Maďarsko zpřísnilo zákon proti „propagaci homosexuality“. Prodávat se už nesmí ani duhové hračky
News
Zdroj: Adobe Stock

Maďarsko zpřísnilo zákon proti „propagaci homosexuality“. Prodávat se už nesmí ani duhové hračky

Vláda Viktora Orbána ještě přitvrdila v potírání LGBT+ lidí. Zákaz „propagace homosexuality“ už řídí i to, jaké hračky pro děti jsou dovolené.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
24. 4. 2024

Zákony na údajnou ochranu nezletilých před tématem homosexuality a transindentity v Maďarsku ještě přitvrdily, jak informuje web queer.de. Pravicově populistická vláda v zemi v úterý večer zveřejnila nařízení, podle kterého se zákaz „propagandy homosexuality“ netýká už jen knih nebo filmů, ale všech potenciálně nevhodných předmětů. Například také hraček.

Jde o zpřísnění zákona z roku 2021, který nařizuje, že děti a nezletilí nesmí mít přístup ke knihám, filmům a dalším médiím, v nichž je zobrazena jiná sexualita než heterosexuální nebo jiná genderová identita než cisgender. Takové produkty smí být prodávány jen zabalené, nesmí se objevit v oddělení pro děti, musí být označené, jako že obsahují LGBT+ tematiku, a nesmí se prodávat nezletilým. Obdobná pravidla platí také pro televizní stanice, které nesmí dětem a dospívajícím sdělovat nic neheteronormativního.

Zákaz kolem škol a kostelů

Nové nařízení nyní zakazuje prodej všech produktů, které nějakým způsobem tematizují „odchylku od vrozeného pohlaví, změnu pohlaví, propagandu pro homosexualitu, nebo samoúčelnou sexualitu“, v okruhu 200 metrů od kostelů, škol a dalších zařízení pro děti.

<Path> LGBT knihy v Maďarsku mají nově obsahovat upozornění na „chování v rozporu s tradičními normami“Zdroj:

O jaké produkty se konkrétně jedná, nařízení nezmiňuje. Média blízká maďarské vládě si ovšem už dříve stěžovala, že neheterosexuální obsah se už „nastěhoval do dětských pokojů“. Například v podobě pohlavně neutrálních panenek nebo kostek LEGO vyrobených v duhových barvách symbolizujících LGBT+ komunitu.

Za potírání LGBT+ lidí a jejich práv čelí Maďarsko žalobě Evropské komise z roku 2022. Brusel, podporován řadou členských států EU, Maďarsko zažaloval, protože zákon na ochranu dětí, který zakazuje „propagaci homosexuality“, porušuje nařízení Listiny základních práv EU. Orbánova vláda ale, jak vidno, cenzuru a stíhání LGBT+ lidí jen zintenzivňuje.

Zdroj: queer.de, amnesty.cz

Populární
články

E-Shop