Na českou scénu přijíždí MotorGen: mladí odpůrci LGBT+ osvěty. Při náboru dělí nováčky do tří kategorií: muž, žena a psychická porucha
Binarita, základ státu?
Kdo by si po olympijské kauze „Imán Chalífová versus spekulace“ myslel, že jsme si v mediálním prostoru už dostatečně zopakovali, že lidská biologie není až tak triviální, jak nás učili na druhém stupni základní školy, může nyní poděkovat mladým Motoristům a jejich nově vzniklé „politické autoškole života“. Poté, co letos v červnu více než 150 000 voličů přihrálo europoslanecké křeslo někdejšímu závodníkovi Filipu Turkovi, se dalo předpokládat, že o jeho domovské straně uslyšíme čím dál víc. Jeden by ale nečekal, že nám zrovna pravicoví populisté zařídí další edukativní kolečko na téma Proč mít v dotazníkové kolonce „pohlaví“ i třetí možnost „jiné“. (Na to, že mládežnická organizace sotva zahájila nábor, jde o velmi úctyhodný výkon – nyní už chápeme, proč se tak ostře vymezuje proti lenosti jiných dvacátníků.)
Formulář, který diskriminuje, a ještě uráží
Takže ještě jednou, i pro ty, kterým se nelíbí házení do jednoho pytle s Gen Z vrstevníky a raději se chtějí hlásit k samozvané Generaci Motor: podíl intersex osob v populaci se odhaduje na 1,7 % – to je zhruba stejná pravděpodobnost, jako že vám příroda nadělí zrzavé vlasy. Nejspíš se shodneme, že kdyby se vás nějaký online dotazník ptal na barvu kštice a vy jste nemohli pravdivě zakliknout blond, kaštanovou, ani černou, asi byste se hodně divili, pokud by vám formulář nabídl už jen variantu: „psychická porucha“. A tím se dostáváme k oné kontroverzní přihlášce do MotorGenu, která bohužel tvoří pouhou špičku potenciálně nebezpečného ledovce.
Chceme vidět odhodlání, otevřenost… a váš jídelníček
Mladí Motoristé sobě, v jejichž čele stojí dvaadvacetiletý Matěj Gregor z Ostravy, si zjevně chtěli kopnout do nebinárních lidí – a bez okolků jim vzkázat, že jakmile se neidentifikují ani jako muži, ani jako ženy, patří do psychiatrické ambulance. Na první pohled by se taková formulace dala brát jako hloupý jednorázový hejt – zejména když v dotazníku nechybí ani kontrolní otázka „Jste vegan?“ (která vyznívá dost absurdně, jelikož MotorGen na svém webu tvrdí, že hlavními předpoklady pro členství v klubu jsou odhodlání a otevřenost).
Manifest, u kterého končí legrace
Jednoznačně negativní postoj MotorGenu k rozmanitosti genderových identit ale dává tušit i čerstvý propagační videospot. Začíná totiž záběrem na budovu, kde se ozývá nádražně neemotivní hlášení: „Jiné pohlaví je třetí, čtvrté, páté...“ následované větou „Žádní migranti tady nejsou.“ Komu by ani toto ke zbystření nestačilo, může se začíst do oficiálního manifestu organizace. „Adorace všemožných menšin už je téměř povinná, stejně jako propaganda LGBTQ+ a genderismu. Popírána je dokonce i biologická podstata člověka, neboť naše pohlaví je prý ‚sociálním konstruktem‘. Politická korektnost otravuje ovzduší nejen ve školách, ale v celé západní společnosti, protože tyto falešné modly liberálního světa není žádoucí zpochybňovat,“ píše se hned na první stránce dokumentu.
Nechte LGBT+ aktivisty odpočívat!
Zajímavé je, že v témže manifestu Motoristé vyslovují znepokojení nad tím, že „kriticky přibývá sebevražd mladistvých“ – vždyť se už v roce 2017 povedlo empiricky ověřit, že ve Spojených státech díky uzákonění rovného manželství klesla sebevražednost teenagerů o 7 %. (Výzkum vedla Julie Raifman, držitelka doktorátu z Harvardu, která se zabývá veřejným zdravím.) Pokud tedy mladým fandům spalovacích motorů tolik vadí údajná „LGBTQ+ propaganda”, máme pro ně celkem jasný návod, jak ji trochu redukovat: nenuťte nás napravovat ošklivé fauly typu „nebinární identita = psychická porucha“ a radši aktivně podpořte manželství pro všechny. Až se sňatky konečně zrovnoprávní, spoustě náctiletých se uleví a o duhových aktivistech nejspíš chvilku neuslyšíte, protože si po tom dlouholetém martyriu rádi dopřejí zaslouženou dovolenou.