Velká Británie chystá absolutní zákaz prodeje tabákových výrobků. Projde-li nový zákon, nová generace už si tam nikdy legálně cigarety nekoupí
News
Zdroj: Adobe Stock

Velká Británie chystá absolutní zákaz prodeje tabákových výrobků. Projde-li nový zákon, nová generace už si tam nikdy legálně cigarety nekoupí

Už na podzim minulého roku přišel britský premiér Rishi Sunak s tím, že by chtěl vytvořit tzv. beztabákovou generaci, tedy stav, kdy si lidé, narození po určitém datu, nebudou smět legálně pořídit žádný tabákový výrobek. Tyto snahy se již objevují v několika zemích po světě, dokonce i Evropská unie by se měla do dvaceti let proměnit v prostor, kde tabák užívá v jakékoliv formě do 5 % všech obyvatel. Na rozdíl od nás, Británie pro to nyní udělala jeden důležitý krok.
Michal Černý Autor
17. 4. 2024

V reakci na trvalý boj proti škodám způsobeným kouřením, britská vláda, vedená premiérem Rishi Sunakem, navrhla v minulém roce radikální plán: postupně zvyšovat věkovou hranici pro prodej tabákových výrobků.

Tento návrh zákona, který by každý rok zvyšoval minimální věk pro koupi cigaret o jeden rok, má za cíl zcela vymýtit možnost legálního kouření pro jedince narozené po 1. lednu 2009. To znamená, že děti, které dnes mají 15 let, by si nikdy neměly moci legálně zakoupit cigarety.

Zákon navržený vládou odráží rostoucí potřebu chránit obyvatelstvo, zejména mladé lidi, před škodlivými účinky kouření, které ročně stojí tisíce životů a představuje obrovské finanční břemeno pro národní zdravotní systém (NHS). Tyto kroky mají potenciál nejen zlepšit veřejné zdraví, ale i snížit ekonomické náklady spojené s léčbou nemocí způsobených kouřením.

O několik měsíců později od tohoto návrhu se zdá, že se plán pravděpodobně zdaří. Byť jednoduché to skutečně nebude. 

<Path> Finsko bude při změně pohlaví i nadále trvat na sterilizaci. Ze zákona pak translidi označuje za „trpící transsexualismem“Zdroj:

Plán britského premiéra Rishiho Sunaka zakázat prodej cigaret všem, kterým je nyní 15 a méně, prošel tento týden prvním hlasováním v parlamentu, přestože proti němu hlasovalo několik jeho stranických kolegů. Někteří členové jeho Konzervativní strany, včetně bývalých premiérů Liz Trusso a Borise Johnsona, kritizovali tento plán za to, že stát by neměl zasahovat do osobního života lidí. Zákon byl schválen s 383 hlasy pro a 67 proti, což znamená, že postoupí do další fáze, kde může být ještě upraven. Poslanci měli možnost tzv. svobodného hlasování, takže nemuseli hlasovat podle stranických linií. 

Sunak prohlásil, že tímto krokem chce řešit „největší příčinu špatného zdraví, invalidity a úmrtí“. V roce 2022 kouřilo v Británii přibližně 6,4 milionu lidí, což je zhruba 13% dospělé populace. Opatření má silnou podporu z řad lékařů, zdravotnických expertů a charit, které tvrdí, že kouření způsobuje 80 000 úmrtí ročně a mnoho dalších nemocí souvisejících s kouřením. Na druhé straně to určit nepotěšilo tabákovou lobby.

Díky tomu, že se o tomto kroku hovoří již delší dobu, byly zasaženy ceny akcií tabákových společností, kupříkladu výrobce cigaret L&B Imperial Brands, který označil Velkou Británii za jeden z klíčových trhů. Tyto a další tabákové společnosti zkritizovaly navrhovaný zákaz, tvrdíce, že by mohl podpořit černý trh a bude těžké jej vynucovat.

Ministryně pro obchod Kemi Badenoch uvedla, že není kuřačka a souhlasí se Sunakovými záměry, ale nesouhlasí s návrhem zákona, protože se obává jeho dopadu na práva lidí a obtížnosti jeho vynucování. „Neměli bychom takto rozdílně zacházet s právně způsobilými dospělými, kde lidé narození den po sobě budou mít trvale odlišná práva,“ napsala na sociální síti X.

Zdroj: reuters.com, ct24.ceskatelevize.cz

Populární
články

E-Shop