Štěstí mladých trans osob ve Skotsku kleslo za posledních 10 let o 50 %. Tamní mládež, přestože se hrdě hlásí k LGBTQ+ komunitě, se na veřejnosti necítí bezpečně, uvádí průzkum
News
Zdroj: Adobe Stock

Štěstí mladých trans osob ve Skotsku kleslo za posledních 10 let o 50 %. Tamní mládež, přestože se hrdě hlásí k LGBTQ+ komunitě, se na veřejnosti necítí bezpečně, uvádí průzkum

V roce 2012 se ve Skotsku téměř 60 % trans osob cítilo šťastně, zatímco v roce 2022 to bylo pouhých 28 %. Tento údaj je jen špičkou ledovce ve zprávě, která odhaluje hlubší systémové a společenské výzvy, jimž tato komunita čelí. Jaké kroky by měla podniknout skotská společnost, aby se zvýšila bezpečnost a přijetí trans mladých lidí ve svých komunitách?
Michal Černý Autor
16. 4. 2024

Průzkum mezi více než 1 200 mladými LGBTQ+ lidmi ve věku 13-25 let ukázal, že celkové štěstí trans lidí kleslo za deset let o neuvěřitelných 50 %. Účastníkům byla položena otázka: „Jak spokojený/á se cítíš se svým životem jako mladý LGBTQ+ člověk ve Skotsku?“.

Zpráva také zjistila, že pouze každý třetí trans člověk se domnívá, že jeho rodné město je dostatečně bezpečným prostorem pro společenské aktivity.

Tato zjištění jsou součástí zprávy neziskové charitativní organizace LGBT Youth Scotland, která se zabývá zlepšováním života queer mládeže ve Skotsku.

Kromě toho, že v rámci výsledků svého průzkumu předkládá nepříjemné statistiky, zpráva také uvádí řadu doporučení k řešení systémových a společenských problémů, kterým trans lidé čelí. Mezi nimi bylo uvedeno spoustu příkladů, které ale mají společného jmenovatele – nedostatečné společenské přijetí.

<Path> Evropský výzkum LGBTI: Dvě třetiny intersex Evropanů a Evropanek se cítí diskriminovány. Problém je zařídit si i občankuZdroj: Bohdana Rambousková

Jsem velmi hrdý na to, kým jsem, že jsem součástí oni LGBTQ+ komunity, ale je to za cenu toho, že se na veřejnosti necítím bezpečně,“ uvádí jeden z respondentů, ale velmi podobných prohlášení je v průzkumu více než dost.

Podle zprávy Crown Office (úřad, který zastupuje státní zastupitelství a trestní vyšetřování a je odpovědný za stíhání trestných činů, vyšetřování náhlých a neočekávaných úmrtí a stížností na policejní chování ve Skotsku) o trestných činech vůči transsexuálům ve Skotsku pomalu přibývá počet případů spáchaných z nenávisti. V letech 2022-23 jich bylo zaznamenáno nejméně 55.

Tipy redakce

Podle organizace LGBT Youth Scotland by se pouze 12 % skotské trans mládeže cítilo bezpečně, pokud by takový trestný čin nahlásilo policii. Výkonná ředitelka neziskové organizace, Dr. Mhairi Crawfordová, uvedla, že:

Výsledky bohužel nejsou překvapením pro ty, kteří se hluboce zabývají mladými lidmi LGBTQ+. Tato zpráva je jasným a přesvědčivým argumentem pro okamžitá opatření na ochranu práv a dobrých životních podmínek mladých trans lidí ve Skotsku. Vyzvali jsme skotskou vládu a další veřejné orgány, aby tuto zprávu vzaly vážně. Již dlouho potřebujeme ochranu a podporu pro mladé trans lidi a volání po ní dosud naráželo na hluché uši. Nyní potřebujeme změnu, abychom pro ně zajistili lepší budoucnost.“

Co se týká doporučení, policejní útvary mají provést analýzu a přezkum těchto podmínek, aby lépe pochopily, jak chránit translidi, a aby se policie Skotska oficiálně omluvila za historickou homofobii, bifobii a transfobii. Což už se v mnoha případech i stalo. 

Zpráva rovněž obsahuje doporučení pro NHS Scotland (National Health Service Scotland), což je veřejná zdravotnická služba poskytující zdravotní péči obyvatelům Skotska, přičemž tato péče zahrnuje širokou škálu služeb pro trans osoby, včetně hormonální terapie, psychologické podpory, chirurgických zákroků a dalších lékařských služeb spojených s genderovou tranzicí. Ve zprávě je NHS vyzvána, aby aktualizovala národní pokyny a zajistila, že všichni pacienti, kteří jsou na stále delších čekacích listinách, dostanou „jasný časový plán“ pro léčbu. Zpráva odhaduje, že současná čekací doba se pohybuje mezi dvěma až pěti lety.

 

Zdroj: lgbtyouth.org.uk, thepinknews.com

Populární
články

E-Shop