Senát umožnil nové partnerství a přiosvojení dětí pro stejnopohlavní páry. Místo projednávání na schůzi jde novela rovnou Pavlovi
News
Zdroj: Adobe Stock

Senát umožnil nové partnerství a přiosvojení dětí pro stejnopohlavní páry. Místo projednávání na schůzi jde novela rovnou Pavlovi

Senát se vyhnul dalším debatám o právech stejnopohlavních párů nebo jejich úpravám a vyřadil z programu jednání novelu zákona, která má zavést stejnopohlavní partnerství. Jde o kompromisní „ukrajovák“ místo plnohodnotného manželství pro všechny páry.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
17. 4. 2024

V únoru Poslanecká sněmovna neschválila novelu zákona umožňující manželství stejnopohlavním párům, ale do Senátu poslala „ukrajovák“ (jak návrh označuje hnutí Jsme fér), který používá název partnerství a stejnopohlavním párům nedává možnost společně adoptovat děti. Novela ovšem narovnává majetková a další práva, která současné registrované partnerství opomíjí.

Nyní Senát tento návrh nechává projít přímo k prezidentu Pavlovi a nebude ho více projednávat. Rozhodlo o tom vyřazením návrhu z programu jednání, které ve středu 17. 4. podpořilo 47 ze 77 přítomných senátorů. Důvodem pro vyřazení z programu je, že se tak senátoři vyhnout dalším dlouhým debatám o právech stejnopohlavních párů, jejich omezování a také případným urážlivým výrokům na adresu LGBT+ osob.

„Myslím, že lidé, o kterých tu dnes jednáme, z LGBT komunity, už si prošli svým. Už si vyslechli své. Včetně hlášek, že hovězí je hovězí a kuřecí je kuřecí,“ poznamenal senátor Václav Láska, čímž narážel na jeden z „argumentů“ proti manželství pro všechny z předchozích debat. Na svém X pak dodal, že „když zjistíte, že nemáte sílu/hlasy na to, aby bylo líp, děláte vše proto, aby nebylo hůř“.

Novela Senátem projde uplynutím marné lhůty. Na projednávání legislativních návrhů schválených sněmovnou má horní komora parlamentu 30 dní. Když ale Senát žádné projednávání nezahájí, jak je v případě partnerství jasné, když ho vyškrtl z programu, jde návrh prezidentovi. V tomto případě lhůta na projednání vyprší 18. 4.

<Path> Starší muži jsou ideálním vztahovým materiálem. Zde je hned několik důvodů, proč dát šanci staršímuZdroj: cocktailsandcocktalk.com

Diskriminace kvůli homosexualitě

Novela ovšem není plnohodnotným manželstvím, jen přiblížením se právům, která mají heterosexuálové a různopohlavní dvojice, jak upozornilo Jsme fér. „Nedává [stejnopohlavním párům] stejná práva jako ostatním občanům. Ponechává je v oddělené škatulce. Děti znevýhodňuje jen podle vztahové orientace těch, kteří je adoptují. Ty děti, které chce adoptovat stejnopohlavní pár, budou muset svou vlastní adopci podstoupit dvakrát.“ Novela totiž nedává stejnopohlavním párům možnost adoptovat dítě jako pár, ale umožňuje pouze přiosvojení. Pokud se tak rodičem dítěte z dětského domova chtějí stát oba z dvojice, musí dítě adoptovat nejprve jeden z nich a pak celý proces, tentokrát jako přiosvojení, absolvovat ten druhý.

„Vysněný cíl naší společné cesty nás teprve čeká,“ dodalo hnutí.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz, x.com

Populární
články

E-Shop