Nefér jednání, urážky i zábrany dojít si na WC. Bezmála půlka LGBT+ lidí zažívá diskriminaci v práci, Česko si vede lépe než EU27
Každý pátý výpověď dostal, každý třetí radši odešel sám
„Přetrvávající a i nadále široce rozšířená“ – tak zní smutný závěr analýzy od kalifornské UCLA School of Law, která mapovala pracovní diskriminaci LGBT+ lidí v USA. Z dat sesbíraných v létě 2023 vyplývá, že si tuto nemilou kariérní zkušenost v sobě nese 47 % LGBT+ pracovníků, a nemálo z nich (21 %) dokonce muselo rozdýchávat výpověď kvůli tomu, kým jsou. Alarmující je i frekvence, s níž se LGBTQ+ lidé stávají terčem harašení a nevhodných poznámek. Plných 72 % muselo někdy během pracovní doby poslouchat nemístné vtipy nebo nadávky namířené proti LGBTQ+ osobám. Kromě toho 33 % queer zaměstnanců během svojí profesní dráhy alespoň jednou odešlo z práce kvůli diskriminačnímu a nefér zacházení.
Maskování v praxi: změněný hlas i „záchodová“ taktika
Více než polovina (58 %) amerických LGBT+ zaměstnanců uvedla, že nějakým způsobem v práci maskují svoji queer identitu – právě proto, aby se nestali terčem diskriminace nebo harašení. Čísla jasně ukazují, že i uvnitř duhové menšiny panují velké rozdíly mezi cis lidmi a trans (či nebinárními) lidmi. Skupina trans a nebinárních jedinců se na pracovišti dvakrát častěji snaží měnit hlas (40 % oproti 20 %), fyzický vzhled a způsob oblékání (36 % versus 17 %) a v neposlední řadě i to kde, kdy a jak často budou chodit na toaletu (srovnejte 27 % a 10 %).
Česká čísla? Lepší než unijní průměr
Vypadá to, že se průlomové rozhodnutí Nejvyššího soudu, nad kterým v roce 2020 jásalo osm milionů LGBT+ Američanů – jasně deklarující, že tamější zaměstnavatelé nesmí diskriminovat zaměstnance na základě menšinové orientace – nepromítá do praxe tak rychle, jak bychom si všichni přáli. S trochou nadsázky by si z nás Američané v tomto směru mohli vzít příklad – v roce 2023 se kvůli svojí identitě cítilo diskriminovaných 16 % českých LGBTIQ lidí, ať zrovna v posledních 12 měsících hledali práci, nebo hodnotili svoji situaci v aktuálním zaměstnání. (Šetření provedla agentura FRA po celé Evropské unii a s pociťovanou diskriminací si stojíme o něco lépe než všech 27 členských států dohromady, tam už neférovost zacházení vnímá téměř pětina – 19 % LGBTIQ osob.) Z USA nám ale chybí data, kolik respondentů se za poslední rok cítilo diskriminovaných – víme jen, že 11 % takový incident během posledních 12 měsíců potkal a že riziko diskriminace rapidně roste, jakmile se osoba vyoutuje alespoň někomu z kolegů (rázem máme dotčených 39 %).
Jak to vidí sami zaměstnanci? Dozvíme se v říjnu
Pokud vás zajímá do větších podrobností, jak se queer lidé cítí v českých firmách a nakolik propojují svůj osobní život s tím pracovním, zapište si do diářů datum 31. října. Od 16 hodin se můžete zdarma připojit k online webináři Jak se mají LGBTQ+ lidé v práci?, ve kterém Markéta Majerová ze spolku Queer Geography představí klíčové výsledky výzkumu na toto téma. Jen pozor, akce se koná v rámci aktivit Pride Business Forum, takže proběhne v angličtině.