PolitiQ: Co mohou znamenat výsledky krajských voleb v Česku pro LGBTQ+ komunitu a jak jsme přišli o rozhovor desetiletí
(ČR) V Česku máme za sebou krajské volby, což se na první pohled LGBTQ+ komunity nijak netýká. Stačí ale uvažovat trošku více do budoucna a v takovém případě by mohly výsledky být jistým signálem ohledně dalšího vývoje. Je totiž zcela evidentní, že tyto volby v mnoha směrech odrazily nálady voličů směrem k vládní politice. Hnutí ANO vyhrálo v 10 krajích a s celkově získanými 35 % hlasů drtivě porazilo všechny své soupeře. Pokud se tedy nic zásadního během dalšího roku nezmění, můžeme očekávat vítězství ANO i v parlamentních volbách...
Jak kdosi správně poznamenal v jednom z desítek podcastů, hnutí ANO je houba, která saje myšlenky a názory svých koaličních partnerů, a dle toho se posouvá buď liberálním, nebo konzervativním směrem. A kdo je podle současných trendů považován za potenciální budoucí vládní partnery hnutí ANO? Jsou to SPD a komunisté, potažmo koalice Stačilo!, a nejspíše i Motoristé v případné koalici s Přísahou. V extrémním případě i ODS, ale ta zřejmě bude i nadále držet pozici v koalici Spolu. Každopádně, první tři uvedené varianty by znamenaly, že by si LGBTQ+ komunita minimálně v letech 2025-2029 neměla pomýšlet na nějaký další výrazný (pozitivní) posun v právně-legislativní oblasti. I když, kdo ví? ANO může překvapit (a to i negativně...) a bude záležet především na počtech mandátů a potenciálním obsazení ministerstev...
(USA) Joe Biden se stal prvním americkým prezidentem, který poskytl rozhovor LGBTQ+ novinám. Tímto vyvoleným médiem se staly vůbec ty nejstarší z nich – The Washington Blade. V rozhovoru Biden znovu potvrdil svůj závazek podporovat LGBT Američany, zejména v době, kdy pravicoví politici usilují o omezení práv queer komunity. Prezident sdílel své osobní zkušenosti a vyzdvihl odvahu aktivistů, připomněl i památné Stonewallské nepokoje. Dále zmínil úspěchy své administrativy, zdůraznil zejména reakci na globální výskyt nemoci Mpox v letech 2022-2023 a podpis zákona o respektování manželství, který zajišťuje, že všechny státy budou uznávat platná manželství bez ohledu na sexuální orientaci či rasu partnerů. Biden také kritizoval plánovanou politiku Donalda Trumpa, kterou označil za anti-LGBTQ+, a vyjádřil obavy z pokračujícího pronásledování a násilí vůči queer lidem.
I když je skvělé, že interview vůbec proběhlo, nemyslím, že by někomu prospělo. Bylo by totiž mnohem lepší, kdyby jej poskytla Kamala Harris. Samozřejmě v případě, že by vyhrála volby. Povězme si upřímně, Joe Biden je poměrně nešťastně dosluhující prezident a jeho činy už takto krátce před volbami nemají příliš velkou odezvu.
Jeho rozhovor tak proletí v několika světových LGBT médiích a tím to skončí. V mainstreamu se nemusí objevit vůbec. A není divu, Biden v podstatě jen opakuje již několikrát řečené. A teď si představte, jak skvělé by bylo, kdyby svůj první velký rozhovor nejstarším LGBT novinám v USA poskytla první prezidentka v historii USA! Takže je otázkou, zda Joe Biden potenciál na případný rozhovor roku, ne-li desetiletí, tím svým trošku nepromrhal.
(USA) Prezident Joe Biden vytvořil historický rekord, když potvrdil Mary Kay Costello, otevřenou lesbu, jako soudkyni východního okrsku Pensylvánie. Costello se tím stala dvanáctou LGBT soudkyní jmenovanou Bidenem, čímž překonala rekord bývalého prezidenta Baracka Obamy, který potvrdil jedenáct takových soudců. Mary Kay Costello, která sloužila v americkém letectvu a pracovala jako prokurátorka, je často oceňována za podporu rozmanitosti v soudnictví.
Jedná se pravděpodobně o Bidenův poslední „velký čin“ v úřadu v oblasti LGBT práv. Ještěže je jeho rozhodnutí nezvratné (vzhledem k tomu, že stále není jasné, kdo koho v nadcházejících volbách porazí), soudci jsou totiž jmenováni doživotně a případný odchod je pouze na jejich zvážení.
