PolitiQ: Chtějí aktivisté zničit české školství? A víte, co je součást „morální zkaženosti“ západní civilizace?
(ČR) Senátor Zdeněk Hraba (STAN), který se nyní snaží o znovuzvolení do Senátu, napsal na své sociální sítě: „Celému našemu školství přeji (nejen) k začátku školnímu, aby se mu různí aktivisté vyhnuli obloukem. Aby namísto na „genderové“ přednášky a pletení hlav našim dětem šly peníze na to, co nás posune kupředu. Na vzdělávání. Na výuku finanční gramotnosti, informatiky, cizích jazyků…“
Podle pana Hraby mají peníze putovat hlavně na vzdělávání, ale zdá se, že pouze na to „správné“, které neobsahuje nic o LGBTQ+ komunitě a její historii. Určitě jsem si nevšiml žádných aktivistů, kteří by se drali do školní výuky a chtěli všechny přesvědčit, že být homosexuál je lepší, nebo že podstoupit tranzici je zábava na nedělní odpoledne. Samozřejmě souhlasím s tím, aby se ve škole zaměřila pozornost hlavně na digitální schopnosti, finanční gramotnost nebo umění přežít v moderním světě a objevit svůj talent a rozvíjet ho, avšak aby člověk plně porozuměl sobě, měl by zároveň poznat svět, ve kterém žije.
A ať chceme, nebo ne, LGBT problematika je součástí našeho života úplně stejně, jako jsme my součástí přírody. Opravdu chceme, aby děti v tomhle ohledu „vychovával“ pouze internet? Není snad lepší, aby to byla právě škola, která jim poskytne základní informace? Hlavně, že politici vědí, co je pro naše děti ve výuce nejlepší. Měli by se spíše zajímat o to, jak je dál skrze státní rozpočet nezadlužovat...
(Německo) V zemských volbách v Durynsku zvítězila krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), zatímco v sousedním Sasku těsně vyhrála konzervativní CDU. AfD získává podporu voličů díky nespokojenosti s německou ekonomikou, politikou a bezpečnostní situací v Evropě. Přestože je AfD čím dál radikálnější a její lídr Björn Höcke je znám svou kontroverzní rétorikou, její podpora roste. Výrazně bodovala i nová krajně levicová Aliance Sahry Wagenknecht, která sdílí s AfD kritiku migrační politiky a postoj k válce na Ukrajině. Tyto výsledky odrážejí rostoucí polarizaci v německé společnosti, zejména ve východní části země.
Stále silnější postavení AfD znamená pro německé LGBT občany celkem stresující vyhlídky do budoucna, neboť toto uskupení hájí tradiční a konzervativní pojetí života téměř ve všech směrech. AfD se sice nyní ještě nepodaří ovládnout celou zemi, ale jestli k tomu v následujcích letech dojde, pak se Německo může s ochranou LGBT práv rozloučit. Což by nebyla vůbec dobrá zpráva ani pro nás. Ale kdo ví, třeba si strana do svého vedení zvolí nějakého rozumnějšího vůdce, který nebude tlačit tak extrémní politiku a zachová alespoň to, co má tamní LGBTQ+ komunita už dnes.
(Rumunsko) Roxana Mînzatu, kandidátka Rumunska do Evropské komise, upozornila na znepokojující spojení mezi genderovou nerovnováhou a vzestupem krajní pravice. V rozhovoru pro Euronews vyjádřila obavy, že rostoucí vliv krajně pravicových stran přispívá k ústupu v oblasti genderové rovnosti. Mînzatu, bývalá státní tajemnice pro evropské fondy a později pro veřejné zakázky, hovoří o svých ambicích získat vlivnou roli v novém kabinetu Ursuly von der Leyen. Její nominace přichází v širším kontextu diskusí o genderu a politických změnách v rámci EU.
A Roxana má pravdu, jeden příklad ze západní Evropy jsme již uvedli. Velikou otázkou však je, co za to může. Jelikož poslední roky v Evropě dominovala spíše levicová a liberální politika, mají lidé tendenci připisovat veškeré nezdary a špatné zkušenosti právě tomuto vedení. Bohužel, je to dáno i mnohými jednotlivci či skupinami z řad aktivistů, kteří svým neobratným a mnohdy i hloupým vyjádřením nebo činem soustavně diskreditují LGBTQ+ komunitu jako celek. Voliči tak z naštvání na jeden extrém bohužel přistupují k volbě extrému druhého, jako vyvážení celé situace. A přitom by stačilo jen více komunikovat, hlavně z řad politiků, protože spousta informací, které mezi lidmi kolují, buď nejsou vyloženě pravda, anebo jsou velmi zkreslené. Přesto se podle nich mnozí rozhodují u voleb.
