Jediná skotská klinika pro gender mládež zastavila předpis blokátorů puberty pro osoby mladší 18 let. Je to v zájmu dětí, nebo spíše politiků?
News
Zdroj: Adobe Stock

Jediná skotská klinika pro gender mládež zastavila předpis blokátorů puberty pro osoby mladší 18 let. Je to v zájmu dětí, nebo spíše politiků?

Blokátory puberty jsou léky používané k dočasnému zastavení puberty u dětí a adolescentů a jejich hlavním cílem je poskytnout čas na rozmyšlenou těm dětem, které mohou mít otázky ohledně své genderové identity, nebo které trpí intenzivním stresem z fyzických změn, které s pubertou přicházejí. Tento čas se ale teď skotské mládeži výrazně zkrátí. Jde však o jednání v nejlepším zájmu dítěte? Někteří se obávají, že jde spíše o politickou soutěž.
Michal Černý Autor
19. 4. 2024

Toto zásadní rozhodnutí učinila klinika NHS Greater Glasgow and Clyde (NHSGGC) a následuje po podobném činu NHS England z minulého měsíce a po zveřejnění Cassovy zprávy, která obsahuje doporučení ke změně přístupu k péči o transsexuální mládež. Tato zpráva, která byla zadána již v roce 2020 a kterou vedla odbornice na pediatrii Dr. Hilary Cass, zdůraznila „extrémní opatrnost“ při předepisování blokátorů puberty osobám mladším 18 let.

Ředitelka odboru veřejného zdraví správní rady NHSGGC, Dr. Emilia Crighton, uvedla: „Zjištění, která vyplynula z Cassovy zprávy, jsou důležitá a my jsme přezkoumali dopad na naše klinické postupy. Dalším krokem je spolupráce se skotskou vládou a akademickými partnery na zajišťování informací, které nám umožní poskytovat tu nejlepší péči našim pacientům.“

Důležité je říct, že ti, kterým jsou aktuálně blokátory předepisovány, budou v léčbě pokračovat. Počkají si tak déle lidé, kteří jsou aktuálně na čekací listině.

Mluvčí skotské charity Trans and the Equality Network Vic Valentine uvedl, že rozhodnutí NHSGGC „poškodí trans děti a mladé lidi“.

<Path> Volejte sláva a tři dny se radujte, mladí transsexuálové! Lékaři umí poručit vašemu tělu, aby neprošlo pubertou. Jak na to?Zdroj:

Rozhodnutí bylo přijato v kontextu, kdy je realita zkušeností a životů trans lidí téměř denně zpochybňována v některých médiích a některých politických kruzích. To v nás vzbuzuje obavy, že rozhodnutí bylo ovlivněno spíše tímto kontextem, než výhradně zohledněním nejlepšího zájmu trans dětí.“

Tipy redakce

Na závěr připomeňme, že používání blokátorů je obvykle pečlivě monitorováno zdravotnickými profesionály, kteří zohledňují jak fyzické, tak psychologické zdraví dítěte. Nelze si to tedy představovat tak, že každý, kdo o léčbu požádá, ji dostane. 

 

Zdroj: thepinknews.com

Populární
články

E-Shop