Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům
Jak ukázaly nedávné průzkumy, LGBTQ+ komunita, zejména mladí lidé, často žije v oblastech, které jsou více ohroženy klimatickými změnami, jako jsou pobřežní oblasti a velká města. Tyto oblasti mají obvykle slabší infrastrukturu a omezené zdroje na zvládání přírodních katastrof. Navíc LGBTQ+ mládež čelí specifickým výzvám, jako je obtížný přístup k pomoci při katastrofách kvůli diskriminaci nebo nedostatku vhodných zařízení. A nedávná zpráva organizace Trevor Project odhaluje, jak hluboce jsou obavy z klimatických změn mezi nimi zakořeněny.
Tato zpráva vychází z dat z národního průzkumu duševního zdraví LGBTQ+ mládeže v USA, který se zaměřuje na jejich zkušenosti a obavy týkající se klimatických změn a jejich dopadu na duševní stav.
Podle ní více než polovina mladých LGBTQ+ lidí uvádí, že se často obávají klimatických změn. Přesněji 55 % z nich uvedlo, že se klimatických změn obávají často, 38 % někdy a pouze 7 % se neobává vůbec. Tyto obavy se pak dále liší podle věku, místa bydliště a dalších demografických faktorů.
Častější obavy vyjadřují lidé ve věku 18–24 let (59 %), obyvatelé velkých měst (59 %) a lidé z oblastí jako Severovýchod (56 %), Západ (56 %) a Středozápad (55 %). Naopak mladší jedinci (50 %), lidé žijící na jihu (52 %) a mimo města (54 %) vykazují nižší míru obav. LGBTQ+ mládež, která má problémy s uspokojováním základních potřeb, se obává klimatických změn častěji (61 %) než ti, kteří základní potřeby dokáží naplnit (55 %).
Různé míry obav byly také zaznamenány podle rasy a genderové identity. Bílí (57 %), nebinární (61 %) a queer mladí lidé (64 %) hlásí vyšší míru obav než Afroameričané (49 %), cisgender chlapci/muži (44 %) a heterosexuální transgender a nebinární mládež (44 %). Obavy z klimatických změn jsou úzce spjaty s vyšší mírou depresivních a úzkostných symptomů. Jedinci s úzkostnými symptomy mají vyšší pravděpodobnost častých obav z klimatických změn (59 %) než ti bez úzkostných symptomů (47 %). Podobně jedinci s depresivními symptomy vykazují vyšší míru častých obav (58 %) než ti bez depresivních symptomů (51 %).
Paradoxně však jedinci z oblastí s velmi nízkým rizikem vykazují vyšší míru úzkostných symptomů (69 %) než ti z oblastí s velmi vysokým rizikem (63 %).
Tyto výsledky tak zdůrazňují, že obavy z klimatických změn jsou pro LGBTQ+ mládež velmi zásadní a také vyžadují zvýšenou potřebu integrovaných podpůrných systémů, které budou řešit jak environmentální, tak psychologické stresory.
Výsledky studie též naznačují nutnost zaměření se na tzv. environmentální spravedlnost (spravedlivé zacházení a smysluplné zapojení všech lidí nehledě na rasu, barvu pleti, národnost nebo příjem, s ohledem na vývoj, vytváření a prosazování environmentálních zákonů, nařízení a postupů), která zohledňuje specifické potřeby LGBTQ+ lidí a dalších znevýhodněných skupin.
V reakci na tato zjištění Trevor Project pracuje na prevenci krizí a poskytuje školení pro dospělé, kteří pracují s LGBTQ+ mládeží. Jejich cílem je zvýšit porozumění identitám LGBTQ+ mladých lidí a poskytnout vedení ohledně informované prevence sebevražd.