Největší sociální média nedokáží zajistit bezpečí LGBTQ+ uživatelů. Nejlépe je na tom překvapivě TikTok
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Největší sociální média nedokáží zajistit bezpečí LGBTQ+ uživatelů. Nejlépe je na tom překvapivě TikTok

Velké společnosti provozující sociální média nedokážou chránit LGBTQ+ uživatele před nenávistnými projevy a obtěžováním, jak ukazuje nová studie organizace GLAAD. Výzkum odhalil, že většina těchto platforem nejenže neimplementuje efektivní ochranné zásady, ale často také neprosazuje již existující pravidla. Podle zprávy umožňují tyto nedostatky šíření škodlivých stereotypů a dezinformací, které mohou mít závažné důsledky pro LGBTQ+ komunitu. GLAAD zdůrazňuje, že sociální média nesou odpovědnost za vytváření bezpečného prostředí a musí urgentně jednat, aby ochránila své uživatele.
Michal Černý Autor
24. 5. 2024

Zpráva, vydaná již počtvrté, hodnotí šest platforem sociálních médií – Facebook, Instagram, Threads od společnosti Meta, TikTok, YouTube a X (dříve Twitter). Výzkum posuzuje dvanáct různých kritérií, jako například, zda má každá společnost výslovné zásady na ochranu trans, nebinárních a genderově nekonformních uživatelů, zda existují možnosti pro uživatele přidávat do profilů svá preferovaná zájmena, a jestli stránky nabízejí a kontrolují legitimní reklamy související s LGBTQ+ tématy.

Podle zprávy společnosti GLAAD firmy provozující sociální média téměř ve všech těchto ukazatelích chybují, což umožňuje šíření škodlivé rétoriky na jejich platformách. Web Huffington Post připomíná, že nadnárodní společnosti provozující sociální sítě i přesto inkasují miliardové zisky z reklamy.

Výsledky hodnocení ukazují, že téměř všechny platformy obdržely hodnocení F (ekvivalent naší 5). Jediný TikTok dostal známku D+ (konkrétně 67 bodů), což je zlepšení oproti loňskému hodnocení, kdy získal 57 bodů.. Vyšší hodnocení se zakládá na zlepšení politiky proti diskriminaci v reklamách, zvýšení transparentnosti pro queer uživatele ohledně kontroly nad jejich vlastními informacemi a výslovné zakázání cíleného misgenderování (užívání chybného rodu) a deadnamingu (používání starého jména bez souhlasu osloveného).

Jak jsou na tom bodově ostatní společnosti? Facebook, Youtube a Instagram – 58, Threads – 51, Twitter – 41. 

<Path> Zlom sušenku a zemřeš! Kde má kořeny podivuhodný trend a zkusíte si RECEPT doma?Zdroj: Netflix

GLAAD také upozorňuje na to, že X je jedinou hodnocenou platformou, která nezveřejňuje žádné informace o tom, zda má školení, které vzdělává moderátory obsahu o potřebách LGBTQ lidí a dalších uživatelů v chráněných kategoriích.

Tipy redakce

K výsledkům zprávy se vyjádřila prezidentka a generální ředitelka GLAAD, Sarah Kate Ellis: „Vedoucí představitelé sociálních médií selhávají ve své odpovědnosti vytvářet bezpečné produkty. Co se týče anti-LGBTQ+ nenávisti a dezinformací, průmysl nebezpečně postrádá vynucování stávajících zásad.

Jenni Olson, senior ředitelka bezpečnosti sociálních médií v GLAAD, k tomu dodala, že kromě toho vidí také jako problém nadměrné moderace legitimního LGBTQ+ projevu, včetně nesprávného odstranění LGBTQ+ účtů a tvůrců, shadow-banningu a podobného potlačení queer obsahu.

Tento problém je dále komplikován nedávnou změnou politiky společnosti Meta, která omezuje algoritmickou způsobilost takzvaného „politického obsahu,“ což společnost částečně definuje jako „sociální témata, která ovlivňují skupinu lidí nebo společnost jako celek,“ což je podle Olson zvláště znepokojující.

Zdroj: irozhlas.cz, thepinknews.com, assets.glaad.org, huffpost.com

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop