Anglická klinika zastavila trans mládeži předepisování léků blokujících pubertu. Je to obrovské zklamání, říká místní charitativní organizace
News
Zdroj: Adobe Stock

Anglická klinika zastavila trans mládeži předepisování léků blokujících pubertu. Je to obrovské zklamání, říká místní charitativní organizace

Na klinikách NHS England, které se zabývají genderovou identitou, již nebudou mladým trans lidem předepisovat léky blokující pubertu. Tento krok je široce vnímán jako další úder pro zdravotnické služby zaměřené na podporu přijetí vlastní identity.
Michal Černý Autor
13. 3. 2024

Blokátory puberty jsou léky, které zabraňují nástupu puberty blokováním hormonů, jako je testosteron a estrogen, což oddaluje nežádoucí fyzické změny, jako je menstruace, růst prsou nebo změny hlasu. V úterý (12. března) bylo oznámeno, že tento tzv. „život zachraňující“ lék bude dostupný pouze jako součást klinických výzkumů. V prohlášení NHS se mimo jiné uvádí: „Mimo výzkumné prostředí by hormony potlačující pubertu neměly být dětem a dospívajícím běžně ordinovány.“ Vláda rozhodnutí kliniky označila za přelomový krok, které je v souladu se zájmy dětí. 

Rozhodnutí přichází poté, co přezkum doktorky Hilary Cass zjistil, že „není dostatek důkazů“ o jejich bezpečnosti a účinnosti. Průběžná zpráva z tohoto přezkumu, kterou zveřejnila už v roce 2022, poukazovala na to, že kolem těchto léků existují „mezery v důkazech“, a vyzvala k transformaci modelu péče o trans děti. 

Mermaids, britská charitativní a advokátní organizace, která podporuje transgender mládež, označila toto oznámení za hluboké zklamání a kritizuje další omezení podpory nabízené trans mladým lidem skrze NHS. „Už v roce 2023 nebyla nabídnuta prakticky žádná první sezení, čekací listina nyní přesahuje délku 5 let!

Dobrá zpráva je aspoň to, že u těch, kteří jsou v současné době na klinice léčeni blokátory puberty, nedojde k žádným změnám. To se týká téměř 100 lidí z celé Anglie. Tento krok je popisován spíše jako pozastavení předepisování, nikoliv jako zákaz. Podle informací BBC je sice použití mimo studie zakázáno, ale jednotliví lékaři mohou i nadále žádat o financování těchto léků pro pacienty na základě individuálního posouzení.

<Path> Prsa jsou fajn - dokud nezačnou růst mužům. Co dělat, když se tělo zblázní?Zdroj:

Léky blokující pubertu jsou velmi detailně zkoumány a široce používany od konce 80. let 20. století. Rutinně se používají k pozastavení puberty u dospívajících, kteří zažívají pohlavní úzkost, k léčbě dětí, které vstoupily do puberty příliš brzy, a pomáhají dospělým, kteří žijí s řadou dalších zdravotních potíží.

Tipy redakce

Pokud se ptáte, zda existují nějaké podstatné důkazy naznačující, že přístup k blokátorům puberty a připojeným formám zdravotní péče může mít pozitivní vliv na duševní zdraví mladých trans lidí, pak ano. Výzkumy ukazují, že tyto léčebné metody mohou snižovat úzkost, depresi a myšlenky na sebevraždu u trans mladých lidí tím, že jim umožňují vyjádřit svou pravou genderovou identitu a zastavit nežádoucí pubertální změny, které mohou způsobovat významné duševní trápení.

„Účinky léčby blokátory puberty v rané adolescenci na genderovou dysforii, tělesnou spokojenost a psychologické fungování ve věku 22 let“tak se nazývá jedna z dlouhodobých studií, která v roce 2020 sledovala skupinu transgender mladých lidí, kteří začali léčbu blokátory puberty v rané pubertě. Studie zjistila zlepšení v psychologickém fungování a tělesné spokojenosti ve věku 22 let.

Použití blokátorů dává lidem hlavně čas a prostor pro další prozkoumávání své identity ve spolupráci s odborníky, než se rozhodnou pro další kroky, které mohou zahrnovat hormonální terapii. Tato léčba může vést k výraznému zlepšení kvality života, sebeúcty a sociálního fungování. 

 

Zdroj: thepinnknews.com, bbc.com, england.nhs.uk, ncbi.nlm.nih.gov

Populární
články

E-Shop