Jak se naučit být mužem? Pánové mají jasno – k získání chlapáctví pomůže římská praxe „ručníkových chlapců“
Italská modelka versus sex starověkých Římanů
První vlnu bizarností odstartoval příspěvek na síti X: koncem roku 2022 jistý @SCHIZO_FREQ sdílel video, které zblízka zachycovalo (toho času téměř šestnáctiletou) italskou modelku Gio Scotti. Detail na rozzářenou pihovatou tvář ještě umocňoval její mladistvý vzhled – a s trochou dobré vůle by se asi dalo říct, že díky kratšímu sestřihu vlasů působila trochu androgynně.
Už těžko se ale nachází pochopení pro komentář, k němuž Gia Scotti dotyčného inspirovala: „Takhle vypadali ručníkoví chlapci, se kterými měli sex starověcí římští válečníci. Tohle nám vzali.“ Ano, „WTF“ je ta reakce, kterou hledáte.
Ponechme pro tuto chvíli stranou, kdo že měl být ten „necita“, který dnešním zralým mužům sebral možnost pohlavně zneužívat teenagery. Pokud netušíte, o jakých „ručníkových chlapcích“ by měla být řeč, jelikož si z filmu Gladiátor nevybavujete ani jednu homoerotickou scénu, pojďme si udělat krátké historické okénko.
Společenská norma i „chlapácká“ urážka
Latinské slovo „catamītus“ odkazovalo ve starověkém Řecku a Římě na pubescentního chlapce, který se stal intimním společníkem staršího muže. Věkový rozdíl obou zúčastněných, kvůli kterému by se nám dnes takový poměr zdál krajně nevhodný, tehdejší společnost plně akceptovala, ba dokonce i podporovala – takzvaná pederastie byla silně rozšířená a vnímaná jako určité stádium vývoje chlapce v muže. Proto také termín „catamītus“ občas dospělí chlapi používali mezi sebou, pakliže chtěli jeden druhého urazit.
Když se tedy vrátíme zpět ke zrodu kauzy „římských ručníkových chlapců“ – není divu, že nostalgické opěvování této éry inspirovalo internet ke spontánní lavině memů. Šok, že si někdo veřejně posteskne po časech, kdy byla efebofilie „cool“ norma, se bez absurdního humoru zkrátka těžko zpracovává.
Voliči Kamaly Harris jako gay konkubíny?
Kdo doufal, že „ručníkové chlapce“ už na sítích nikdo vytahovat nebude, mýlil se. V pondělí 4. listopadu, tedy den před prezidentskými volbami v USA, kdy vrcholilo napětí mezi oběma tábory voličů, si na sexuální zotročování nezletilých kluků vzpomněl jistý Robert J. O’Neill. K úchylnému retweetu ho vyprovokoval TikToker Harry Sisson, když se s vrstevníky vyfotil v autě v kšiltovkách podporujících demokratickou kandidátku. Dvaadvacetiletý demokrat, kterého na TikToku sleduje více než milion uživatelů, ke skupinové selfie připsal: „Jsme voliči generace Z a všichni jsme HRDĚ volili Kamalu Harris! Skuteční muži podporují Harris!“
Zmiňovaný Robert J. O’Neill – což ve skutečnosti není žádný náhodný chlápek, ale bývalý příslušník Navy SEAL, který osobně zneškodnil Usámu bin Ládina – na fotku mladých podporovatelů Kamaly Harris reagoval slovy: „Nejste muži, jste chlapci. Kdyby neexistovaly sociální sítě, byli byste mými konkubínami.“
Tak proto myslí muži na Římskou říši?
Inu, co na to říct. Pokud jsou Facebook, Instagram a X tím jediným, co nás dělí od návratu k antickému uspořádání společnosti, mají ještě větší moc, než jsme si dosud uměli představit. Nejlépe asi na tragikomičnost celé situace zareagoval americký herec japonského původu George Takei. Ručníkoví chlapci mu zjevně připomněli jiný tiktokový trend loňského roku, v rámci něhož se ženy na kameru ptaly svých manželů a partnerů, jak často myslí na Římské impérium.
K překvapení všech se tehdy ukázalo, že pánové – zcela seriózně – myslí na Římskou říši denně, nebo aspoň několikrát měsíčně. A ne, netýká se to jen Italů nebo milovníků dějepisu, ale všech. V září 2023 měl hashtag #RomanEmpire přes neuvěřitelných 893 milionů zhlédnutí, a rozproudil tak debatu, proč si právě tato etapa dějin vysloužila v myslích mužů takové trvalé „reservé“.
V kontextu této zvláštní mužské záliby musíme zatleskat pohotovému ostrovtipu George Takei, který k O’Neillově prohlášení o „chlapeckých konkubínách“ připsal jen: „Neuvědomil jsem si, že [muži] přemýšlí o TÉHLE část Římského impéria.“
Martin „Mikýř“ Mikyska měl pravdu. Internet je skutečně velmi podivuhodné místo.