Proč byl seriál Doctor Who vždy tak „LGBTQ+ friendly“? Jeho scenárista Russell T Davies si myslí, že zná odpověď
Davies začal sledovat tento seriál v polovině 80. let, což se shodovalo s obdobím, kdy začal vnímat svou vlastní sexualitu. „Být gayem bylo tehdy ‚zakázané téma‘ a Doctor Who sdílel tento rys také,“ vzpomíná. „Byl to levný a šílený sci-fi seriál. Nemohli jste veřejně říct, že se vám líbí někdo stejného pohlaví, stejně tak jste nemohli říct, že milujete Doctora Who.“
Tensto ikonický seriál přitahoval LGBTQ+ lidi již od svého začátku. Prvním režisérem seriálu byl Waris Hussein, gay Asiat, což Davies považuje za velké vítězství. Avšak jedním z klíčových a nejdůležitějších momentů pro LGBTQ+ reprezentaci v seriálu bylo představení pansexuálního kapitána Jacka Harknesse v roce 2005, kterého ztvárnil John Barrowman.
„Když se na to díváte jako mladý pracující z severovýchodu, který nikdy nepotkal někoho takového v reálném životě, říkáte si: Wow, kdo to je? To je tak cool,“ říká o tomto momentu herec Reece Connolly, herec a organizátor Gallifrey Cabaret, což je kabaretní show s LGBTQ+ tématikou inspirovaná právě tímto seriálem. Connolly je známý svou vášní pro Doctora Who a jeho přístupu k reprezentaci queer postav v tomto seriálu. V rozhovorech často zdůrazňuje, jaký význam pro něj a další fanoušky má začlenění LGBT Q+ postav do popkultury.
Davies dále vzpomíná na odpor některých lidí vůči LGBTQ+ postavám v seriálu. „Jednou jsem byl na svatbě, kde proti tomu jedna žena protestovala. Slovně mě napadla s tím, ať to jejím dětem nenutím, že jí to vadí. Otočil jsem se a byl jsem k ní stejně hrubý, jako ona ke mně.“
„Na začátku nultých let byla kultura pro queer děti celkem pustá,“ doplňuje dále Reece, „takže když se Doctora zhostil někdo jako Russell T Davies, hrdý gay, který tohle téma skrze seriál dost výrazně propagoval, vzali jsme to s nadšením všema deseti!“
V roce 2017 představil Steven Moffat, Daviesův nástupce, postavu Bill Potts, první lesbickou společnici Pána času. Pearl Mackie, která Bill ztvárnila, říká: „Co se mi na Bill opravdu líbí, je, že její ‚podivnost‘ je zkrátka součástí její identity. Prostě se toho nebojí.“
Pearl také přiznává, že hraní Bill jí pomohlo uvědomit si vlastní bisexualitu. „Když jsem ji hrála, v mé hlavě jsem nebyla queer osoba. Ale sebevědomí, které Bill měla, mi nakonec pomohlo se na sebe podívat a uvědomit si, že některé pocity, které jsem měla, když jsem byla mladší a odsunula je stranou, byly skutečné.“
Russell T Davies to celé na závěr shrnuje: „Doctor Who je velmi, velmi chytrý seriál, který se nespoléhá na zbraně a lasery, spoléhá na vtip a styl. Je to seriál o outsiderovi, který navštěvuje komunity, kde je někdy přijat tvrdě a někdy vítán jako starý přítel. Jiné sci-fi projekty již běžně zahrnují nebinární postavy a queer vztahy, ale myslím si, že Doctor Who to udělal dříve a mnohem lépe. A je tak tomu dodnes.“