Společnost pro queer paměť zahájila měsíc queer historie. Na jaké akce se můžete v následujících týdnech těšit?
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Společnost pro queer paměť zahájila měsíc queer historie. Na jaké akce se můžete v následujících týdnech těšit?

Společnost pro queer paměť se dlouhodobě věnuje zaznamenávání a uchovávání historie LGBTQ+ komunity v České republice. Tato nezisková organizace nyní zahájila měsíc queer historie, který nabízí pestrý program ve třech městech. Jedna akce už je za námi, pojďme se tedy ve stručnosti podívat na to, co zajímavého ještě můžete v rámci tohoto programu zažít.
Michal Černý Autor
29. 5. 2024

Společnost pro queer paměť je nezisková organizace, která se zaměřuje na shromažďování, uchovávání, výzkum a popularizaci historie LGBTQ+ komunity v České republice. Organizace byla založena s cílem zaznamenávat a uchovávat příběhy a zkušenosti queer lidí, které jsou často opomíjeny v tradičních historických záznamech.

SPQP se může pochlubit mnoha významnými projekty a akcemi, které pořádala v minulosti. Mezi ně patří výstavy, přednášky a dokumentační projekty, které zmapovaly queer historii od počátků až po současnost. Významný projekt je například „Chuť medu“, který se zaměřil na osobní příběhy queer lidí a jejich zkušenosti s láskou a životem v různých historických obdobích. 

Tato organizace zahájila v úterý 28.5. oficiální program měsíce queer historie, což je soubor šesti akcí ve třech městech ČR (Praha, Brno, Pardubice). V úterý začal program projekcí filmu Kapka medu režiséra Tonyho Richardsona s úvodním slovem kurátorky Marie Barešové. Co nás čeká dále?

Seznam akcí

Queer Heritage Walk: Tato procházka po queer historii Starého Města je vedena historikem umění Ladislavem Jacksonem a je celá v češtině. Akce se koná v Goethe Institutu na Masarykově nábřeží 32 v Praze a začíná ve 14:00. Pro účast je nutná rezervace. Termín je 1.6.

<Path> Monogamie rozhodně není "normální" ani přirozená. Lidé si ji prostě vymysleli. Kdy a proč?Zdroj: theinternationalangle.com, edubirdie.com, edition.cnn.com, huffpost.com, yourdivorcequestions.org, everydayhealth.com, smh.com.au, pewresearch.org

Queer Ecologies: Komentovaná prohlídka výstavy s kurátory Ladislavem Jacksonem a Barborou Lungovou proběhne v Galerii FaVU na Údolní 244 v Brně. Začátek je 5.6. v 17:00.

Queer Heritage Walk: Další procházka po queer historii Starého Města vedená Ladislavem Jacksonem, tentokrát ovšem v angličtině. Místem konání je taktéž Goethe Institut. Akce začíná 8.6. ve 14:00 a je nutná rezervace.

Tipy redakce

Queer minulost v Národním muzeu: Komentovaná prohlídka queer doplňků stálé expozice Národního muzea „Dějiny 20. století“ se bude konat 13.6. v Nové budově Národního muzea na Vinohradské 52 v Praze. Začátek je v 16:30 a je nutná rezervace.

Na lásku se jich nikdo neptal: Závěrečná akce měsíce bude věnována dějinám lásky lidí v první polovině 20. století. Výstava a přednáška Denisy Višňovské se uskuteční 28.6. v Klubu 29 v ulici Svaté Anežky České 29 v Pardubicích, začátek je v 18:00.

V následujících týdnech se ale v Česku, konkrétně v Praze, bude konat řada queer akcí, které nabídnou široké spektrum aktivit pro LGBTQ+ komunitu a její příznivce. Například 30. května se v uskuteční Queer Bazaar, kde se mohou lidé setkávat nad uměním a řemesly. 1.června se zase v Sappho Salonu v Praze nabízí „open mic“ pro feministické a queer performery, kteří se chtějí podělit o svůj um zabavit ostatní. 15. června se koná Summerween – queer letní Halloween party v Praze, kde se představí místní i mezinárodní performeři.

A nakonec je tu 29. června třeba Drag Brunch – travesti show moderovaná drag queen Kassie Di Wain. Tento počin se koná také v Praze. 

Tyto a další akce nabízejí rozmanité možnosti, jak oslavit a podpořit LGBTQ+ komunitu, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech. Pokud hledáte příležitosti, jak se zapojit do komunity a užít si skvělou zábavu, určitě si nenechte ujít některou z výše uvedených událostí. 

Zdroj: queerpamet.cz, queerprague.cz

Populární
články

Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Téměř polovina lidí z generace Z uvádí, že se necítí být plně heterosexuální. Co to v budoucnu přinese?
AKTUALITY

Téměř polovina lidí ve věku 18 až 24 let není „zcela heterosexuální“, ukazuje nový průzkum

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop