PolitiQ: „V Česku budou děti rodit muži!“ strašilo se na sjezdu lidovců. A Donald Trump? Za 30 sekund transfobie utratil přes 19 milionů dolarů
(ČR) Na pátečním sjezdu si KDU-ČSL volila nové vedení strany. Mezi šesti kandidáty, kteří promluvili ke svým spolustraníkům, nechyběl ani dosavadní předseda lidovců Marian Jurečka. Ve druhém kole ho však vcelku těsně porazil ministr zemědělství Marek Výborný – a personální změny si delegáti odhlasovali i na ostatních postech. Poslanec Pavel Bělobrádek, čerstvě zvolený do funkce prvního místopředsedy, odtušil, že jde o kompletní obměnu předsednictva, jakou za posledních 25 let nepamatuje.
Kdybychom chtěli být zlí, rýpli bychom si, že to se vzpomínkami na minulé sjezdy může být kapku složitější, když se tu jako snídaňový welcome drink podávají panáky slivovice… Ale pojďme to radši vzít z té optimističtější stránky: předsednictvo viditelně omládlo, což by mohlo vnášet naději na trochu liberálnější přístup, zvlášť když se KDU-ČSL zdá být otevřená jak novým tvářím, tak i určitým změnám. Nový předseda Marek Výborný se ve své promluvě k delegátům navíc jasně vymezil proti populistickému směřování strany – a soudě podle proslovů ostatních mohlo hlasování dopadnout daleko hůře.
Ze sjezdu mohl odjet vítězně třeba Jiří Regner, kandidát, který se na předsedu navrhl sám, protože se „večer předtím rozhodl“. Ve svém proslovu se nechal slyšet, že „sociální sítě jsou boží trest za to, že se nemodlíme“. (A internetové diskuze jsou potom co? Nějaký moderní upgrade deseti ran egyptských? To by vlastně dávalo smysl...)
„V nabídce“ navíc byly i méně zábavné varianty. Když přišlo na přetřes manželství pro všechny, jihočeský poslanec Šimon Heller se nebál vyrukovat s jasným názorem: „Muž je muž, žena je žena a chráníme život od jeho přirozeného početí až do jeho přirozeného konce.“ Od obrany svátosti manželské ještě volně přešel do útoku a obul se do trans lidí, jako kdyby změna pohlaví měla představovat nějakou pohromu. „Do porodnic budou přijíždět rodit muži,“ varoval ostatní delegáty.
Když uvážíme, že v roce 2022 v Česku požádalo o tranzici „rekordních“ 208 osob (a to ještě nevíme, kolik z nich spadalo do kategorie „jsem female to male, chci se stát biologickým rodičem a můj zdravotní stav to umožňuje“), už se té záplavy mužů v porodních bolestech úplně začínáme bát.
(USA) Donald Trump v rámci předvolební kampaně utratil více než 19 milionů dolarů za transfobní videospoty, které nechal vysílat během zápasů Národní fotbalové ligy. Podle průzkumů mu ale tato investice s udržením přízně voličů dvakrát nepomůže. Půlminutové video postupně zachycuje Kamalu Harris vedle trans ženy, nebinární osoby a drag queen, a navíc tyto rádoby důkazy o její „nebezpečnosti“ korunuje sloganem „Kamala is for they/them. President Trump is for you.“ Spot se cíleně snaží vystrašit daňové poplatníky tím, že když zvolí do Bílého domu Trumpovu konkurentku, budou se z veřejných peněz financovat změny pohlaví vězňů a nelegálních migrantů. To vše na základě jedné, pět let staré odpovědi v dotazníku – nyní překroucené a vytržené z kontextu.
Z březnového průzkumu, jaký provedla organizace GLAAD, nicméně, vyplynulo, že většina (konkrétně 53 %) registrovaných voličů – včetně těch, kdo dříve Donalda Trumpa volili – nechce podpořit kandidáta, který by opakovaně mluvil o tom, že trans mládeži omezí přístup k lékařské péči i k participaci ve sportu. Výsledky průzkumu voličských preferencí doslova hovoří o tom, že rozjet anti-trans kampaň se rovná strategii, která vede k prohře.
Říkáte si, že měl americký miliardář do této kampaně „nalít“ ještě víc peněz, aby se ze hry rovnou vyřadil sám? Takto pochopitelně uvažovat nemůžeme, zvlášť když 72 % amerických LGBTQ osob uvedlo, že předvolební kampaň má negativní dopad na jejich duševní zdraví a celkový wellbeing (a navíc může jakékoli rozdmýchávání transfobie ve společnosti podpořit další nenávistné projevy, nebo dokonce i činy). Na 94 % queer voličstva se podle průzkumu, nicméně, cítí motivovaně k prezidentským volbám dorazit, takže doufejme, že podobně vysokou volební morálku vykážou i všichni ostatní, kteří si nepřejí, aby Spojené státy vedl někdo, kdo systematicky hejtuje dospívající trans lidi a chce jim zkomplikovat životy ještě víc, než to udělala příroda.
(USA) Přes 800 veteránů, kteří byli vyhozeni z americké armády proto, že neskrývali svoji identitu, se nyní dočká čestného propuštění. Jedná se o gaye, lesby a bisexuální jedince, kteří chtěli sloužil vlasti, ale doplatili na nechvalně proslulou politiku „Don't Ask, Don't Tell“, jež se ve Spojených státech uplatňovala mezi lety 1994 a 2011. Nejenže šlo o velmi nevděčný a nerespektující přístup k těmto lidem, ale navíc jim tato diskriminační politika znemožnila, aby dosáhli na benefity, na něž má každý veterán za svoji službu nárok.
Lze jen kvitovat, že se přístup ke queer lidem v americké armádě výrazně zlepšuje do budoucna, ale důležitý signál vysílá i fakt, že se ohlíží také směrem do minulosti a snaží se napáchané škody aspoň trochu napravit. Lidé, kteří se rozhodli nasadit za Ameriku vlastní životy, a ještě otevřeně komunikovali, kým jsou, a to i v prostředí, které dlouhé roky nemělo zrovna „friendly“ atmosféru, si zaslouží dvojnásob ocenit za statečnost.