Tradice je tradice, a tak i letos hasiči a meteorologové varují při pálení čarodějnic před ohněm
News
Zdroj: Adobe Stock

Tradice je tradice, a tak i letos hasiči a meteorologové varují při pálení čarodějnic před ohněm

Pálení čarodějnic, nebo také filipojakubská noc, je každoročním vrcholem jarních oslav, který má v české kultuře hluboké kořeny. Na mnoha místech po celém Česku se tak rozhoří mohutné hranice, aby od sebe lidé odpudili zlo a sblížili se třeba i se svými sousedy. Ačkoliv je ale tato noc plná družné zábavy, přináší s sebou i určitá rizika, která nelze podceňovat.
Michal Černý Autor
30. 4. 2024

Tradice pálení čarodějnic má v českých zemích hluboké historické kořeny, sahající do období pohanství, kdy byly oheň a kouř používány k ochraně před zlými duchy a posílení plodnosti země. V průběhu staletí se tento zvyk transformoval a přežil různé náboženské a společenské změny, přestože byl někdy potlačován nebo stigmatizován jako pohanský rituál. V novověku byl obnovován jako lidový zvyk oslavující příchod jara a odvrácení zla.

V dnešní době hraje klíčovou roli při oslavách pálení čarodějnic kromě náboženských zvyklostí i zvýšená opatrnost, neboť extrémní sucha a větrné počasí zvyšují riziko vzniku a šíření požárů.

Hasiči každoročně před filipojakubskou nocí varují před zbytečnými požáry i planými poplachy kvůli nenahlášeným ohňům. 30. dubna tak musejí vyjíždět vícekrát, než bývá obvyklé. Obavy mají hlavně z nenahlášených a hlavně nehlídaných ohňů, které mohou v suchém a větrném počasí rychle způsobit požár. V minulosti Česko zažilo několik vážných nehod způsobených nedbalostí právě během těchto oslav, což v některých případech vedlo ke značným materiálním škodám. Například loni v celém Česku zasahovali hasiči u necelé třicítky požárů, v 16 případech šlo o planý poplach, tedy nenahlášené pálení. 

<Path> Existují svatební zvyky a tradice pro stejnopohlavní páry?Zdroj:

Plánované rozdělávání ohně by lidé či pořadatelé akcí měli také nahlásit hasičům prostřednictvím speciální aplikace, a tím mimo jiné zamezit jejich zbytečnému výjezdu k domnělým požárům. Organizátoři mohou při pálení hlavně velkých vater požádat o spolupráci místní dobrovolné hasiče.

Největší roli v nárůstu požárů hraje samozřejmě počasí. Pokud je ke konci dubna delší dobu sucho a teplo, což je případ i tohoto roku, je riziko požáru mnohem vyšší, než když je půda prosáklá vodou. Nebezpečný je také silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí.

Tipy redakce

Ačkoliv pálení čarodějnic zůstává populární a působivou tradicí, je nezbytné přistupovat k ohňům s maximální zodpovědností. Oslavy by měly být prováděny tak, aby neohrožovaly ani účastníky, ani přírodu. 

Zdroj: irozhlas.cz, paleni.izscr.cz

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop