Nový americký návrh zákona zakazuje vyvěšování duhové vlajky nad jakoukoliv ambasádou USA. Je to směšné pro voliče obou stran, říká jeden z poslanců.
„Žádný z prostředků přidělených nebo jinak zpřístupněných tímto zákonem nesmí být vynaložen na vyvěšení vlajky nad objektem Ministerstva zahraničních věcí Spojených států. Nejsou povoleny jiné vlajky než USA, vlajky válečných zajatců a válečných veteránů, vlajky rukojmích a neprávem zadržených osob, vlajky státu, vlajky indiánské kmenové vlády, oficiální značkové vlajky agentury USA nebo svrchované vlajky jiných zemí,“ uvádí se v novém návrhu zákona.
Toto ustanovení se ale netýká vyvěšování duhových vlajek na jiných místech ministerstva a objektech (ambasád) pod jeho správou, čili zaměstnanci ji mohou mít v kanceláři a v podstatě kdekoliv jinde na území ambasády.
Bidenova administrativa vyzvala Kongres, aby zákon o výdajích schválil, a v prohlášení jej označila za „kompromis mezi republikány a demokraty“. Opatření by prý udrželo financování vlády až do 30. září. Nicméně, i když prezident tento návrh podpořil, má k němu připomínky. Mluvčí Bílého domu v sobotu sdělil televizi NBC News, že prezident Biden se domnívá, že je velmi nevhodné zneužít proces, který je nezbytný pro udržení vlády v provozu, zahrnutím této dikskriminační politiky vůči LGBT+ komunitě.
„Administrativa bojovala proti zařazení tohoto bodu a budeme nadále spolupracovat se všemi členy Kongresu, abychom našli příležitost k jeho zrušení. Podařilo se nám porazit více než 50 dalších politických dodatků útočících na tuto komunitu, které se republikáni v Kongresu pokusili do legislativy vložit," dodal mluvčí.
Jeden z demokratických poslanců – Greg Casar z Texasu, vedoucí progresivní frakce – tento návrh dokonce označil za směšný. „Ukazuje to, jak hluboko Republikánská strana klesla, když vyhrožuje zastavením vládních služeb kvůli tomu, že se snaží vyřešit, které vlajky mohou být vyvěšeny před kterými budovami. Myslím, že je to směšné nejen pro voliče obou stran.“
Najdou se ovšem tací obhájci LGBT+ komunity, kteří toto nové ustanovení nepovažují za tak velký problém jako v jiných případech, přičemž poukazují na to, že se už podařilo mnoho podobných návrhů zastavit či pozměnit k zatím rozumnému kompromisu.
„Nepředstavuje to žádné významné omezení pro další vyvěšování vlajky hrdosti, pořádání akcí LGBTQ+ nebo možnost zaměstnanců velvyslanectví vyvěšovat vlajky hrdosti na svých pracovištích," uvedl v prohlášení Brandon Wolf, mluvčí největší národní skupiny na obranu LGBT+, Human Rights Campaign.
Není to ale poprvé, co chce někdo zakázat vyvěšování duhové vlajky. V roce 2019 začala Trumpova administrativa odmítat žádosti amerických velvyslanectví o vyvěšení této vlajky na stožárech během června – měsíce hrdosti.
Po Bidenově přísaze v roce 2021 to bylo opět povoleno. V témže roce však republikáni ve Sněmovně reprezentantů předložili zákon známý jako „Old Glory Only Act“, který by ministru zahraničí uložil povinnost zajistit, aby nad žádným diplomatickým nebo konzulárním úřadem Spojených států nebyla vyvěšena jiná vlajka než vlajka Spojených států. Toto opatření bylo ale také neúspěšné.
Snahy o současný zákaz vyvěšení duhové vlajky nad ambasádami přicházejí v době, kdy se tamní krajně pravicoví ideologové pokoušejí vlajku spojit s myšlenkou, která homosexuály a transsexuály spojuje s násilníky na dětech, kteří chtějí děti pouze oblbovat nebo sexualizovat.