(Gruzie) Gruzínský parlament přijal návrh zákona o amnestii pro tisíce vězňů a legislativní balíček proti „LGBT propagandě“ ve druhém čtení, přičemž konečné hlasování o obou zákonech se očekává do konce měsíce. Amnestie, kterou navrhla vládnoucí strana Georgian Dream, povede k propuštění přibližně 1 000 odsouzených a zkrácení trestů pro další 4 800 osob. Balíček proti „LGBT propagandě“ zakáže veřejné shromáždění propagující odlišné genderové identity, sexuální orientaci či incest a upraví zákony o vysílání, aby se zabránilo šíření reklam nebo informací týkajících se LGBT vztahů. Evropská unie tento krok odsoudila jako příliš uspěchaný a ohrožující základní práva a varovala, že zákon může vést k dalšímu stigmatizování a diskriminaci.
Co na tohle říct? Je to jako na houpačce. Zatímco jeden evropský stát pohne s právy pro LGBT občany o krok kupředu, okamžitě se najde jiný, který chce naopak udělat dva kroky zpět. Nejhorší je, že s tím prakticky nejde nic dělat. V rámci EU můžete samozřejmě upravit zákony tak, aby měly členské státy stejný právní přístup pro všechny občany bez rozdílu, mimo ni je to ale dost složitá diplomacie. Nezbývá tedy, než se obrnit velikou trpělivostí a jít zkrátka příkladem.
(USA) V několika amerických státech byly přijaty nové zákony, které transgender lidem komplikují přístup k volbám tím, že jim znemožňují aktualizovat genderové údaje na identifikačních dokladech, jako jsou řidičské průkazy. Tyto zákony mohou způsobit, že transgender lidé budou vystaveni diskriminaci při hlasování, nebo se mohou obávat účasti ve volbách. Organizace jako ACLU a VoteRiders se snaží pomoci tím, že informují voliče o jejich právech a poskytují podporu při získávání potřebné identifikace. Tyto zákony ovlivňují nejen transgender osoby, ale i další marginalizované skupiny, čímž zvyšují riziko diskriminace a potlačování volebního práva.
Spojené státy jsem v rozložení pravomocí nikdy moc nechápal. V čele státu a v Kongresu může sedět kdo chce, každý stát si stejně dělá věci po svém. Takže se pak děje běžně to, že zatímco v jednom státě není problém pro LGBT osoby téměř nic, hned v tom sousedním abyste se jako homosexuálové skoro báli držet za ruce. Alespoň v tomhle ohledu je EU o trochu jednotnější, byť to také není žádná ohromná sláva.
(USA) Americká advokátní komora (ABA) podala k Nejvyššímu soudu USA právní dokument na podporu žaloby proti zákonu přijatém v Tennessee, který zakazuje afirmativní lékařskou péči pro transgender nezletilé. ABA tvrdí, že tento zákaz porušuje ústavní právo na rovné zacházení a důstojnost, protože zabraňuje přístupu k nezbytné lékařské péči bez jakéhokoli lékařského odůvodnění. Zákon SB1, podepsaný republikánským guvernérem Billem Leem v březnu 2023, zakazuje nezletilým operace, používání blokátorů puberty a hormonální léčbu související s tranzicí. Zákon je napadán rodinami transgender dětí, zdravotnickými pracovníky i Ministerstvem spravedlnosti USA. Případ se se bude projednávat v říjnu.
V tomto případě platí v podstatě totéž, co v tom předešlém. Každopádně trend zákazu afirmativní péče transgender osobám mladším 18 let se rozmáhá na více místech napříč světem, takže velmi brzy můžeme očekávat žhavou diskuzi na související téma.
(USA) Log Cabin Republicans, nejstarší a největší organizace konzervativních LGBT osob v USA, otevírá novou pobočku v Novém Mexiku. Organizace s téměř 80 pobočkami ve 40 státech chce rozšířit inkluzivitu uvnitř Republikánské strany a podpořit její kandidáty. Pobočka v Novém Mexiku bude oficiálně otevřena 10. září v Albuquerque, kde vystoupí Richard Grenell, bývalý velvyslanec a ředitel národní zpravodajské služby za Donalda Trumpa. Prezident organizace Charles Moran zdůraznil, že New Mexico je vhodnou lokalitou kvůli rostoucí LGBT komunitě a konzervativním politikům, jako je státní poslanec John Block. Moran také poznamenal, že stále více gay voličů se zaměřuje na kvalitu života místo výhradně na LGBT práva, což může být příležitost pro republikány.
