Instagram bude cenzurovat nahotu nezletilým. Obnažené fotky v soukromých zprávách se automaticky rozmažou
News
Zdroj: Adobe Stock

Instagram bude cenzurovat nahotu nezletilým. Obnažené fotky v soukromých zprávách se automaticky rozmažou

Sociální platforma Instagram začala testovat nový nástroj, který má chránit nezletilé před zneužíváním a podvody. Nová funkce bude automaticky rozostřovat nahé fotky, které jim přijdou do soukromých zpráv. Funkci budou moct využít také dospělí uživatelé.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
12. 4. 2024

Nevyžádané obnažené fotografie jsou problém, se kterým na sociálních sítích bojuje nejeden člověk. Ještě větší problém je ovšem zneužívání sociálních sítí k sexuálnímu vydírání nezletilých. V praxi vypadá nejčastěji tak, že někdo druhého přinutí nebo zmanipuluje k zaslání vlastních nahých fotografií a následně mu vyhrožuje tím, že fotky zveřejní, když mu dotyčný nezaplatí nebo neposkytne jiné (například sexuální) služby.

Proti nežádoucím „nudes“ a také zneužívání mladistvých má zanedlouho začít bojovat nový nástroj na Instagramu, který ve čtvrtek oznámil jeho provozovatel Meta. Funkce automaticky rozostří obdržené nahé fotky a také vyzve uživatele, aby si rozmysleli poslání svých vlastních snímků.

Podle svých slov hodlá Meta ochranný nástroj začít testovat v nejbližších týdnech, celosvětové zavedení se pak očekává v řádu několik měsíců. Uživatelům, kterým nebylo 18 let, se funkce zapne automaticky, dospělí obdrží výzvu, aby si ji také aktivovali. Zda je někdo nezletilý, bude Instagram rozhodovat podle uvedeného data narození uživatelů.

Rozmlouvání sprosťáren

„Funkci jsme vytvořili tak, aby nejen chránila lidi před viděním nechtěných nahých fotek v soukromých zprávách, ale také jako ochranu před podvodníky, kteří mohou posílat nahé fotky, kterými chtějí z druhých vymámit jejich obnažené snímky jako oplátku,“ uvedla Meta.

Když bude ochrana zapnutá, doručené nahé snímky se uživatelům zobrazí automaticky cenzurované rozostřením. Uživatelé se pak můžou rozhodnout, zda se na obrázek podívají, nebo ne. Kromě toho se jim zároveň zobrazí zpráva, aby se necítili pod tlakem a nucení reagovat. Přítomná bude také možnost odesílatele fotek rovnou zablokovat.

Další hláška se pak lidem ukáže také v případě, že budou chtít sami poslat nahou fotku nebo obdrženou nahou fotku přeposlat někomu třetímu.

<Path> „Záměrem jsou trendy kousky, které jsou udržitelné,“ říká majitel queer módní značky Mikuláš. Inspirací mu je i řecký Bůh ErosZdroj: Mikuláš Havránek, instagramový profil 00studioprg, redakce

Zda je na snímcích přítomná nahota, bude Instagram rozpoznávat pomocí strojového učení. To se má ale dít tzv. on-device, tedy v mobilu uživatele, nikoliv v cloudu. Pokud fotku někdo přímo nenahlásí, nebude k ní mít Meta přístup.

Zdroj: about.fb.com

Populární
články

E-Shop