
Australská ministryně zahraničí si po 20 letech vzala svoji dlouholetou partnerku. Oznámila to na svém Instagramu
Penny Wong a její partnerka Sophie Allouache jsou spolu téměř dvacet let a mají dvě dcery – jedenáctiletou Alexandru a osmiletou Hannah - které údajně na svatbě nesly květiny. Svatba se konala v sobotu ve vinařství v Adelaide, hlavním městě Jižní Austrálie, a zúčastnil se jí také premiér Anthony Albanese a několik dalších vysoce postavených poslanců.
„Jsme rády, že s námi tento výjimečný den mohlo sdílet tolik našich blízkých a přátel,“ uvedla na Instagramu. Od té chvíle dostává stovky pozitivních komentářů a gratulací. Tomuto krásnému dni ale předcházela poměrně zajímavá historie, kdy byla jeden čas Penny nucena jít z politických důvodů proti svému přesvědčení.
Manželství osob stejného pohlaví se stalo v Austrálii legálním v prosinci 2017, čímž tato země uzákonila rovnost manželství a stala se 25. zemí na světě, která tak učinila. Nutno dodat, že toto rozhodnutí má o to větší váhu, poněvadž se tak stalo na základě celonárodního korenspondečního referenda, kde se necelých 62 % hlasujících vyjádřilo pro legalizaci.
Toto historické rozhodnutí přišlo po dlouhých letech aktivismu, veřejného dialogu a intenzivní kampaně vedené organizací Equality Campaign. Tříměsíční národní kampaň, která předcházela tomtuo legislativnímu rozhodnutí, zdůraznila význam rovnosti a nezbytnost uznání všech manželství bez ohledu na pohlaví partnerů.
Penny, ačkoliv měla svůj coming out už v roce 2002, musela o osm let později udělat velmi težké rozhodnutí. V závislosti na stanovisku její partaje, Australské labouristické strany (ALP), veřejně prohlásila, že nepodpoří manželství osob stejného pohlaví. Tehdy řekla: „Postoj strany je velmi jasný a je to instituce mezi mužem a ženou,“ přičemž ale zároveň vyjádřila respekt k tomu, jak tuto instituci vnímají někteří lidé.
Před referendem tak čelila Penny nelehké situaci, kdy byla její rodina z výše uvedeného důvodu používána jako argument proti legalizaci. Ve chvíli, kdy byly oznámeny výsledky referenda, oblétla svět fotografie, kdy se s hlavou ve dlaních rozplakala štěstím. Tato zkušenost jasně zdůrazňuje osobní výzvy a konflikty, se kterými se mohou potýkat veřejní činitelé při obraně svých osobních přesvědčení a zároveň respektování oficiálních linií svých politických stran.
Svatba Penny a Sophie představuje nejen osobní triumf, ale i významný moment pro celou LGBT+ komunitu v Austrálii. Tato událost zdůrazňuje, jak daleko tato země zašla v cestě za rovností manželství a akceptací queer osob. Příběh Penny je příkladem osobního a profesionálního růstu v kontextu širší společenské změny. Jako významná politická postava a otevřeně homosexuální žena v australské politice reprezentuje hlas pro zastupování menšin a boj za rovnoprávnost, což je důležité nejen pro politiku, ale pro celou společnost.