Je pravda, že poslední dobou, a nejen v USA, je slyšet stále více členů LGBTQ+ komunity, že někteří její více aktivní jedinci toho možná chtějí až moc, nebo spíše až moc rychle. To ostatně slyším i z té konzervativní strany. Možná by bylo opravdu dobré, aby se všichni namísto vzájemného přeřvávání posadili ke kulatému stolu a natvrdo si vyříkali, co vlastně od vývoje světa očekávají. A dohodli se na společném postupu. Je to zatraceně těžké, ale i v mnoha jiných oblastech se naše civilizace aktuálně nevyvíjí zrovna nejlépe a jinak než poctivou a hlubokou debatou se z krize nevyhrabe.
(Írán) Íránský ministr zahraničí si předvolal australského velvyslance v Teheránu kvůli příspěvku na Instagramu, který podpořil den „Wear It Purple Day“ na podporu inkluze LGBTQ+ komunity. Příspěvek na oficiálním účtu australské ambasády vyzýval k podpoře rozmanitosti a inkluze. Íránská agentura ILNA informovala, že příspěvek považuje vláda za „porušující normy“ a „propagující homosexualitu“. Australský velvyslanec Ian McConville uvedl, že příspěvek nebyl zamýšlen jako urážka íránského lidu a jeho hodnot a že v něm nebyla ani zmíněna Islámská republika. Íránské ministerstvo zahraničí však uvedlo, že obsah příspěvku je v rozporu s íránskou a islámskou tradicí a porušuje mezinárodní právo. Homosexualita je totiž v Íránu nezákonná a může být potrestána smrtí. V roce 2022 označil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí homosexualitu za součást „morální zkaženosti“ západní civilizace.
Co si budeme povídat, všichni víme, jak to má drtivá část zemí Blízkého východu ve vztahu k LGBTQ+ komunitě. Tohle je jen další střípek do mozaiky, která se příliš nemění. Hrůzostrašné mozaiky, se kterou my bohužel dokážeme udělat jen málo. Ale alespoň můžeme veřejně podporovat ty, kteří se o to pokouší.
(USA) Kamala Harris, kandidátka na prezidentku USA, byla v roce 2013 přítomná jako svatební obřadník na svatbě lesbických partnerek Kris Perry a Sandy Stier. Tento pár uzavřel manželství hned poté, co bylo zrušeno omezení manželství osob stejného pohlaví v Kalifornii, známé jako Proposition 8. Harris, tehdejší kalifornská generální prokurátorka a přítelkyně páru, se okamžitě stala symbolem boje za práva LGBTQ+ komunity. Perry a Stier se nyní vyjádřily, že jsou nadšeny z její prezidentské kandidatury a cítí se být hrdé, že mohou být součástí její cesty a bojovat spolu s ní za rovnost a přijetí.
Foto: Adobe Stock
Říká se, že když jde člověk nahoru, má se k ostatním chovat slušně, protože nikdy neví, koho z nich potká, pokud by se zase vracel dolů. Kamalu sice osobně neznám, ale nepřijde mi, že by právě ona patřila k těm politikům, kteří by se dokázali takto dlouhodobě přetvařovat jen kvůli funkci. Tedy fakt, že Harris dnes podporuje většina LGBT občanů, není jen tím, že by měla dobrý kampaňový marketing. Evidentně to má svoje poctivé kořeny.
(USA) Guvernér Minessoty Tim Walz, možný budoucí viceprezident Kamaly Harris, byl hlavním řečníkem na akci National Dinner Human Rights Campaign, který se konal tuto sobotu ve Washingtonu, D.C. Tato každoroční akce, pořádaná největší LGBTQ+ organizací v USA, slaví pokrok v oblasti práv queer komunity a diskutuje o výzvách do budoucna. Walz, který je známý především tím, že podepsal legislativu zakazující konverzní terapii a zajišťující přístup ke zdravotní péči pro LGBT obyvatele, se v projevu zaměřil na svou oddanost rovnosti a inkluzivní Americe.
Podobná reakce jako u Kamaly. Walze oproti Harris neznám vůbec, ale vzhledem k tomu, že ho má svém týmu, bude na tom smýšlením zřejmě hodně obdobně. Soudě i podle jeho vystoupení. Jak už ale bylo naznačeno výše – i kdyby se tihle dva dostali do svých žádaných funkcí, co to změní? Budou snad víc tlačit na jednotlivé země, aby tamní konzervativci změnili svůj náhled na svět? Asi ne.