
V rodných listech smí být dvě matky, určil soud v Padově. Vzepřel se tak příkazu státního zastupitelství nebiologické matky z dokladů škrtat
„Je to skvělá zpráva,“ reagoval na rozhodnutí soudu právník Michele Giarratano, který zastupuje 15 z oněch 37 dětí. Upozorňuje ale, že radost by neměla být předčasná. Pro agenturu AFP uvedl, že se státní zastupitelství nebo ministerstvo vnitra může proti rozsudku odvolat, jak už se to stalo v podobném případu v Miláně. V červnu loňského roku tamní soud také rozhodl, že na rodných listech smí být jako rodiče uvedeny dvě ženy, letos v únoru bylo toto rozhodnutí nicméně zrušeno.
Nebiologickým matkám tak zpětné vyškrtnutí z dokladů dítěte pořád hrozí. V nejhorším případě by to znamenalo, že ke svým dětem ztratí přístup a že děti ztratí právní vztah k nim. V případě, že by biologický rodič z páru, který je vychovává, zemřel, nebo se rodiče třeba rozešli, nebude je moci druhá maminka vychovávat dál nebo od ní nebudou mít nárok na finanční podporu.
V Itálii je stejnopohlavní partnerství úředně uznávané od roku 2016, gay a lesbické páry ovšem nemají právo adoptovat děti. A nelegální je také náhradní mateřství. Úřady – motivované pozitivními rozhodnutími řady soudů – nicméně začaly do rodných listů dětí zapisovat jak biologické, tak i nebiologické rodiče.
Když se ale v roce 2022 dostala na post premiérky Georgia Meloni, přístup se změnil. Meloni, která je předsedkyní extrémně pravicové strany Bratři Itálie, se označuje jako „křesťanská matka“ a veřejně vystupuje proti „LGBT Lobby“. Mezi její názory patří například tvrzení, že děti by měly být vychovávané jen heterosexuálními páry.
Následně v roce 2023 italské ministerstvo vnitra nařídilo, že matriky nesmí vystavovat rodné listy dětem, které se narodily cestou náhradního mateřství v zahraničí. V reakci na to ovšem začali státní zástupci v celé zemi – i v Padově – napadat rodné listy dětí stejnopohlavních párů, a to bez ohledu na to, zda se narodily náhradním matkám, či nikoliv.
Podle Gabriela Piazzoniho, generálního tajemníka italské advokátní LGBT+ skupiny Arcigay, jde o výhru pravicových katolických aktivistů. „I přes nové pozitivní rozhodnutí padovského soudu nesmíme zapomenout, že v Itálii stále platí, že jedna politická strana vede škodlivou válku proti dětem.“