LGBTQ+ páry postihne klimatická změna mnohem více než ty heterosexuální, tvrdí nová studie. Důvody jsou překvapivě logické
Studie využila údaje ze sčítání lidu v USA, údaje z hodnocení klimatických rizik od NASA a též i Federální agentury pro řešení mimořádných událostí (FEMA). Konkrétně se zabývala klimatickým rizikem, kterému čelí LGBTQ+ páry na základě jejich geografické polohy.
Výsledky studie ukázaly, že okresy v USA s vyšším podílem stejnopohlavních párů – například ve velkých městech a pobřežních oblastech – jsou více ohroženy důsledky klimatických změn, jako jsou povodně a znečištění ovzduší.
„Změna klimatu představuje globální výzvu, ale také prohlubuje stávající rozdíly mezi jednotlivci a komunitami. LGBTQ+ lidé mohou zažívat diskriminaci týkající se bydlení, zaměstnání, vzdělávání a přístupu ke službám, což může vytvářet další problémy, pokud jde o pociťování dopadů změny klimatu,“ říká studie.
To ale není všechno. Studie totiž dále uvádí, že u „nebílých“ LGBTQ+ lidí je třikrát vyšší pravděpodobnost života pod hranicí chudoby, než u bílých heterosexuálních cisgender lidí. To stejné se týká i transgender imigrantů, kteří dlouhodobě hlásí negativní zdravotní výsledky a překážky v přístupu ve zdravotní péči, což ve výsledku znamená mnohem menší přístup ke zdrojům pomoci u případných přírodních katastrof.
„Tyto rozdíly mají významný dopad na to, jak komunity LGBTQ+ vnímají změnu klimatu, ale i na jejich schopnost na ni reagovat. Zejména špatná infrastrukrura a nedostatek potřebných zdrojů mohou jednoduše způsobit, že lidé v některých oblastech jsou vůči klimatickým rizikům zranitelnější,“ říká dále studie.
„Vzhledem k rozdílnému dopadu klimatických změn na LGBTQ+ populaci musí politiky v oblasti klimatických změn, včetně plánů připravenosti na katastrofy, reakce na ně a obnovy, řešit specifické potřeby a zranitelnost LGBTQ+ lidí. Politiky by se měly zaměřit na zmírnění diskriminačních praktik v oblasti bydlení a rozvoje měst, na zajištění bezpečných přístřeší a na zajištění toho, aby se pomoc dostala k vysídleným LGBTQ+ osobám a rodinám,“ uvedl spoluautor studie Ari Shaw, vedoucí pracovník a ředitel mezinárodních programů Williamsova institutu.