Manželství pro všechny v Česku bude?! Důvodem je nedávné rozhodnutí Ústavního soudu
Odpověď je zcela prostá. Transgender osoby mohou dnes po změně pohlaví a chirurgickém zákroku vstoupit do manželství. Před oltářem by tak mohli stanout dva biologičtí muži či dvě biologické ženy, což je ale homosexuálním párům zapovězeno. Ti mohou podle nové úpravy zákona uzavřít pouze partnerství.
Právník František Jampílek z Právnické fakulty Karlovy univerzity uvedl, že bude tedy nutné se dotknout otázek manželství pro všechny osoby bez rozdílu pohlaví, včetně možnosti adopce, jinak by prý vznikla nerovnováha v právech. „Působilo by zvláštně, že by příslušníci (biologicky) stejnopohlavního páru vstoupit do manželství nemohli, zatímco jiní příslušníci (biologicky) stejnopohlavního páru, kde jeden se rozhodl vystupovat jako osoba opačného pohlaví, by měli možnost vstupu do manželství otevřenou,“ dodal.
Otázky týkající se změny pohlaví a manželství pro všechny považuje za důležité i vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Karlovy univerzity David Elischer. Ústavní právník Ondřej Preuss zase k celé věci dodal, že nutnost podstoupit chirurgický zákrok mají transgender lidé jen v několika zemích Evropské unie. Na Slovensku zrušili podmínku kastrace při úřední změně pohlaví už loni v březnu.
Ustanovení občanského zákoníku, které podmiňuje úřední změnu pohlaví chirurgickým zákrokem, ruší Ústavní soud ke 30. červnu 2025. Do té doby by měli zákonodárci přijít s novou právní úpravou, která by se tedy měla dotknout i institutu manželství, potažmo partnerství. Pokud by se tak nestalo, mohly by nastat problémy.
„Ústavní soud dle mého překročil své hájemství a s velmi pozoruhodným zdůvodněním se vydal na politickou cestu. Věci, o kterých se má rozhodovat ve volbách, ne velmi širokými výklady Listiny,“ kritizuje rozhodnutí soudu o zrušení povinnosti chirurgického zákroku předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Zákonodárci se v rámci řešení budou muset zabývat i otázkami, jak nakládat s případy, kdy dítě porodí biologická žena, která bude úředně mužem, nebo jak zacházet s transgender osobami ve vězení. „Nebude to v současné koalici úplně snadný úkol. Já jsem zásadně proti rodícím mužům a výběru věznice podle svého rozmaru,“ podotkl Benda.
Spolek Trans*parent, který se zasazuje za práva transgender a nebinárních osob, verdikt soudu uvítal. Rád by však prosadil zrušení ustanovení, podle kterého automaticky zaniká manželství páru, v němž si jeden nechal změnit pohlaví. To by mohlo umožnit právě přijetí tzv. manželství pro všechny. „Máte vztahy, ve kterých se z manželského páru muže a ženy stanou dvě lesby, akorát jedna má v občanském průkazu stále uvedeno, že je muž,“ připomněl mluvčí Trans*parentu Daniel Zikmund.
Obavy politiků by organizace ráda rozptýlila. Změnit pohlaví nebylo podle Zikmunda dosud jen o chirurgickém zákroku. „Lidé mění svou vizáž, oblečení, několik měsíců podstupují hormonální terapii. Tranzice není jednoduchá, je to velký krok, ke kterému se lidé odhodlávají. Není žádnou praxí ani na Západě, že by lidé měnili své pohlaví podle nálady,“ dodal.