Kontroverzní novela zákona o registrovaném partnerství prošla Senátem, dnes padne do rukou prezidenta Pavla. Překvapí a vrátí ji zpět do sněmovny?
News
Zdroj: Adobe Stock

Kontroverzní novela zákona o registrovaném partnerství prošla Senátem, dnes padne do rukou prezidenta Pavla. Překvapí a vrátí ji zpět do sněmovny?

Událost, ke které se upínala celá LGBTQ+ komunita, ale i její podporovatelé. Řeč je o senátním projednávání novely zákona o registrovaném partnerství, které se konalo včera, 17. dubna. Jenže vše bylo rychlejší, než kdokoliv očekával. Namísto jednání byl tento bod z debaty vyřazen, což znamená, že se nyní k prezidentu Pavlovi dostane sněmovní verze, která je předmětem mnoha sporů. Jedná se totiž o narovnání jen některých práv. Podepíše prezident, anebo překvapí a vrátí novelu do sněmovny?
Michal Černý Autor
18. 4. 2024

Senátoři se na návrh ODS a TOP 09 rozhodli, že nebudou projednávat návrh zákona o manželství pro všechny během středeční schůze a nechají ho projít tzv. marnou lhůtou. To znamená, že návrh, který přišel z Poslanecké sněmovny, bude po zákonné lhůtě 30 dnů odeslán k podpisu prezidentu Petru Pavlovi bez dalšího jednání. Lhůta končí dnes, 18. dubna.

Podle zákona má prezident na podepsání či vetování dalších 15 dnů, nikdo ale příliš nečeká, že zákon vetuje. Existují totiž obavy, že by podruhé zákon sněmovnou již vůbec nemusel projít, a to kvůli mnoha těžkým kompromisům, které by se již nemusely opakovat. Obavy jsou zaměřeny především na poslance z řad KDU-ČSL, jenž by nejraději ponechali zákon takový, jaký byl dodnes.

Senátoři z klubů SEN 21, Pirátů a STAN, spolu s členy hnutí ANO a SOCDEM, podpořili vyřazení tohoto bodu z jednání z obav z další mnohahodinové debaty bez výsledku. Toto rozhodnutí kritizovali zejména senátoři za KDU-ČSL, kteří chtěli o právech pro stejnopohlavní páry diskutovat.

Připomeňme si nyní stručně, co se změní od příštího roku, pokud v této podobě novela nakonec projde:

  • Svazek stejnopohlavních párů se nově bude nazývat „partnerství“.
  • Zákon nepovoluje stejnopohlavním párům adopce, novela umožňuje tzv. přiosvojení dítěte druhého z partnerů.
  • Po zesnulém partnerovi vznikne nárok na vdovský nebo vdovecký důchod.
  • Uzavřením svazku vznikne společné jmění.
  • Stávající registrovaná partnerství zůstanou zachována, nebude ale možné vstoupit do nových registrovaných partnerství v dosavadní podobě. To znamená, že pokud budou chtít stávající registrovaní partneři vstoupit do partnerství, nebudou muset registrované partnerství rušit, ale budou muset do nově zřízeného institutu partnerství znovu vstoupit.
<Path> Nádherné šaty nebo oblek na vaši svatbu? Se studiem Agnes dosáhnete dokonalosti!Zdroj:

Je rozhodně velmi dobrá zpráva, že návrhy na další regulaci a krácení práv stejnopohlavních párů dnes v Senátu podporu nezískaly. Byť by nejlepším krokem k úplnému zrovnoprávnění gayů a leseb v naší zemi bylo uzákonění manželství pro všechny, posun v ochraně práv dětí vyrůstajících v duhových rodinách a posílení práv partnerů tak, jak je schválila sněmovna, lze považovat za krok potřebným směrem,“ uvedla zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Tipy redakce

Podle iniciativy Jsme fér, která rovné manželství prosazuje, navrhovaný zákon rovnoprávnost, důstojnost, stejnou kvalitu života a úplné přijetí společnosti dvojicím gayů a leseb nezajistí. Pomůže ale partnerům a duhovým rodinám s dětmi a o něco zlepší jejich situaci.

Děti v rodinách s dvěma mámami nebo dvěma táty i desetitisíce gay a lesbických párů schváleným mezikrokem získají některá nová důležitá práva. Je to také poprvé v historii naší země, kdy naši zákonodárci a zákonodárkyně uznávají právně existenci rodin, které tvoří dvě mámy nebo dva tátové s dětmi. To je dobrá zpráva pro celou naši společnost. Nedává jim ale stejná práva jako ostatním občanům. Ponechává je v oddělené škatulce. Děti znevýhodňuje jen podle vztahové orientace těch, kteří je adoptují,“ sdělil mluvčí Filip Milde z iniciativy.

Vše má teď v rukách prezident Pavel a bylo by opravdu veliké překvapení, kdyby vše vrátil do sněmovny. Prezident je totiž podpůrcem manželství pro všechny a je si vědom rizika zhoršení stavu, které by tím mohlo nastat. Novela sice není úplně dokonalá, ale některá práva skutečně narovnává, což by mohl brát aspoň jako významný posun, stejně jako paní Laurenčíková. 

 

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Populární
články

E-Shop