Za homosexualitu až 15 let ve vězení a tresty i za „propagaci“. Irák zákonem zakázal homosexualitu, čelí za to mezinárodní kritice
Irák je zemí, ve které jsou lidská práva porušována dlouhodobě. LGBT+ lidé zde čelili nejen diskriminaci, ale také útokům, znásilňování nebo mučení a omezování osobní svobody. Nyní je takové chování de facto posvěceno zákonem. Irácký parlament totiž v sobotu 27. dubna schválil Zákon proti prostituci a homosexualitě, který udělal homosexualitu trestnou.
Za stejnopohlavní sexuální styk nyní v zemi hrozí minimálně 10, maximálně až 15 let odnětí svobody. Tři roky vězení hrozí také mužům, kteří se budou chovat úmyslně příliš zženštile. Zákon dále zakazuje i změnu „biologického pohlaví“, čímž postihuje transgender lidi.
Vězení za „propagaci“
Podobně jako homofobní zákony v Maďarsku nebo Rusku je i nový irácký zákon namířen nejen přímo proti LGBT+ lidem, ale také proti tzv. allies – těm, kdo je podporují. Až 7 let vězení může dostat každý, kdo bude homosexualitu „podporovat“.
Tento přístup odpovídá systematické vládní homofobii, která v zemi existovala už v minulosti. Loni v srpnu úřady například zakázaly médiím a sociálním platformám používat slovo homosexualita a místo toho nařídily při informování o LGBT+ lidech používat spojení sexuální deviace.
Mezinárodní odpor
Nový irácký zákon obratem vyvolal vlnu mezinárodního nesouhlasu. Nejen proto, že porušuje lidská práva, ale také proto, že porušuje mezinárodní smlouvy. Úřad vysokého komisaře OSN v pondělí uvedl, že „tento zákon porušuje několik mezinárodních smluv a úmluv o lidských právech ratifikovaných Irákem, a to například mezinárodní pakt o občanských a politických právech, a měl by být zrušen“.
Odmítavě se k zákonu vyjádřil i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller. Na sociální síti X sdělil, že nová legislativa ohrožuje irácké občany, kterým hrozí největší riziko, a také oslabuje schopnost Iráku diverzifikovat svou ekonomiku a přilákat zahraniční investory.
Irácká vláda si však za novým zákonem stojí. Podle předsedy parlamentu Muhsina Mandalávího „je to nezbytný krok na ochranu hodnotové struktury společnosti“ a „ochranu našich dětí před výzvami k morální zkaženosti a homosexualitě“.