„Co je to mužský vzor? Našemu dítěti nic nechybí,“ říká Sarah ve Výměně manželek o výchově syna v lesbickém vztahu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

„Co je to mužský vzor? Našemu dítěti nic nechybí,“ říká Sarah ve Výměně manželek o výchově syna v lesbickém vztahu

Výměna manželek je fenomén, které baví (nejen) české domácnosti už mnoho let. V pořadu se vystřídalo již stovky opravdu různorodých párů, které vygenerovaly nepřeberné množství hlášek, jež mezi lidmi kolují dodnes. Před sedmi lety dokonce došlo i na první lesbický pár, kde se řešilo soužití v registrovaném partnerství, na začátku tohoto roku jsme se dočkali i první trans osoby. Aktuální epizoda s dalším lesbickým párem se točila víceméně okolo výchovy dítěte, kdy se celkem nepřekvapivě ukázalo, že i stejnopohlavní rodiče mohou dát svému dítěti stejnou lásku, jako ti heterosexuální. V tomhle konkrétním případě snad i lepší.
Michal Černý Autor
30. 5. 2024

Hned na počátku lze o celé epizodě říct, že proběhla v podstatě standardně a bez větších emocí. Zajímavé však bylo sledovat paní z heterosexuálního vztahu, o které bylo řečeno, že má k LGBTQ+ komunitě spíše negativní vztah, neboť celé se to nakonec trochu zvrtlo. Ale pěkně postupně.

Prvním párem jsou partnerky Sarah a Adéla, keré spolu s mírnými přestávkami žijí už 9 let a společně vychovávají 14měsíčního syna Liama. Ten byl počat v období, kdy byly na čas od sebe, nicméně ještě v době Sářina těhotenství se k sobě vrátily. Do Výměny je přihlásila právě Sarah, jejímž cílem bylo Adéle ukázat, že její nadměrná pečlivost o domácnost, hlavně co se týká uklízení, není tak „moc“, jak si Adéla myslí. Přála si proto maminku, která se o domácnost starat nebude, aby to bylo jasně vidět. 

Na druhé straně tu jsou Eva s Davidem, celkem běžný pár, kdy David pracuje a Eva je na rodičovské dovolené. Oba mají děti z předchozích vztahů, ale společně se starají pouze o 3letou dceru Nelu. Do Výměny je přihlásil David, který jen chtěl, aby si druhá maminka vyzkoušela život v jiné domácnosti a aby zjistil, zda není moc náročný. 

Oba páry tedy máme představené, jak probíhala samotná výměna?

Hned na počátku je Eva celkem překvapená, že se dostala do rodiny, kde žijí dvě maminky. Davidovi je to úplně jedno, je s tím prý v pohodě, nicméně o Evě říká, že by mohla mít problémy. Ale aspoň na počátku to na žádný spor mezi Evou a Adélou nevypadá. To se ovšem nedá říct o druhé domácnosti. 

<Path> Po stylu á la babička proniká old school móda i do pánských šatníků. Zrodil se trend „vypadej jako tvůj děda“Zdroj:

Sarah totiž hned kritizuje čistotu bytu a diví se, proč je tam tolik „harampádí“. David to vysvětluje tím, že manželka si ráda věci uschovává a nakonec vychází najevo, že Eva dokonce vybírá z popelnic domácí propriety, jež jsou i nadále použitelné. Na záchodě (!) pak dokonce Sarah nachází uskladněné potraviny. To nejhorší však vidí na výchově malé Nely. Nelíbí se jí, že ve svém věku neumí pořádně mluvit, pít ze skleničky a překvapuje ji dokonce i používání plenek, které jsou Nele malé, protože na její velikost se už takové pleny nevyrábí. David pak vysvětluje, že se o Nelu stará spíše on a že Eva si víceméně dělá svoje věci a k tomu se ještě stará o svoji 90letou maminku, ke které několikrát týdně dochází s nákupem. Eva prý uplatňuje celkem svobodnou výchovu, kdy si Nelu nechá dělat co chce a dává tomu „přirozený vývoj“. 

Tipy redakce

Na druhé straně je pak Eva, jež obdivuje starost Adély o malého Liama a nazývá jí „taťkou“. Proti tomu se Adéla ohrazuje a vysvětluje, že není žádný táta, ale normální žena. „Jsme normální ženy, které žijí spolu. Já sice vypadám jako kluk, mám krátké vlasy a styl oblékání jako kluk, ale prostě jsem žena.“. Na to Eva kontruje, že tomu zkrátka nerozumí a nedokáže to ze svého pohledu úplně pochopit. Jak se ale ukáže později, zas takový problém to asi nebude. 

Eva totiž začíná odhalovat svoji skrytou tvář, když se Adéle svěřuje s tím, že chodívala s manželem na swingers párty. Teď je to naopak Adéla, která tenhle koncept nechápe. Podle ní je vztah mezi dvěma lidmi něco výjimečného, co by nikdo jiný neměl narušovat. A téma sexuality se řeší i v druhé domácnosti. Sarah vypráví, že věděla už od malička, že to cítí „jinak“, a to od chvíle, kdy chodila s ostaními dívkami hrát fotbal. Nejdříve to prý dlouho odmítala, ale od doby, co prý potkala Adélu, si v sobě vše urovnala. 

Poté, co porodila a začaly spolu vychovávat Liama, začalo jí okolí intenzivně připomínat, že dítě ale přece potřebuje mužský vzor. ,,Co je to mužský vzor? Přítelkyně chodí do práce jako chlap, pije pivo jako chlap a nosí Liama na zádech jako chlap. Já nevím, co je mužská práce, našemu dítěti nic nechybí,“ komentuje to Sarah. 

Eva si mezitím všímá, že vztah dvou žen funguje lépe, než si myslela. „Je tu větší klid, vzájemně se doplňují,“ pochvaluje si domácnost a nakonec říká, i když to původně odmítala, že po téhle zkušenosti by si klidně vztah se ženou dokázala představit, jen ale neví, jak by to řešila po sexuální stránce. To se jí opět moc nezamlouvá. Adéla se tomu směje a vysvětluje, že lesbický pár nefunguje tak, že jsou jen jakési kamarádky. Když partnerský vztah, tak se vším, co k němu patří. 

První výrazný spor mezi Evou a Adélou přichází ve chvíli, kdy prý mimo kamery řekla Eva z legrace Adéle, ať jí „vylíže pekáč“, což Adéla nedokáže skousnout. Stěžuje si také, že se s ní Eva baví jen pouze o penězích a sexu. Jejich soužití ani moc nepomáhá to, že se prý Eva o Liama nestará a často chodí se psem ven k popelnicím. Od té chvíle mají tichou domácnost, což vydrží až do závěrečného střetnutí. A tam přichází další zajímavé odhalení. 

<Path> Přejídání u televize ovlivňuje i typ sledovaného pořadu. Vyhněte se zbytečné nadváze a před obrazovkou jezte správněZdroj:

Záverečná debata mezi 8 očima se nejprve týkala sporů ohledně výchovy Nely a bordelu v domácnosti, nicméně poté Adéla zopakovala historku s pekáčem a k tomu překvapivě dodala, že jí Eva nabízela, ať spolu spí v posteli. To zní až trochu moc šokantně a vyústění tohoto obvinění na konci nevidíme, to ale nabízí až bonusové video, kde Adéla vysvětlila, že díky tomu, že Liam si na dočasnou maminku nezvykl a nechtěl s ní být, tak spala na zemi poblíž postýlky vedle gauče, kde spala Eva. Ta jí prý nabízela, ať si lehne k ní, že se posune. O žádné vyložené sexuální obtěžování se tak nejdnalo, avšak Adéle to přišlo vysoce divné. Vzhledem k Evinému oblíbenému tématu – sex – se jí ale nelze divit. 

Co nám tedy aktuální díl Výměny manželek vlastně ukázal? Kromě toho, jak správně a jak dlouho skladovat potraviny, můžeme vlastně vidět jen to, že je úplně jedno, jestli dítě vychovává hetero- či homosexuální pár. Vždy záleží jen na tom, jakou lásku a péči mu dávají. Nikdo neříká, že Eva se o Nelu nestará, ale je patrné i z jejího návratu domů, že jsou pro ni mnohem důležitější věci, než plná pozornost její dceři, se kterou je celý den doma. A když člověk vidí tu absolutní péči na druhé straně, nutně se nad tím musí zamyslet. 

A nakonec se Sarah splnilo i její původní přání, protože Adéla slíbila, že jí bude dokonce víc pomáhat jak s Liamem, tak i s úklidem. Co na nejnovější epizodu říkáte vy? Souhlasíte s tím, že dítě musí mít doma nějaký mužský vzor? Slyšeli jste někdy někoho vyčítat gay páru s dítětem, že potřebuje ženský vzor? A co to vůbec znamená? 

Zdroj: voyo.nova.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop