Čeští senátoři opět řeší omezení práv stejnopohlavních párů. Přijdou o pěstounství a umělé početí?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Čeští senátoři opět řeší omezení práv stejnopohlavních párů. Přijdou o pěstounství a umělé početí?

V dubnu letošního roku byla schválena novela zákona, která sice významně rozšířila práva stejnopohlavních párů, avšak prakticky s ní nikdo není plně spokojený. Novela umožňuje těmto párům vstoupit do partnerství se stejnými právy jako mají manželé, ale bez možnosti adopcí. Osvojení dítěte je možné jen v případě, že biologickým rodičem je jeden z partnerů, a přiosvojení adoptovaného dítěte jednoho z partnerů druhým je možné jen na základě rozhodnutí soudu. Navzdory těmto změnám nyní přichází čtveřice konzervativních senátorů s dalším návrhem na omezení těchto práv.
Michal Černý Autor
9. 7. 2024

Nový návrh senátorů Jitky Chalánkové (ODS), Jiřího Oberfalzera (ODS), Patrika Kunčara (KDU-ČSL) a Daniely Kovářové (nezávislá) zahrnuje úplný zákaz adopce dětí stejnopohlavními páry a zavedení přísných trestů pro zdravotníky provádějící asistovanou reprodukci pro tyto páry.

Podle návrhu, který s ebude projednávat již tuto středu 10.7., by byla zakázána asistovaná reprodukce „za účelem osvojení budoucího dítěte“ a umělé oplodnění ženy, která je v partnerství s někým jiným než s mužem. Senátoři také navrhují zákaz svěření dítěte stejnopohlavnímu páru do společné pěstounské péče. Lékařům, kteří by tento zákon porušili, by hrozilo vězení až na 3 roky nebo úplný zákaz činnosti.

Lékařům, kteří by asistovanou reprodukci provedli s cílem, aby budoucí dítě bylo osvojeno, hrozí tresty od 2 do 10 let, a v případě členství v organizované skupině nebo opakovaného porušení až 18 let. Přijde vám to jako absurdní nápad? Nejste sami. 

<Path> Žhář útočí na LGBT komunitu ve Vilniusu. Jak daleko může dojít lidská nenávist?Zdroj: LGL, 15 min

„Nechat si někde upéct děcko mi přijde trošku problematické. Je z mého pohledu za hranou etiky, aby se takto vyráběly děti. To je věc, o které by se mělo vážně debatovat,“ řekl iDNES.cz místopředseda Senátu za ODS Jiří Oberfalzer.

Tipy redakce

Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) označila návrh za nesmyslný a diskriminační. Senátorka Adéla Šípová (Piráti) na nedávném jednání podvýboru pro rodinu navrhovala zamítnutí návrhu, ale byla přehlasována. Podle Šípové je návrh na stole již poněkolikáté a neodpovídá potřebám podpory rodin. 

Mimo zákazu osvojování dětí z umělého oplodnění zahrnuje i zavedení zcela nového trestného činu nedovoleného umělého oplodnění, který by mohl potrestat lékaře naprosto bezprecedentními tresty ve výši až 18 let odnětí svobody. Něco takového je zcela v rozporu s potřebou podpořit rodiny v tom, aby mohly mít děti,napsala Šípová deníku FORUM 24. Také dodala, že návrh vnímá jako zbytečný: „Mám dojem, že se jím někteří kolegové chtějí zviditelnit před letošní obhajobou senátního mandátu. Je to zcela marný středověký návrh, který by podle mého soudu nepodpořil ani ministr spravedlnosti.

 

My vs. Evropa

Práva na adopci dětí stejnopohlavními páry se v Evropě výrazně liší. Například ve Španělsku a Nizozemsku mají stejnopohlavní páry plný přístup k adopci. V Německu a Švédsku je adopce také povolena. Naopak v zemích jako Polsko a Maďarsko jsou adopce dětí stejnopohlavními páry zakázány. V některých dalších státech, jako je Itálie a Řecko, existují omezené možnosti, například pouze pro adopci dítěte biologického partnera.

Nejnovější návrh senátorů tak představuje v porovnání s dalšími evropskými zeměmi krok zpět ve vývoji práv stejnopohlavních párů. Jak tuto situaci vnímáte vy? Myslíte si, že má novela šanci projít senátem? 

Zdroj: idnes.cz, forum24.cz, ijrcog.org

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop