Do pořadu Prostřeno! se „přišel zviditelnit“ trans muž Theodor. „Budu se muset oklepat,“ reagoval na tranzici zaskočený soupeř
Složitý vztah k jídlu
Ve 127. epizodě, kterou Prima odvysílala tento týden, se k plotně postavil Theodor Štreit, třicetiletý rodák z Olomouce, který se živí jako referent zákaznického centra v logistice. Ve volném čase boxuje, plave, běhá, poctivě si hlídá mikro- i makroživiny a „mezi čtyřma očima” před kamerou přiznal, že se zabývá výživou „možná až za hranicí zdravého rozumu“. Že jeho někdejší psychické potíže a komplikovaný vztah k jídlu měly co dělat s dysforií, jakou Theodor prožíval už od puberty, kdy začal přibírat, se v pořadu (zjevně záměrně) odhalovalo až postupně. Nad polévkou se svěřil, že dříve „ani nebyl schopný jíst na veřejnosti před lidmi něco, co není zdravé“, což sám zhodnotil jako extrém.
Vlajka hrdosti a všude samí lvi
Že by Theo mohl mít něco společného s trans komunitou, přinejmenším jako ally, zvládli extra bystří diváci usoudit už z trans vlajky hrdosti, která mladému sportovci visela nad postelí. Štáb pořadu, nicméně, věnoval pozornost spíš vision boardu s motivačními citáty nebo všudypřítomným lvům. Dva plyšoví seděli na gauči, další viseli na zdech v podobě obrazů nebo zdobili povlak polštáře. Jak vysvětlil sám hostitel, jeho láska ke lvům nepramení jen z jeho znamení zvěrokruhu – za důležité považuje, že „podle feng-shui lev symbolizuje ovládnutí osudu”.
Jídlo otrávené názory?
Ostatní amatéřští kuchaři sice tipovali, že se Theo projeví jako dobrý hostitel a bavič, vyslovili ale obavy, aby je „neotrávil radikálním názorem“ na výživu. Částečně tak naráželi na ryze rostlinné menu, ve kterém figurovaly „nehalušky”, vegan boršč nebo „nemasové uzené“, u Theodora však nešlo pouze o plant-based jídelníček. Ukázalo se, že se vyhýbá také pšeničné mouce nebo rafinovanému cukru. „Dnešní večer bude zlomový v tom, že se nám ukáže, jestli fakt nejede v nějakých konspiracích,“ konstatoval podezíravě jeho soupeř Roman. Právě ten měl nakonec největší problém „rozchodit”, když se dozvěděl, že Theův specifický přístup k vlastnímu tělu a ke stravě částečně souvisí s jeho tranzicí.
Reakce soupeřů? Vcelku pestré
„Byl to pro mě fakt zvláštní pocit a od té doby, co jsme to zjistili, se necítím úplně ve své kůži,“ konstatoval „muž mnoha profesí“ Roman poté, co se soutěžící dozvěděli pravdu o Theodorově minulosti. „Budu to muset venku trošku oklepat. A zítra už snad budu dobrý.“ Těžko říct, na kterou z novinek Roman narážel – jestli ho vykolejila informace, že se Theo pokusil o sebevraždu, nebo že se „narodil jako Tereza”, když budeme citovat perex tištěného rozhovoru, který nechal výmluvně ležet na stole (tento pomyslný coming out se tedy neobešel bez deadnamingu). „Klobouk dolů před ním, že to ustál a zvládl,” reagovala další soutěžící, 32letá podnikatelka Veronika. Pro 63letého řidiče autobusu Josefa zjevně tranzice nebyla téma – Thea ocenil jako „skromného, hodného kluka“ a dál se vyjadřoval hlavně k vaření.
O vaření až tolik nešlo
Z komunikace před kamerou bylo zjevné, že i když Theo působí velmi přátelsky a společensky, mnohem nadšeněji než o své identitě nebo osobní historii se rozhovoří spíš o fermentovaných potravinách. V momentě, kdy se z něj Roman při ochutnávání boršče snažil vyzvědět nějaké podrobnosti o jeho cestě, ostatní raději odkázal na krátký dokument Imaginární skutečnost, který o něm vznikl.
Logicky se nabízí otázka: proč se vlastně Theodor do Prostřeno! přihlásil (pokud tedy pomineme vidinu peněžní výhry), když mimo jiné přiznal, že pro více lidí běžně nevaří, a téma tranzice spíše jen naťuknul, než aby do něj obšírně zabředl? Třicetiletý Olomoučan přiznal, že ve skutečnosti prahne po účasti v jiné soutěži – moderátorka Jana Boušková to vtipně glosovala jako „přestupní stanici do džungle“.
Zdroj: Giphy
Příští stanice: Survivor
Vše Theodor podrobněji vysvětlil na svém Facebooku: „I když vaření není moje silná stránka a jídlo pro mě znamená výzvu, rozhodl jsem se do toho jít. Proč? Protože mým snem je Survivor! Hlásím se každý ročník a zatím jsem pro porotu nebyl dostatečně zajímavý adept, a tak zkouším všechny dostupné prostředky, jak zaujmout.“ Jestli někoho mladý fitness nadšenec rozhodně zaujal, byli to hlasití „recenzenti” v komentářích, které ke klávesnicím nahnaly titulky, v nichž se opakovalo, že Theo „býval ženou”, popřípadě že si sáhl na život.
Transfobie na mnoho způsobů
„To fakt myslíte vážně? Nebo byste to jinak nesměli odvysílat, kdyby tam nebyl někdo z LGBT, nebinární nebo přeoperovanej? Kam jste se to dostali? Děs běs, Prostřeno!“ rozčilovala se pod krátkou video ukázkou jedna komentující. Další kritici se nechali slyšet, že „to už není Prostřeno, co bývalo,“ popřípadě volali po zrušení pořadu, protože se na něj „nedá koukat“. Některé rozhořčilo i „progresivní“ menu, jaké Theodor připravil. „Kampak se nám ten pořad o vaření posouvá. Holko-kluk, ne-maso, ne-halušky, ten nejí to a ten zas toto,“ hejtoval pod promo příspěvkem na Facebooku jiný z uživatelů.
Diváci, nebo jen komentátoři?
Když se ale vrátíme k pořadu samotnému: v úterní epizodě Prostřeno! se krásně ukázalo, že i když někteří soutěžící byli informací o trans identitě zaskočeni nebo ji museli déle zpracovávat, všechny reakce si zachovaly lidský rozměr a určitý respekt k tomu, že jde o citlivé a velmi osobní téma. O důvod víc, proč by si komentující měli pořad pustit, a ne se jen rozohňovat nad provokativními články a titulky. Veganské uzené pravděpodobně neocení, ale mohli by si aspoň připomenout, že do očí člověku málokdy „vpálíme” ošklivosti, které se tak snadno ventilují jedním naštvaným kliknutím.