Chystáte se do Řecka? Pokud jste LGBT+, měli byste se mít na pozoru, varují nově britské úřady. Ty české mlčí
News
Zdroj: Adobe Stock

Chystáte se do Řecka? Pokud jste LGBT+, měli byste se mít na pozoru, varují nově britské úřady. Ty české mlčí

Jestli plánujete dovolenou s nádechem antiky a vůní oliv, měli byste být obezřetní. Řecko sice nedávno schválilo manželství pro všechny, LGBT+ lidé by si ale při cestování měli dávat pozor, varuje v nově aktualizovaných doporučeních britské ministerstvo zahraničí.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
16. 4. 2024

Opatrnosti není nikdy nazbyt. A rozhodně ne při cestování, zejména pokud jste queer a cestujete do zemí, které si potrpí na konzervatismus. To je také případ Řecké republiky. Ta sice v únoru schválila manželství pro všechny a stala se tak první většinově pravoslavnou zemí, které se to podařilo, právě díky vlivu církve ovšem zůstává stát relativně konzervativní. LGBT+ turisti by se v něm tak měli mít raději na pozoru. Myslí si to britské ministerstvo zahraničí.

Na svém aktualizovaném webu s doporučeními pro cestující do cizích zemí, nově píše, že „názor veřejnosti na stejnopohlavní sexuální aktivity se v zemi liší podle oblasti. Veřejně projevovaná náklonnost mezi stejnopohlavními partnery se může setkat s nelibostí, především ve venkovských oblastech“. Úřad zároveň ale dodává, že „obecně mnohem přívětivější postoj panuje v Aténách a na mnoha řeckých ostrovech, zejména na ostrovech Lesvos, Mykonos a Skiathos“.

Na webu českého ministerstva zahraničí jakékoliv informace co do bezpečnosti LGBT+ lidí jedoucích na dovolenou do Řecka chybí.

Potenciálně největší riziko hrozí v Řecku transgender lidem. Nedávno se totiž v zemi odehrál případ, kdy zde byli dva 21letí trans lidé napadeni skupinou osob, která je zasypala homofobními nadávkami a házela po nich lahve. V reakci na události vyšly ovšem do ulic Thessaloniki tisíce lidí a proti nepřístojnému násilí protestovaly.

<Path> Putujte časem (a nedotčenou přírodou) na severu Španělska. Za jednu návštěvu poznáte paleolit i středověk, a to včetně kulis Hry o trůnyZdroj:

Bezpečný sever a teplé středomoří

Pokud chcete vyrazit do země, kde vám jako LGBT+ lidem nehrozí prakticky žádné nebezpečí, doporučujeme zamířit na sever do Kanady nebo Švédska. Tyhle dvě země totiž stojí na špici žebříčku států vyhodnocených podle bezpečnosti pro LGBT+ turisty. Na horních pozicích se ale umístily i státy, kde je o poznání tepleji. A teď to nemyslíme jako metaforu. Velmi bezpečné je pro queer lidi také Španělsko, Portugalsko nebo Malta. Ta patří dokonce mezi vůbec nejvíc LGBT+ friendly státy na světě.

Zdroj: gov.uk/foreign-travel-advice, asherfergusson.com, mzv.gov.cz, thepinknews.com

Populární
články

E-Shop