V Německu bude mnohem jednodušší změnit si křestní jméno i pohlaví, a to už od 14 let. Nový přelomový zákon začne platit v listopadu
News
Zdroj: Adobe Stock

V Německu bude mnohem jednodušší změnit si křestní jméno i pohlaví, a to už od 14 let. Nový přelomový zákon začne platit v listopadu

Ačkoliv je Německo obecně vnímáno na poli práv pro LGBTQ+ komunitu velmi dobře, jedna jeho část, tedy práva týkající se trans osob, byla některými považována za nedostatečnou. To se ovšem velmi brzy změní.
Michal Černý Autor
15. 4. 2024

V Německu se trans lidé dříve museli řídit zákonem starým 40 let, známým jako „transsexuální zákon“, který vyžadoval, aby ti, kteří chtěli legálně změnit své pohlaví, získali posudek od lékařských expertů. Ti navíc museli být dostatečně obeznámeni se specifickými problémy transsexualismu. Tato podmínka kladla důraz na odbornost a znalosti lékařů v oblasti trans identit, což mělo zajišťovat odbornou a informovanou péči při rozhodování o změně pohlaví.

Ministr spravedlnosti za Svobodnou demokratickou stranu Marco Buschmann již v srpnu minuého roku německé televizi ZDF řekl, že tento zastaralý systém považuje za velmi ponižující.

Představte si, že jen chcete žít svůj život a nikomu nepřejete nic špatného, a pak se vás najednou ptají na to, jaké máte sexuální fantazie, jaké nosíte spodní prádlo a podobné věci. Teď prostě chceme trochu usnadnit život malé skupině, pro kterou to má velký význam,“ uvedl tehdy.

Pro tento přelomový zákon, nazvaný též jako „zákon o sebeurčení“, hlasovalo 374 poslanců, 251 bylo proti a 11 se zdrželo hlasování. A protože již není nutné, aby jej musela odsouhlasit jakákoliv další instituce, vstoupí v platnost už v listopadu tohoto roku.

<Path> "Je třeba, aby moje smrt něco znamenala," vzkázala světu sedmnáctiletá transsexuálka, než skočila pod kola nákladního auta. Přečtěte si srdcervoucí dopis na rozloučenou, v němž líčí krušné dospívání v křesťanské rodiněZdroj:

A co to tedy ve skutečnosti znamená? Lidé od 14 let a starší si nyní budou moci změnit své křestní jméno a zápis pohlaví jednoduchým vyplněním prohlášení na matrice. Avšak háček to má. Zákon též obsahuje ustanovení pro nezletilé, které vyžaduje souhlas rodičů nebo opatrovníků. Pokud rodiče souhlas nedají, mohou osoby mladší 18 let požádat rodinný soud, aby je přehlasoval. Osoby mladší 14 let by potřebovaly výslovný souhlas rodičů nebo opatrovníků, kteří by museli žádost podat jejich jménem.

Pro neznalé, v Německu je rodinný soud (Familiengericht) specializovanou částí obecných soudů, který se zabývá právními záležitostmi týkajícími se rodinných vztahů. To zahrnuje rozvody, otázky péče o děti, rodičovská práva, alimenty a další otázky týkající se rodinného práva.

Tipy redakce

Cristian González Cabrera, vedoucí výzkumný pracovník v oblasti práv LGBTQ+ osob v organizaci Human Rights Watcch, uvedl ve svém prohlášení: „Zatímco se populističtí politici v Evropě i mimo ni snaží využít práva transsexuálů jako politické téma, nový německý zákon vysílá silný signál, že transsexuálové existují a zaslouží si uznání a ochranu, a to bez diskriminace.“

Zdroj: thepinknews.com, hrw.org

Populární
články

E-Shop