Tenhle film o trans Jokerovi nejspíš neznáte, kritici ho ale opěvují. Na Rotten Tomatoes dostala parodie vysoké skóre
News
Zdroj: Adobe Stock

Tenhle film o trans Jokerovi nejspíš neznáte, kritici ho ale opěvují. Na Rotten Tomatoes dostala parodie vysoké skóre

Jak se dají filmy natočené podle DC komiksů ještě vylepšit? Když z nich uděláte transgender parodii! Tak se to aspoň jeví po úspěchu nezávislého snímku People’s Joker.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
15. 4. 2024

Mezinárodní filmový festival v Torontu mu zrušil promítání, kritici ho ale vychvalují. People’s Joker („Joker lidí“) je neoficiální nezávislá filmová parodie na motivy DC komiksů, která se zdá být stejně šílená jako dojemná. Jde o drzý projekt, který bez výčitek ukazuje alternativní příběh o původu Jokera jakožto transgender super-padoucha: Nadějná komička se potýká s problémy ohledně své genderové identity a roky hledá útěchu v znecitlivující ironii a fiktivní droze smylex.

Scenáristkou, režisérkou, šéfkou střihu a taky hlavní hereckou hvězdou 92minutového snímku je Vera Drew. Ve svém díle nechává vystupovat postavy, místa i další prvky DC komiksů, filmů i her a na realizaci spolupracovala s „200 nezávislými umělci ze tří samostatných kontinentů“.

Divoká směska sesbíraných prvků je ovšem taky důvod, proč pořadatelé torontského filmového festivalu odmítli v roce 2022 snímek uvést. Prý totiž porušuje autorská práva. To ovšem Drew od toho, aby snímek ukázala veřejnosti, nijak neodradilo. Ba naopak. „Nereaguju dobře na šikanu a nátlak od anonymních institucí,“ dala se slyšet pro The Daily Beast. Snahy o umlčení ji prý „jenom utvrzují“ v tom, co dělá.

<Path> Brendan Fraser získal za roli obézního gaye ve filmu Velryba cenu Nejlepší herec na Critics Choice Awards. V proslovu podpořil lidi s nadváhouZdroj: Advocate.com, CNN, Variety.com, Critiscs Choice Association

Svěže euforické

Když se ale film loni v červenci konečně v USA promítal – na filmovém festival Outfest v Los Angeles – obdržel od kritiků skvělé hodnocení. A stejně vynikající skóre začal získávat i teď, když v USA běží v kinech. Na populárním filmovém webu Rotten Tomatoes, který je obdobou u nás dobře známé Československé filmové databáze (ČSFD), od svého uvedení 5. dubna sklidil hodnocení 95 %.

Sarah Michelle Fetters z MovieFreak film a jeho postavy popsala jako „svěže euforické“. Film podle ní umožňuje, „aby jeho karikaturní výstupy vyvolaly trvalý dojem, kterého si mnozí diváci – gayové, heterosexuálové, lesby, bisexuálové, transgender lidé – budou navždy cenit.“

Podle filmového kritika pro New Yorker Richarda Brodyho je to díky svým „hlubokým“„osobním“ tématům „nejlepší superhrdinský film, který kdy viděl“.

Zdroj: thepinknews.com, thedailybeast.com, rottentomatoes.com

Populární
články

E-Shop