(USA) Nová zpráva nadace Human Rights Campaign (HRC) ukazuje, že 74 % LGBT Američanů preferuje v prezidentské volbě Kamalu Harris před Donaldem Trumpem. Zajímavé také je, že více než 95 % LGBT dospělých je oprávněno volit, z toho 93 % se listopadových voleb chce účastnit. Průzkum, který zahrnoval více než 2 400 respondentů a byl realizován v srpnu, též odhalil, že motivace k volbám stoupá s věkem. Významná témata pro tyto voliče jsou rovnost, aborce, soudní reformy, inflace a konzervativní iniciativa Project 2025, jež prosazuje silně konzervativní politiku. HRC na závěr zdůraznila, že LGBT voliči mají na celkové výsledky voleb významný vliv.
A co tento průzkum kromě uvedeného říká? Za prvé to, že zhruba 26 % queer Američanů by tedy nejspíše podpořilo Trumpa, což je srovnatelné se situací, jako kdyby u nás LGBT lidé volili zástupce Trikolory nebo SPD. Překvapivé to ale není, však se takové věci u voleb určitě dějí. Ne všichni členové komunity jsou nadšeni z činů různých aktivistů, skupin a organizací. Často se i jim samotným zdají jejich požadavky a skutky přehnané a raději pak volí takové politiky, kteří komunitě jako celku sice příliš nepomohou, ale aspoň tyto subjekty umlčí. A za druhé, volební účast 93 % je naprosto neuvěřitelné číslo, byť jen v rámci jedné komunity. Co to pro nás znamená? Měli bychom si vzít příklad, protože pokud chceme skrze své volené zástupce něco prosadit (a to cokoliv, nejen práva LGBT lidí), musíme pro to taky něco udělat.
(USA) Viceprezidentka Kamala Harris během setkání Národní asociace černých novinářů (National Association of Black Journalists) ve Philadelphii odsoudila diskriminační zákony a vyjádřila obavy o bezpečnost LGBT Američanů, imigrantů a dalších zranitelných skupin. Poukázala na rostoucí pocit nebezpečí v zemi, zmínila incidenty v Ohiu po Trumpem šířených nepravdivých informacích o haitských imigrantech, kteří prý jedí kočky a psy, a iniciativy typu Project 2025. Harris také zdůraznila svůj závazek bojovat za bezpečnost všech občanů.
(Gruzie) Gruzínský parlament nakonec přijal zákon o rodinných hodnotách a ochraně nezletilých, který výrazně omezuje práva sexuálních menšin tím, že umožňuje zákaz LGBT akcí, sňatků osob stejného pohlaví a chirurgických zákroků vedoucích ke změně pohlaví. A jako by těch špatných zpráv nebylo málo, den po schválení tohoto zákona byla zavražděna známá transgender modelka Kesaria Abramidze, což lidé spojují se státní kampaní proti menšinám a rostoucí homofobií pod vládou strany Gruzínský sen. V zemi se obecně zvyšuje násilí vůči LGBTQ+ komunitě, podporované konzervativní pravoslavnou církví a vládní rétorikou, což vyvolává i kritiku ze strany Evropské unie. Přestože prozápadní prezidentka Salome Zourabichvili naznačila, že zákon nepodepíše, její protivníci v parlamentu mají dostatečnou podporu k přehlasování jejího veta.
Je zvláštní, že země, která v roce 2022 požádala o vstup do EU, se vydává tímto směrem, tedy přesně opačným od toho, kam se chce EU v případě rovných práv pro všechny dostat. Nějak si neumím představit, že by vrcholní politici nezačali brzdit vstup této země do Unie, neboť přistupovací kritéria, známá jako Kodaňská kritéria, zahrnují respektování základních hodnot, jako jsou lidská práva, rovnost a ochrana menšin. Když se to samé stalo s Tureckem, kde jsou jednání o přístupu ze stejných důvodů pozastavena, nevidím důvod neučinit totéž i v tomto případě.
(USA) Republikánský kandidát na guvernéra Severní Karolíny, Mark Robinson, známý svými anti-trans komentáři, přiznal, že má rád transpornografii, a označil se na internetových fórech za „černého nacistu“. Podle zpráv CNN Robinson na stránkách „Nude Africa“ vyjádřil podporu obnovení otroctví a popsal své vzpomínky na sledování žen v posilovnách jako teenager. Navzdory těmto kontroverzním výrokům a tlaku médií Robinson odmítl odstoupit z volební kampaně a označil obvinění za „odpad“. Robinson je známý také svými antisemitskými poznámkami, popíráním holokaustu a podporou čtení knih Adolfa Hitlera.
Co dodat? Spojené státy jsou místem nebývalých možností, to už dávno víme, ale že tyto možnosti nemají prakticky žádné mantinely a veřejnou funkci lze zastávat i pod tíhou takových skutků a výroků, to jsem si až doposud nemyslel...