I letošní olympijské hry poskytnou LGBTQ+ sportovcům přístav bezpečí a respektu, tentokrát doslova. Již tradiční Pride House je totiž loď
News
Zdroj: Adobe Stock

I letošní olympijské hry poskytnou LGBTQ+ sportovcům přístav bezpečí a respektu, tentokrát doslova. Již tradiční Pride House je totiž loď

Paříž se připravuje na letní olympijské a paralympijské hry, které přinesou nejen vzrušující sportovní zážitky, ale také významné kroky směrem k inkluzi a rovnosti. Jedním z nejdůležitějších projektů v tomto ohledu je otevření Pride House na řece Seině. Jak tato iniciativa přispěje k podpoře LGBTQ+ sportovců a návštěvníků během nadcházejících her?
Michal Černý Autor
20. 5. 2024

Pařížské olympijské hry 2024 slibují být nejen sportovním svátkem, ale také oslavou diverzity a inkluze. V tomto duchu je zásadní projekt Pride Houseloď, která je zakotvená mezi Grand Palais (Velký palác – impozantní historická budova nacházející se v 8. pařížském obvodu, která byla postavena pro světovou výstavu v roce 1900) a Place de la Concorde (Náměstí Svornosti – jedno z největších a nejvýznamnějších náměstí v Paříži) v centru města, bude fungovat jako útočiště pro LGBTQ+ komunitu během letních olympijských a paralympijských her. Tento unikátní prostor má zajistit, aby se všichni cítili vítáni a respektováni.

Francie zajistí, aby se každý cítil součástí této oslavy,prohlásila francouzská ministryně pro rovnost pohlaví a boj proti diskriminacii Aurore Bergé při slavnostním otevření.

Tato iniciativa je součástí širšího hnutí, které podporuje práva LGBTQ+ lidí prostřednictvím významných sportovních událostí. První Pride House byl zřízen během zimních olympijských her v roce 2010 ve Vancouveru. 

<Path> Americká oděvní značka American Apparel přichází s krásnou LGBTIQ segment podporující reklamou, která útočí na anti-gay legislativu v Rusku.Zdroj:

V roce 2021 pak Mezinárodní olympijský výbor uvolnil pravidla, která dříve omezovala vyjádření víry nebo identity. Tato změna umožnila nošení duhových barev na olympijských hrách v Tokiu a umožní sportovcům svobodně se vyjádřit i v Paříži, když nebudou soutěžit. Díky tomu se otevírají nové možnosti pro vyjádření osobní identity a podporu diverzity

Tipy redakce

Pri zajímavost, od roku 2010 se objevuje Pride House na každé olympiádě, s výjimkou roku 2014, kdy se konaly hry v ruském Soči a tamní úřady jej zakázaly. To vyvolalo mezinárodní kritiku a zviditelnilo problémy LGBTQ+ práv v Rusku. Namísto toho se tedy konaly různé virtuální a mezinárodní kampaně. Pride House nebyl v provozu ani během zimních her v Pekingu (Čína) v roce 2022, avšak to bylo z důvodu doznívající pandemie covidu. Stejně jako v Soči se tak drtivá většina aktivit pořádala online.

Loď, která kotví mezi Grand Palais a Place de la Concorde v centru města, má být bezpečným prostorem pro LGBTQ sportovce a návštěvníky během letních olympijských a paralympijských her.
Foto: AP Photo / Tom Nouvian / Se svolením

Amazin LeThi, vietnamská LGBTQ+ sportovkyně a jedna z ambasadorek letošního Pride House, zdůraznila význam tohoto projektu: „Na pařížské olympijské hry pravděpodobně přijedou sportovci, kteří nikdy nebyli v zemi, kde by byli plně přijímáni. Pro ně to bude jako čerstvý vzduch, když zjistí, že zde mohou být sami sebou.

Pride House bude otevřen návštěvníkům 26. července po zahajovacím ceremoniálu olympijských her. Tato loď bude nejen místem setkávání a podpory, ale také symbolem pokroku a rovnosti v rámci sportovního světa. 

Zdroj: pridehousefrance.com, apnews.com

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop