Člověk je muž, nebo žena, své pohlaví nelze měnit, říká pražský arcibiskup Jan Graubner a současný přístup k tranzicím přirovnává k pandemii
Podle Jana Graubnera je změna pohlaví „tak trochu nedomyšlená móda“, která představuje určitá rizika. Uvedl, že jsme svědky globální krize vnímání identity člověka jako muže a ženy. Změna pohlaví je podle něj v západní společnosti často prezentována jako řešení osobních problémů, což podle jeho názoru vede k poškozování zdravých lidských těl v honbě za jakýmsi vnitřním klidem.
„Člověk se uskutečňuje buď jako muž, nebo jako žena, přičemž tato okolnost je každému dána, není předmětem jeho volby a ani jinak není v jeho dispozici. Řečeno jinými slovy: své pohlaví nemůže nikdo změnit,“ řekl Graubner nedávno v mediálním prohlášení. Podle něj není člověk mužem, nebo ženou, protože se pro to rozhodne, ale protože jím prostě je. „Rozhodnout se můžu pouze pro to, jakým způsobem své mužství, nebo ženství budu prožívat,“ dodal.
Graubner ale zdůrazňuje potřebu poskytovat péči a odbornou pomoc lidem trpícím pohlavním zmatením. „Když mi řekne ředitel školy, že ve třídě tři děvčata neví, jestli jsou děvčata, tak to ukazuje nějaké nezdravé procento. Nepopírám, že ty problémy reálně jsou, ale tady se zdá, jako by vypukla nějaká pandemie,“ uvedl. Dále dodal, že změny, které politici připravují na základě rozhodnutí Ústavního soudu (ten v květnu zrušil s platností od poloviny roku 2025 současnou legislativu, která podmiňuje úřední změnu pohlaví operací), mohou podle něj vést k nárůstu případů změny pohlaví.
Nicméně, požadavek operace čelí dlouhodobě kritice od mezinárodních institucí i domácích organizací. Zástupci lidských práv opakovaně upozorňují, že takový postup porušuje lidskoprávní úmluvy a rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tento nesoulad může vést k nepříjemným situacím, kdy jsou translidé nuceni vysvětlovat svůj stav při každé interakci s úředníky či zaměstnavateli.
Také může docházet k diskriminaci a nepochopení ze strany ostatních, což vede k psychické zátěži a stresu. Při cestování do zahraničí mohou mít translidé problémy s hraničními kontrolami a vízovými požadavky, protože jejich doklady neodpovídají jejich vzhledu. V zaměstnání mohou čelit předsudkům a obtížím při hledání práce, což může negativně ovlivnit jejich kariérní vyhlídky a ekonomickou stabilitu.
Podle Graubnera jsou však z hlediska učení katolické církve špatné všechny přístupy, které „poskytují falešnou naději, že lidské pohlaví lze změnit“.