V preventivních linkách budou cestujícím na dotazy týkající se HIV a AIDS odpovídat medici, preventisté a také vyškolení dobrovolníci České společnosti AIDS pomoc. Kromě toho pasažéři dostanou preventivní balíčky, jejichž součástí letos budou kondomy od společnosti Primeros. Její zástupci budou také přítomni a bude možné zeptat se jich na správný výběr a užití kondomů. V neposlední řadě budou moci cestující také přispět na boj proti HIV a AIDS zakoupením odznáčku nebo žetonu se symbolem červené stužky. Výtěžek z prodeje půjde na preventivní aktivity ČSAP.
Testovat, testovat, testovat!
Jelikož základem pro zamezení šíření HIV je prevence, samozřejmě je klíčovým opatřením také pravidelné testování. Ostatně, ruku na srdce, můžete s jistotou říci, že víte, jaký je váš HIV status? V rámci kampaně ČSAP v souvislosti se Světovým dnem boje proti AIDS se zájemci v Liberci a Ostravě mohou nechat také otestovat, v Liberci tak bude možné učinit v sanitce ČSAP u hlavního terminálu MHD ve Fügnerově ulici od 13 do 17 hodin. V Ostravě bude sanitka organizace Rozkoš bez rizika zaparkovaná od 15 do 19 hodin před obchodním centrem Forum Nová Karolina Ostrava. Rychlotesty, které se v těchto mobilních checkpointech používají, poskytnou výsledky během několika málo minut. Testování je pak samozřejmě možné i mimo tuto akci, a to na celé řadě míst napříč republikou.