
Ghanský parlament schválil nový anti-LGBT+ zákon. Za podporu homosexuality hrozí roky ve vězení
Kdokoliv se identifikuje jako LGBT+ osoba nebo queer lidem pomáhá či tvoří nějakou LGBT+ organizaci či skupinu, by mohl v Ghaně skončit ve vězení. Navrhuje to zákon, který 28. února schválil tamní parlament. Podle Amnesty International jde o jeden z nejpřísnějších homofobních zákonů v Africe.
Ghana se řadí mezi 31 afrických zemí, v nichž je nelegální konsenzuální stejnopohlavní pohlavní styk. A v mnoha z nich během posledních let vzrostla vlna nenávistného chování vůči LGBT+ lidem. Zeměmi, které nedávno schválily drakonické zákony vůči queer lidem, jsou například Tanzanie, Niger, Namibie nebo Uganda. Poslední zmíněná navíc zavedla pro LGBT+ lidi trest smrti a připojila se v tomto ohledu k nejhorším zemím na světě.
„V Africe je pořád spoustu zemí, v nichž je být LGBT+ považováno za něco zlého nebo ne-afrického,“ uvedla pro The New York Times Linda Nduri z keňské neziskové organizace Africa at All Out.
Šance na záchranu
Zákon schválený ghanským parlamentem má v zemi podporu obou největších politických stran a podporuje ho také široká veřejnost, a to křesťané, muslimové i tradiční ghanští vůdci. V zemi ale existují i hlasy, které jsou proti navrženým trestům. Například člen vládní Nové patriotické strany Alexander Afenyo-Markin navrhnul, aby místo vězení zákon obsahoval trest v podobě odborného poradenství a veřejně prospěšných prací. Jiní členové parlamentu ho ale okřikli s tím, že vězení je nutné.
Odnětí svobody za homosexualitu v zemi platilo už nyní, nový zákon ale hrozí zavést tento typ trestu také za „záměrné propagování, sponzorování a podporu LGBT+ aktivit“. Odsouzeným hrozí 5 let za mřížemi.
Aby zákon začal platit, musí ho ještě podepsat prezident Nana Akufo-Addo. Lidskoprávní organizace ovšem upozorňují, že schválení zákona by bylo v rozporu s ghanskou ústavou a základními právy, která v zemi garantuje – a sice právo na rovnost a nebýt diskriminován na základě pohlaví nebo genderu.
„Je nepřijatelné, aby v demokratické zemi, jako je Ghana, takový zákon prošel,“ řekl Michael Akagbor, vedoucí programový pracovník odpovědný za lidská práva v ghanském Centru pro demokratický rozvoj. To je organizace, která má na starost zajistit v zemi dobrou správu veřejných věcí. A právě tato organizace prý už u ghanského nejvyššího soudu nový zákon napadla. „Stále máme právní prostředky, jak zákonu zabránit, aby se stal skutečností,“ dodal Akagbor.