Manželství pro všechny v Česku bude?! Důvodem je nedávné rozhodnutí Ústavního soudu
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Manželství pro všechny v Česku bude?! Důvodem je nedávné rozhodnutí Ústavního soudu

Je to doslova pár dnů, co na základě stížnosti jednoho trans muže Ústavní soud zrušil povinnost podstoupit sterilizaci pro úřední změnu pohlaví. Tento fakt ale může mít daleko větší dosah, než mnozí předpokládali. Do hry se tím totiž opět dostává manželství pro všechny, protože podle odborníků hrozí, že s jeho nepřijetím by tak vznikla nedůvodná nerovnováha v právech. Jak je to možné?
Michal Černý Autor
21. 5. 2024

Odpověď je zcela prostá. Transgender osoby mohou dnes po změně pohlaví a chirurgickém zákroku vstoupit do manželství. Před oltářem by tak mohli stanout dva biologičtí muži či dvě biologické ženy, což je ale homosexuálním párům zapovězeno. Ti mohou podle nové úpravy zákona uzavřít pouze partnerství.

Právník František Jampílek z Právnické fakulty Karlovy univerzity uvedl, že bude tedy nutné se dotknout otázek manželství pro všechny osoby bez rozdílu pohlaví, včetně možnosti adopce, jinak by prý vznikla nerovnováha v právech. „Působilo by zvláštně, že by příslušníci (biologicky) stejnopohlavního páru vstoupit do manželství nemohli, zatímco jiní příslušníci (biologicky) stejnopohlavního páru, kde jeden se rozhodl vystupovat jako osoba opačného pohlaví, by měli možnost vstupu do manželství otevřenou,“ dodal.

Otázky týkající se změny pohlaví a manželství pro všechny považuje za důležité i vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Karlovy univerzity David Elischer. Ústavní právník Ondřej Preuss zase k celé věci dodal, že nutnost podstoupit chirurgický zákrok mají transgender lidé jen v několika zemích Evropské unie. Na Slovensku zrušili podmínku kastrace při úřední změně pohlaví už loni v březnu.

Ustanovení občanského zákoníku, které podmiňuje úřední změnu pohlaví chirurgickým zákrokem, ruší Ústavní soud ke 30. červnu 2025. Do té doby by měli zákonodárci přijít s novou právní úpravou, která by se tedy měla dotknout i institutu manželství, potažmo partnerství. Pokud by se tak nestalo, mohly by nastat problémy.

<Path> „I gayové sní o tom, že se stanou otci, heterákům jsem záviděl, že tu možnost mají,“ popisuje gay, který nakonec rodinu založil ve ŠpanělskuZdroj: Redakce

Ústavní soud dle mého překročil své hájemství a s velmi pozoruhodným zdůvodněním se vydal na politickou cestu. Věci, o kterých se má rozhodovat ve volbách, ne velmi širokými výklady Listiny,“ kritizuje rozhodnutí soudu o zrušení povinnosti chirurgického zákroku předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Zákonodárci se v rámci řešení budou muset zabývat i otázkami, jak nakládat s případy, kdy dítě porodí biologická žena, která bude úředně mužem, nebo jak zacházet s transgender osobami ve vězení. „Nebude to v současné koalici úplně snadný úkol. Já jsem zásadně proti rodícím mužům a výběru věznice podle svého rozmaru,“ podotkl Benda.

Tipy redakce

Spolek Trans*parent, který se zasazuje za práva transgender a nebinárních osob, verdikt soudu uvítal. Rád by však prosadil zrušení ustanovení, podle kterého automaticky zaniká manželství páru, v němž si jeden nechal změnit pohlaví. To by mohlo umožnit právě přijetí tzv. manželství pro všechny. „Máte vztahy, ve kterých se z manželského páru muže a ženy stanou dvě lesby, akorát jedna má v občanském průkazu stále uvedeno, že je muž,“ připomněl mluvčí Trans*parentu Daniel Zikmund

Obavy politiků by organizace ráda rozptýlila. Změnit pohlaví nebylo podle Zikmunda dosud jen o chirurgickém zákroku. „Lidé mění svou vizáž, oblečení, několik měsíců podstupují hormonální terapii. Tranzice není jednoduchá, je to velký krok, ke kterému se lidé odhodlávají. Není žádnou praxí ani na Západě, že by lidé měnili své pohlaví podle nálady,“ dodal.

Zdroj: novinky.cz

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop