Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí
News
Zdroj: Adobe Stock

Gynekologická ambulance pro trans lidi v Brně je první v Česku. Nabízí komfortní prostředí lidem procházejícím tranzicí

Brněnská bohunická fakultní nemocnice otevřela první gynekologickou ambulanci specializovanou na transgender lidi v České republice. Řeší tak nepříjemné situace vznikající tím, když musí ke gynekologovi muži procházející změnou pohlaví.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
29. 2. 2024

Narodit se jako transgender muž znamená kromě spousty jiných životních komplikací i jednu, která by vás možná hned nenapadla – návštěvy gynekologie. Gynekolog je totiž na dané tělo tím pravým doktorem. Jenže jít jako muž do ordinace, kam typicky chodí jenom ženy, nemusí být příjemné.

„Jsem moc rád, že taková ambulance v Brně vznikla. Prohlídky na gynekologii jako součást procesu tranzice i po ní bývají pro většinu mužů dost nepříjemné,“ uvedl pro Deník nejmenovaný trans muž. „Čekání mezi ženami jsem nesnášel, ale myslím, že to nebylo příjemné ani pro pacientky. Osobně si pamatuju jejich nechápavé pohledy, které zesílily poté, co si mě lékař v mužském rodě zavolal do ordinace.“

Právě tyto nekomfortní situace řeší nová gynekologická ordinace, která se specializuje na transgender pacienty. Otevřela ji Fakultní nemocnice Brno a je první svého druhu v Česku. Doposud bylo pro některé trans muže řešením nepohodlných situací to, že k lékaři chodili před ordinačními hodinami nebo po nich, aby se vyhnuli dalším lidem v čekárně. Museli mít ale štěstí na doktora, který jim vyhověl. Jiné mohlo nepřívětivé prostředí od zdravotních prohlídek odrazovat úplně, jak vysvětlil mladík. „Nová ambulance může dalším mužům pomoct začít pravidelně chodit na preventivní kontroly a předejít tak zdravotním problémům.

<Path> Homofobní cenzura na Twitteru: To se už Elon Musk úplně zbláznil?Zdroj: independent.co.uk, Twitter, PinkNews,

Komplexní péče a celou dobu jeden lékař

Potřebu specializovaného centra vnímají nejen trans lidé, ale také nemocnice, což je důvod, proč se rozhodla ambulanci otevřít. „Představte si mladého vousatého trans muže, který sedí v běžné čekárně gynekologické ambulance spolu s ostatními ženami. Pravděpodobně se necítí nejlépe. Navíc ani personál často neví, jak v těchto situacích správně komunikovat. Proto jsme otevřeli gynekologickou ambulanci, kde má takový pacient od začátku svého lékaře, se kterým se zná, a zároveň je vyšetřovaný v prostředí pro něj genderově příznivém,“ sdělila primářka Sexuologického oddělení FN Brno MUDr. Petra Sejbalová.

Péče pro trans lidi má být na oddělení v budoucnu nejen ambulantní. Jak uvedla Sejbalová, chce nemocnice pro trans lidi vyčlenit jeden až dva pokoje. Pacienta bude mít po celou dobu v péči jeden gynekolog sexuolog, který bude řešit i chirurgické zákroky. K ruce mu bude tým středního zdravotnického personálu vyškolený tak, aby uměl s trans lidmi jednat citlivým a respektujícím způsobem.

Tipy redakce

Otevření specializované ordinace je reakcí na narůstající počet žádostí o tranzice. V roce 2013 jich podle nemocnice bylo v Česku kolem 40, během posledních dvou let jich už bylo asi 200 ročně. „Zdravotnická zařízení napříč celou republikou by na tuto skutečnost měla začít reagovat a poskytnout osobám procházejícím změnou pohlaví bezpečné a neutrální prostředí s personálem schopným kvalitně pečovat o pacienty s genderovou dysforií,“ uzavřela Sejbalová.

Zdroj: brnensky.denik.cz, fnbrno.cz

Populární
články

Samci a samice nejsou jediná dvě pohlaví, která se vyskytují u lidského druhu
TĚLO & MYSL

Dvě pohlaví jsou překonaná, tvrdí věda. Argument s chromozomy X a Y je pouze voda na mlýn s důkazy

Autor: Martin Lyko
Darovat spermie mohou zdraví muži ve věku od 18 do 40 let
TĚLO & MYSL

Jak se darují spermie? Odběrů může být až deset, na finanční náhradu si počkáte půl roku

Autor: Martin Lyko
S barvou vlasů vám fenolový peeling nepomůže, odstranit hluboké vrásky a vrátit pleti část jejího napětí ale umí (ilustrační foto)
STYL

Jak na obličej mladší o 20 let? Nechte si ho sloupat kyselinou. Videa ze sociálních sítí ukazují neuvěřitelné výsledky chemického ošetření

Autor: Martin Lyko
Za toaletami v letadlech je velká věda
CESTOVÁNÍ

Unikátní záchodová věda aneb Co vše jste netušili o fungování toalet v letadlech a z nebe padajících „překvapeních“

Autor: Mirka Dobešová
Existuje něco jako "optimální počet" sexuálních partnerů/ek?
HOT!

Kolik sexuálních partnerů je až moc? Aneb lžeme a měříme dvojím metrem – co u mužů oslní, u žen a gayů pobouří

Autor: Mirka Dobešová
Ideální mužský zadek je vyrýsovaný směrem dozadu, není ovšem příliš široký do stran
STYL

Jak vypadá dokonalý mužský zadek? Kuriózní studie odhalila, jaká pozadí jsou nejatraktivnější

Autor: Martin Lyko
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Orgasmy jako takové jsou předmětem zkoumání vědců už mnoho let, a přesto o nich nevíme ještě úplně všechno
AKTUALITY

Věděli jste, že lesby mají více orgasmů než heterosexuální ženy? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je

Autor: Michal Černý
Vzdělání má jistě význam, ovšem o inteligenci často nesvědčí
LIDÉ

Blbneme. Vysoká škola již není záruka inteligence, ukazuje výzkum. Proč je dle vědců důležitost vzdělání pro dosažení úspěchu tatam?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop